Історія: Агроном з Качанівки, який керував бандерівцями

Переглядів: 84
Історія: Агроном з Качанівки, який керував бандерівцями В мережі

Майже нікому на Чернігівщині не відомо, що Кирило Осьмак — Президент Української Головної Визвольної Ради — органу політичного керівництва українським визвольним рухом, утворений в Україні наприкінці другої світової війни, у 1940 – 1941 рр. працював агрономом у санаторії  (майбутньому національно-природному парку) Качанівка, що на Чернігівщині.


Ки­ри­ло Іва­но­вич Ось­мак на­ро­див­ся 9 трав­ня 1890 ро­ку в міс­теч­ку Ши­ша­ки Мир­го­родсь­ко­го по­ві­ту на Пол­тав­щи­ні. Вищу освіту здобув у Московському сільськогосподарському інституті (1910–1916) за спеціальністю агроном. Під час першої світової війни перебував у Відділі допомоги біженцям, які постраждали від війни.

Кирило Осьмак був серед тих, хто в березні 1917 року створив Центральну Раду — тимчасовий парламент України, Далі закинув геть політику і працював за спеціальністю: агрономом, організовував сільськогосподарські кооперативи. А з початку 1925 року працював в інституті української наукової мови Всеукраїнської Академії Наук, створював сільськогосподарський термінологічний словник.

Вперше його заарештували 1928 року, потім періодичні арешти і висилка за межі України. Тільки у 1940 році комуністи дозволили йому повернутися на Батьківщину. Незадовго перед цим, не витримавши тиску слідчих, осуду «громадськості» закінчує життя самогубством його дружина — Маруся.

У бе­рез­ні 1940 ро­ку піс­ля два­над­ця­ти­річ­ної пе­рер­ви Ось­мак, з дозволу влади, по­вер­та­єть­ся в Ук­ра­ї­ну де од­ру­жу­єть­ся з Люд­ми­лою Бог­да­шевсь­кою.

У травні 1949 року Кирило Осьмак Курортним управлінням УРСР був направлений директором підсобного господарства, тобто фактично агрономом, до протитуберкульозного санаторію у Качанівку на Ічнянщині (Чернігівська область).

Місцевість куди прибув Кирило Осьмак унікальна для України.

Урочище Качанівка розкинулось на околиці однойменного села у горбистій місцевості на берегах річки Смош. Верхнє плато займає палацовий комплекс будівель, які є пам’ятниками архітектури, нижнє — мальовничий парк з 12 ставками, павільйонами, скульптурами, парковими містками, «руїнами», амфітеатром. Загалом, цей комплекс заснований у 1770-х роках, на сьогодні є єдиною серед українських садиб, що зберігся повністю.

У своїх листах рідним, написаним з Володимирського централу він з теплістю згадує ті місця та людей:

09.09.1957 р.

Кохана, люба сестрице!

…Року 1940 в Качанівці – на великому ставку (32 га) теж були піднеслися торфовища . На тому плавучому торфовищі дуже цікаво було улаштувалося птаство, особливо буслі, яким зручно було живитися жабами, що вилазили на торф. Також живилися й коропами, яких я спеціально годував за пляном… ».

«Людмилі.

Моя кохана, люба!

Володимир, 2 листопада 1956 р.

Згадай садовода, мого щирого помічника (пригадуєш коропів!), що так гарно ставився до мене – я забув його прізвище, ім’я й по-батькові. До війни він разом з дружиною працював у Миргороді, куди його перевели, і коли він не загинув по війні, спробуй його знайти, рік його народження коло 1910-1913 рр. Коли б він, зберігся, він своєю доброю душею – зміг би допомогти – вам нещасним».

Через декілька місяців  у листі до своєї дружини він згадає його:  Степан Іванович Другальов.

У січні 1941 року Кирило Осьмак був звільнений із займаної посади за перевищення службового становища, а в перших числах червня був знову заарештований за ст. 97 і 99 УК УССР (збір платні за проживання, торгівля недозволеними товарами) до 1 року примусових робіт,

— Але я цього покарання не відбув, бо почалася війна і я залишився на окупованій території.», — розповідає під час допиту Кирило Іванович.

Цілком можливо, що він надавав житло своїм рідним, що й поставили йому у вину. Бо відомо, що У 1940 р. через хворобу покинула навчання та виїхала до Качанівки де одружилася на Блюменфельді Станіславі Сигизмундовичі Орлова Валентина – племінниця покійної Марії Осьмак.

