5000 КАЛОРІЙ ПЕРЕД СМЕРТЮ. ЩО ЇВ СЕРЕДНЬОВІЧНИЙ СОЛДАТ

Переглядів: 507
5000 КАЛОРІЙ ПЕРЕД СМЕРТЮ. ЩО ЇВ СЕРЕДНЬОВІЧНИЙ СОЛДАТ В мережі

Склад сухпайки європейських армій зараз нагадує меню непоганого ресторану. В Середні віки раціон бійця був набагато брутальнішим.


«Зла війна» – так в Середньовіччі називали зимові кампанії. Армія критично залежала від погоди і запасів їжі. Якщо суперник захоплював обоз з їжею, на ворожій території солдати були приречені. Тому великі походи починали після збору врожаю, але до проливних дощів, інакше вози і машини для облоги загрузнуть в багнюці.

«АРМІЯ КРОКУЄ, ПОКИ ПОВНИЙ ШЛУНОК», – НАПОЛЕОН БОНАПАРТ

Під час Другої світової війни добове харчування солдатів Червоної армії мало містити 800 г житнього хліба (з жовтня по березень – 900 г), 500 г картоплі, 320 г інших овочів, 170 г круп і макаронів, 150 г м’яса, 100 г риби, 30 г комбіжиру або сала, 20 г рослинної олії, 35 г цукру. Всього за документами – 3450 калорій. На передовій раціон міг суттєво змінюватися.

РАЦІОН ВІЙСЬКОВОГО ЧАСУ

Щоби солдат в поході міг знімати і навішувати на коня в’юки, штовхати віз, махати сокирою, тягати кілки і ставити намети, йому потрібно було до 5000 калорій на день. Немає їжі – немає армії. Тому за вдалого перебігу кампанії солдати харчувалися краще за більшість середньовічних станів.

На день кожному виділяли до одного кілограма хорошого хліба і 400 грамів засоленого або копченого м’яса. Запас «живих консервів» – кілька десятків голів великої рогатої худоби – забивали в критичній ситуації або для підняття бойового духу перед важливою битвою. В такому випадку їли все, аж до нутрощів і хвостів, з яких варили каші та супи. Постійне вживання сухарів викликає пронос, тому висушений хліб кидали туди ж, в загальний казан.

Перець, шафран, сушені фрукти і мед видавали хворим і пораненим. Решта солдатів приправляли їжу цибулею, часником, оцтом, рідше гірчицею. На півночі Європи бійцям також роздавали сало або топлене масло, на півдні – оливкову олію. В більшості випадків на столі був присутній сир.

Середньовічний солдатський раціон доповнювали оселедець або тріска, сушена річкова риба. Все це запивали пивом або дешевим вином.

Середньовічний військовий обоз з провіантом і спорядженням. Ілюстрація з книги «Hausbuch» 1480 року. Джерело: Wikipedia

П’ЯНОМУ МОРЕ ПО КОЛІНА

На галерах навіть раби і каторжники харчувалися краще, ніж прості люди на суходолі. Веслярів годували фасолевою юшкою, рагу з бобами, сухарями. На день видавали близько 100 грамів м’яса і сиру. В пізньому Середньовіччі норма м’яса збільшилася, і в раціоні з’явилося сало. Найбільш ситне харчування було у загрібних: так моряків мотивували боротися за це місце.

Їжу на кораблях рясно заливали вином – від одного літра на день офіцерам, півлітра матросам. За сигналом адмірала ескадри за хорошу роботу всім веслярам могли налити ще по додатковій чарці. Пивом добирали норму калорій. В сумі за день матрос випивав літр-два алкоголю. Не дивно, що частими були бійки і бунти.

Виготовлення сирів, 14 століття. Ілюстрація з трактату Tacuinum sanitatis. Джерело: Wikipedia
Крамниця різника, 14 століття. Ілюстрація з трактату Tacuinum sanitatis. Джерело: Wikipedia
ОБОЗНІ ВІЙСЬКА

Фураж для коней і їжа для людей були найважливішими запасами армії, які обмежували її розмір. Більше солдатів – це більше їжі, більше возів, більше корму для тварин, тобто ще більше возів.

Під час довгих облог солдати, спустошивши околиці, переходили на продукти тривалого зберігання. Розмішане з водою вино, сухарі і бісквіти, солонина і сало ставали єдиною їжею бійців на багато місяців.

