5000 КАЛОРІЙ ПЕРЕД СМЕРТЮ. ЩО ЇВ СЕРЕДНЬОВІЧНИЙ СОЛДАТ

Переглядів: 511
5000 КАЛОРІЙ ПЕРЕД СМЕРТЮ. ЩО ЇВ СЕРЕДНЬОВІЧНИЙ СОЛДАТ В мережі

Склад сухпайки європейських армій зараз нагадує меню непоганого ресторану. В Середні віки раціон бійця був набагато брутальнішим.


«Зла війна» – так в Середньовіччі називали зимові кампанії. Армія критично залежала від погоди і запасів їжі. Якщо суперник захоплював обоз з їжею, на ворожій території солдати були приречені. Тому великі походи починали після збору врожаю, але до проливних дощів, інакше вози і машини для облоги загрузнуть в багнюці.

«АРМІЯ КРОКУЄ, ПОКИ ПОВНИЙ ШЛУНОК», – НАПОЛЕОН БОНАПАРТ

Під час Другої світової війни добове харчування солдатів Червоної армії мало містити 800 г житнього хліба (з жовтня по березень – 900 г), 500 г картоплі, 320 г інших овочів, 170 г круп і макаронів, 150 г м’яса, 100 г риби, 30 г комбіжиру або сала, 20 г рослинної олії, 35 г цукру. Всього за документами – 3450 калорій. На передовій раціон міг суттєво змінюватися.

РАЦІОН ВІЙСЬКОВОГО ЧАСУ

Щоби солдат в поході міг знімати і навішувати на коня в’юки, штовхати віз, махати сокирою, тягати кілки і ставити намети, йому потрібно було до 5000 калорій на день. Немає їжі – немає армії. Тому за вдалого перебігу кампанії солдати харчувалися краще за більшість середньовічних станів.

На день кожному виділяли до одного кілограма хорошого хліба і 400 грамів засоленого або копченого м’яса. Запас «живих консервів» – кілька десятків голів великої рогатої худоби – забивали в критичній ситуації або для підняття бойового духу перед важливою битвою. В такому випадку їли все, аж до нутрощів і хвостів, з яких варили каші та супи. Постійне вживання сухарів викликає пронос, тому висушений хліб кидали туди ж, в загальний казан.

Перець, шафран, сушені фрукти і мед видавали хворим і пораненим. Решта солдатів приправляли їжу цибулею, часником, оцтом, рідше гірчицею. На півночі Європи бійцям також роздавали сало або топлене масло, на півдні – оливкову олію. В більшості випадків на столі був присутній сир.

Середньовічний солдатський раціон доповнювали оселедець або тріска, сушена річкова риба. Все це запивали пивом або дешевим вином.

Середньовічний військовий обоз з провіантом і спорядженням. Ілюстрація з книги «Hausbuch» 1480 року. Джерело: Wikipedia

П’ЯНОМУ МОРЕ ПО КОЛІНА

На галерах навіть раби і каторжники харчувалися краще, ніж прості люди на суходолі. Веслярів годували фасолевою юшкою, рагу з бобами, сухарями. На день видавали близько 100 грамів м’яса і сиру. В пізньому Середньовіччі норма м’яса збільшилася, і в раціоні з’явилося сало. Найбільш ситне харчування було у загрібних: так моряків мотивували боротися за це місце.

Їжу на кораблях рясно заливали вином – від одного літра на день офіцерам, півлітра матросам. За сигналом адмірала ескадри за хорошу роботу всім веслярам могли налити ще по додатковій чарці. Пивом добирали норму калорій. В сумі за день матрос випивав літр-два алкоголю. Не дивно, що частими були бійки і бунти.

Виготовлення сирів, 14 століття. Ілюстрація з трактату Tacuinum sanitatis. Джерело: Wikipedia
Крамниця різника, 14 століття. Ілюстрація з трактату Tacuinum sanitatis. Джерело: Wikipedia
ОБОЗНІ ВІЙСЬКА

Фураж для коней і їжа для людей були найважливішими запасами армії, які обмежували її розмір. Більше солдатів – це більше їжі, більше возів, більше корму для тварин, тобто ще більше возів.