У жовтні 1941 року в Києві було створено Українську національну раду, Кирило очолив у ній відділ земельних справ і створив Бюро кооперативного товариства «Сільський господар». Допомагав продовольством українським підпільникам і членам похідних груп ОУН. Підтримував зв’язок з антифашистським українським підпіллям упродовж усієї окупації Києва.

У 1944 році було створено УГВР —  орган політичного керівництва українським визвольним рухом, який оголосив себе «верховним органом українського народу в його революційно-визвольній боротьбі».

11—15 липня 1944 року відбувся Великий збір УГВР, де обрали президію та Генеральний секретаріат — підпільний парламент та підпільний уряд воюючої України. Головою президії та президентом УГВР обрали Кирила Осьмака (псевдонім — Марко Горянський).

12 вересня під час облави, влаштованої НКВС, Кирила Осьмака заарештували.

Два з половиною роки він перебував під слідством ув’язнений у Дрогобицькій тюрмі (1944–1947), у січні 1947 року його перевезли до Лук’янівської тюрми. Вийти з-за ґрат йому вже не судилося. Перебуваючи під слідством, Кирило Осьмак довгий час видавав себе за за іншу людину. Проте, завдяки показам тих, хто зустрічався з ним до і під час війни, його було ідентифіковано і засуджено. Весь цей час Кирило Осьмак перебував у Владимирському централі (1948–1960), де й загинув 16 травня 1960 року.

Про це все оповідається у 41 томі Літопису УПА, який повністю присвячений Президенту УГВР Кирилу Осьмаку.

Насамкінець звертаюсь до керівництва націона́льного істо́рико-культу́рного запові́дника «Качані́вка» з пропозицією гідно вшанувати пам’ять незламного Героя Кирили Осьмака в Качанівці, зокрема встановити у Качанівці пам’ятну стелу чи меморіальну табличку.

Олександр ЯСЕНЧУК

OnPress.info
Джерело: http://pivnich.info/ahronom-z-kachanivky-yakyj-keruvav-banderivtsyamy/
Жми «Нравится» и читай наши лучшие посты в своей ленте.

Кремль начал захват Беларуси
Кремль начал захват Беларуси
Вам еще не пробили голову в отношении российских войск в Беларуси? .. Тогда мы снова идем…
Украина и Россия: Глубина исторической пропасти
Украина и Россия: Глубина исторической пропасти
ИНШИ-3 Дождались лета и что? – концентрация подлости не единицу времени лишь увеличилась. Согласно самого информативного…
Опубликованы кадры, повергшие россиян в панику: “Морпехи США в украинской деревне на Донбассе возле границы РФ, таблички и крики о помощи на русском языке” – ВИДЕО
Опубликованы кадры, повергшие россиян в панику: “Морпехи США в украинской деревне на Донбассе возле границы РФ, таблички и крики о помощи на русском языке” – ВИДЕО
Магазины с надписями на русском языке, крики о помощи на все том же русском, песня Земфиры…
Россия глазами россиянина. БОЛЕЕ СИЛЬНОЙ СТАТЬИ Я, ЛИЧНО, НЕ ЧИТАЛ!
Россия глазами россиянина. БОЛЕЕ СИЛЬНОЙ СТАТЬИ Я, ЛИЧНО, НЕ ЧИТАЛ!
Председатель Объединенного комитета ветеранов ВДВ, ГРУ, Спецназа, Флота и Морской пехоты России, Михаил Михайлович Вистицкий  написал…
Забытая история СССР: история одного палача
Забытая история СССР: история одного палача
Этот маленький человек лично пытал Бабеля, Мейерхольда, Мерецкова, Смушкевича и еще сотни невиновных, часто – перед…
Донбас: реалії життя без України
Донбас: реалії життя без України
   Лоїк Рамірес Передмова редакції У продовження теми самопроголошених республік публікуємо переклад статті французького журналіста Лоїка Раміреса з газети…
Т-90 разочаровали индусов
Т-90 разочаровали индусов
Танковый биатлон – ежегодные соревнования, которые Россия использует исключительно в пропагандистских целях. Демонстрация возможностей российской техники…
Сценарії військових дій Росії проти України
Сценарії військових дій Росії проти України
По суті умови для цього вже створені в рамках підготовки Росією стратегічного командно-штабного навчання «Захід-2017», яке…
Український арсенал: бронемашина “Отаман” 6 х 6
Український арсенал: бронемашина “Отаман” 6 х 6
Бронетранспортер 6х6 современного типа, то есть с передним расположением двигателя и задним расположением отсека десанта /…
Як в України забрали Кубань
Як в України забрали Кубань
Коли таваріщі чекісти кричать сьогодні, що в нас «гражданская война» – вони з нас відкрито ГЛУЗУЮТЬ…