Ситуація повільно змінювалася на краще разом з прогресом сільського господарства і початком ери консервації. В 1810 році Наполеон Бонапарт нагородив 12 тисячами франків кухаря Ніколя Франсуа Аппера за розробку способу зберігання припасів в герметичних прокип’ячених бляшанках.

«ПРОВЕДЕНІ ДОСЛІДИ ДОВЕЛИ, ЩО ПРОТЯГОМ ВОСЬМИ МІСЯЦІВ ЧУДОВО ЗБЕРЕГЛИСЯ: М’ЯСО З ПІДЛИВОЮ, МІЦНИЙ БУЛЬЙОН, МОЛОКО, ЗЕЛЕНИЙ ГОРОШОК, БОБИ, ВИШНІ, АБРИКОСИ», – «ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК БРОКГАУЗА І ЄФРОНА» ПРО ВИНАХІД АППЕРА.

В 1812 році французам не вистачило дорогих у виробництві консервів під час тривалого походу в Росію. Солдати Наполеона були змушені грабувати селян і їсти полеглих коней, як і їхні колеги за 200, 500, 1000 років до цього. Голод, хвороби, смерть – на війні завжди Середньовіччя.

Кирило Данильченко
OnPress.info
Джерело: https://was.media/uk/2017-09-06-5000-kalorij-pered-smertju-shho-iv-serednovichnij-soldat/
Жми «Нравится» и читай наши лучшие посты в своей ленте.

Хуго Шмайссер в своих воспоминаниях пишет: «Если бы не этот придурок Миша Калашников…
Хуго Шмайссер в своих воспоминаниях пишет: «Если бы не этот придурок Миша Калашников…
Хуго Шмайссер в своих воспоминаниях пишет: «Если бы не этот придурок Миша Калашников, который вечно путался…
Первая битва человечества: что это было?
Первая битва человечества: что это было?
Три тысячи двести лет назад состоялась самая грандиозная битва бронзового века: несколько тысяч человек обстреливали друг…
Захарченко довел ВСУ до истерического смеха! Инцидент с флагом Украины в небе над Донецком войдет в историю: стали известны подробности
Захарченко довел ВСУ до истерического смеха! Инцидент с флагом Украины в небе над Донецком войдет в историю: стали известны подробности
Недалеко от Песок бойцы АТО запустили в небо на воздушных шарах флаг Украины. Сильные порывы ветра…
Почему уничтожили генерала Дудаева
Почему уничтожили генерала Дудаева
 21 апреля 1996 года был убит президент Чечни, мятежный генерал Джохар Дудаев. Дудаев справедливо потребовал от…
АТОМНИЙ ВИБУХ В ДОНЕЦЬКІЙ ШАХТІ. ЕКСПЕРИМЕНТ 1979 РОКУ
АТОМНИЙ ВИБУХ В ДОНЕЦЬКІЙ ШАХТІ. ЕКСПЕРИМЕНТ 1979 РОКУ
Відтоді, як Радянський Союз зобов’язався припинити випробування ядерної зброї над поверхнею Землі, сумнівні досліди проводили в…
Легендарный наемник “Конго” Мюллер – судьба “дикого гуся”
Легендарный наемник “Конго” Мюллер – судьба “дикого гуся”
«Майор Зигфрид Мюллер кажется сегодня почти выдуманной фигурой: трудно себе представить, чтобы в одном человеке соединились…
СОЛДАТСЬКИЙ КАЙФ: ЧИМ ПЕРЕМАГАЮТЬ СТРАХ І БІЛЬ
СОЛДАТСЬКИЙ КАЙФ: ЧИМ ПЕРЕМАГАЮТЬ СТРАХ І БІЛЬ
Страх смерті заважає виконувати завдання сучасним солдатам. Фахівець з психології вбивств Дейв Гросман наводить статистику, за…
Полина Орловская «Дневник киевлянки»
Полина Орловская «Дневник киевлянки»
«Комсомольская правда» продолжает публиковать подлинные свидетельства русских людей о подлинных события, происходящих в Киеве под жовто-блакытной…
ОТРИЦАНИЕ ОЧЕВИДНОГО ИЛИ ЧТО ЖДЕТ ОККУПИРОВАННУЮ ЧАСТЬ ДОНБАССА?
Вся внешняя политика Кремля строится, и всегда строилась на отрицании очевидного. Оккупировав часть Донбасса, после аннексии…
Франко-индейская война как часть Семилетней войны…
Франко-индейская война как часть Семилетней войны…
Семилетняя война – одна из первых, сражения которой происходили в разных частях Земли. Англия, поддерживаемая Пруссией…