Під час довгих облог солдати, спустошивши околиці, переходили на продукти тривалого зберігання. Розмішане з водою вино, сухарі і бісквіти, солонина і сало ставали єдиною їжею бійців на багато місяців.

Ситуація повільно змінювалася на краще разом з прогресом сільського господарства і початком ери консервації. В 1810 році Наполеон Бонапарт нагородив 12 тисячами франків кухаря Ніколя Франсуа Аппера за розробку способу зберігання припасів в герметичних прокип’ячених бляшанках.

«ПРОВЕДЕНІ ДОСЛІДИ ДОВЕЛИ, ЩО ПРОТЯГОМ ВОСЬМИ МІСЯЦІВ ЧУДОВО ЗБЕРЕГЛИСЯ: М’ЯСО З ПІДЛИВОЮ, МІЦНИЙ БУЛЬЙОН, МОЛОКО, ЗЕЛЕНИЙ ГОРОШОК, БОБИ, ВИШНІ, АБРИКОСИ», – «ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК БРОКГАУЗА І ЄФРОНА» ПРО ВИНАХІД АППЕРА.

В 1812 році французам не вистачило дорогих у виробництві консервів під час тривалого походу в Росію. Солдати Наполеона були змушені грабувати селян і їсти полеглих коней, як і їхні колеги за 200, 500, 1000 років до цього. Голод, хвороби, смерть – на війні завжди Середньовіччя.

Кирило Данильченко
OnPress.info
Джерело: https://was.media/uk/2017-09-06-5000-kalorij-pered-smertju-shho-iv-serednovichnij-soldat/
Жми «Нравится» и читай наши лучшие посты в своей ленте.

Четвертый том «Мертвых душ» пытались написать в «ДНР»
Четвертый том «Мертвых душ» пытались написать в «ДНР»
«ДНР» впору переименовать с «Замок лгунов». Пару дней назад представители самопровозглашенной республики мало того, что заявили…
Пограничники вооружаются турецкими пистолетами
Пограничники вооружаются турецкими пистолетами
На вооружение Государственной Пограничной службы Украины принят пистолет Canik TP 9 калибра 9 Х 19 мм….
Навсегда в плену: судьба советских солдат, оставшихся в Афганистане
Навсегда в плену: судьба советских солдат, оставшихся в Афганистане
 Говорят, что война не заканчивается, пока не похоронен последний солдат. Афганский конфликт закончился четверть века назад,…
Жизнь Адольфа Гитлера после смерти
Жизнь Адольфа Гитлера после смерти
Сенсационная новость пришла от известных немецких историков Wilhelm Kaiser и Eugen Weissrussland Ими обнаружены фотоматериалы, доказывающие,…
ШОК! Срочное заявление российского офицера о режиме путина
ШОК! Срочное заявление российского офицера о режиме путина
На одном из митингов в РФ офицер вооруженных сил России выступил с заявление и рассказал всю…
«ДНР – НЕ МОНАКО!» – сеть взорвали фотографии иномарок полиции «ДНР».
«ДНР – НЕ МОНАКО!» –  сеть взорвали фотографии иномарок полиции «ДНР».
На фоне тотальной бедности и безработицы населения «ДНР», фото замеченного вчера в Донецке Рэндж Ровера Ивок…
Развенчание советского мифа про “Дом Павлова” в Сталинграде
Развенчание советского мифа про “Дом Павлова” в Сталинграде
 Рождение легенды Реальные события, происходившие осенью 1942 года на площади 9 января и узкой полоске вдоль…
5 міфів про українську мову, з якими час розпрощатися
5 міфів про українську мову, з якими час розпрощатися
Українцям вже давно час розпрощатись із цими міфами, які є не чим іншим, як наслідком імперської…
Польські звірства проти українців. Тема, яку замовчували десятиліттями
Польські звірства проти українців. Тема, яку замовчували десятиліттями
Мою бабусю Бугій Катерину польський священник який на той час правив у нашому селі його прізвище…
Трое неприступных. Монстры истории фортификации
Трое неприступных. Монстры истории фортификации
Их строили на века, предусматривая любые козни и каверзы противника, кроме, конечно, банального человеческого фактора. Расскажем о трёх замках, которые…