Історія: Агроном з Качанівки, який керував бандерівцями

Переглядів: 85
Історія: Агроном з Качанівки, який керував бандерівцями В мережі

Майже нікому на Чернігівщині не відомо, що Кирило Осьмак — Президент Української Головної Визвольної Ради — органу політичного керівництва українським визвольним рухом, утворений в Україні наприкінці другої світової війни, у 1940 – 1941 рр. працював агрономом у санаторії  (майбутньому національно-природному парку) Качанівка, що на Чернігівщині.


Ки­ри­ло Іва­но­вич Ось­мак на­ро­див­ся 9 трав­ня 1890 ро­ку в міс­теч­ку Ши­ша­ки Мир­го­родсь­ко­го по­ві­ту на Пол­тав­щи­ні. Вищу освіту здобув у Московському сільськогосподарському інституті (1910–1916) за спеціальністю агроном. Під час першої світової війни перебував у Відділі допомоги біженцям, які постраждали від війни.

Кирило Осьмак був серед тих, хто в березні 1917 року створив Центральну Раду — тимчасовий парламент України, Далі закинув геть політику і працював за спеціальністю: агрономом, організовував сільськогосподарські кооперативи. А з початку 1925 року працював в інституті української наукової мови Всеукраїнської Академії Наук, створював сільськогосподарський термінологічний словник.

Вперше його заарештували 1928 року, потім періодичні арешти і висилка за межі України. Тільки у 1940 році комуністи дозволили йому повернутися на Батьківщину. Незадовго перед цим, не витримавши тиску слідчих, осуду «громадськості» закінчує життя самогубством його дружина — Маруся.

У бе­рез­ні 1940 ро­ку піс­ля два­над­ця­ти­річ­ної пе­рер­ви Ось­мак, з дозволу влади, по­вер­та­єть­ся в Ук­ра­ї­ну де од­ру­жу­єть­ся з Люд­ми­лою Бог­да­шевсь­кою.

У травні 1949 року Кирило Осьмак Курортним управлінням УРСР був направлений директором підсобного господарства, тобто фактично агрономом, до протитуберкульозного санаторію у Качанівку на Ічнянщині (Чернігівська область).

Місцевість куди прибув Кирило Осьмак унікальна для України.

Урочище Качанівка розкинулось на околиці однойменного села у горбистій місцевості на берегах річки Смош. Верхнє плато займає палацовий комплекс будівель, які є пам’ятниками архітектури, нижнє — мальовничий парк з 12 ставками, павільйонами, скульптурами, парковими містками, «руїнами», амфітеатром. Загалом, цей комплекс заснований у 1770-х роках, на сьогодні є єдиною серед українських садиб, що зберігся повністю.

У своїх листах рідним, написаним з Володимирського централу він з теплістю згадує ті місця та людей:

09.09.1957 р.

Кохана, люба сестрице!

…Року 1940 в Качанівці – на великому ставку (32 га) теж були піднеслися торфовища . На тому плавучому торфовищі дуже цікаво було улаштувалося птаство, особливо буслі, яким зручно було живитися жабами, що вилазили на торф. Також живилися й коропами, яких я спеціально годував за пляном… ».

«Людмилі.

Моя кохана, люба!

Володимир, 2 листопада 1956 р.

Згадай садовода, мого щирого помічника (пригадуєш коропів!), що так гарно ставився до мене – я забув його прізвище, ім’я й по-батькові. До війни він разом з дружиною працював у Миргороді, куди його перевели, і коли він не загинув по війні, спробуй його знайти, рік його народження коло 1910-1913 рр. Коли б він, зберігся, він своєю доброю душею – зміг би допомогти – вам нещасним».

Через декілька місяців  у листі до своєї дружини він згадає його:  Степан Іванович Другальов.

У січні 1941 року Кирило Осьмак був звільнений із займаної посади за перевищення службового становища, а в перших числах червня був знову заарештований за ст. 97 і 99 УК УССР (збір платні за проживання, торгівля недозволеними товарами) до 1 року примусових робіт,

— Але я цього покарання не відбув, бо почалася війна і я залишився на окупованій території.», — розповідає під час допиту Кирило Іванович.

Цілком можливо, що він надавав житло своїм рідним, що й поставили йому у вину. Бо відомо, що У 1940 р. через хворобу покинула навчання та виїхала до Качанівки де одружилася на Блюменфельді Станіславі Сигизмундовичі Орлова Валентина – племінниця покійної Марії Осьмак.

У жовтні 1941 року в Києві було створено Українську національну раду, Кирило очолив у ній відділ земельних справ і створив Бюро кооперативного товариства «Сільський господар». Допомагав продовольством українським підпільникам і членам похідних груп ОУН. Підтримував зв’язок з антифашистським українським підпіллям упродовж усієї окупації Києва.

У 1944 році було створено УГВР —  орган політичного керівництва українським визвольним рухом, який оголосив себе «верховним органом українського народу в його революційно-визвольній боротьбі».

11—15 липня 1944 року відбувся Великий збір УГВР, де обрали президію та Генеральний секретаріат — підпільний парламент та підпільний уряд воюючої України. Головою президії та президентом УГВР обрали Кирила Осьмака (псевдонім — Марко Горянський).

12 вересня під час облави, влаштованої НКВС, Кирила Осьмака заарештували.

Два з половиною роки він перебував під слідством ув’язнений у Дрогобицькій тюрмі (1944–1947), у січні 1947 року його перевезли до Лук’янівської тюрми. Вийти з-за ґрат йому вже не судилося. Перебуваючи під слідством, Кирило Осьмак довгий час видавав себе за за іншу людину. Проте, завдяки показам тих, хто зустрічався з ним до і під час війни, його було ідентифіковано і засуджено. Весь цей час Кирило Осьмак перебував у Владимирському централі (1948–1960), де й загинув 16 травня 1960 року.

Про це все оповідається у 41 томі Літопису УПА, який повністю присвячений Президенту УГВР Кирилу Осьмаку.

Насамкінець звертаюсь до керівництва націона́льного істо́рико-культу́рного запові́дника «Качані́вка» з пропозицією гідно вшанувати пам’ять незламного Героя Кирили Осьмака в Качанівці, зокрема встановити у Качанівці пам’ятну стелу чи меморіальну табличку.

Олександр ЯСЕНЧУК

OnPress.info
Джерело: http://pivnich.info/ahronom-z-kachanivky-yakyj-keruvav-banderivtsyamy/
Жми «Нравится» и читай наши лучшие посты в своей ленте.

Заказ на Вадима Рабиновича взял любимый "политтехнолог" Яценюка, любитель "золотого дождя"
Заказ на Вадима Рабиновича взял любимый "политтехнолог" Яценюка, любитель "золотого дождя"
Народный депутат, лидер партии “За життя” Вадим Рабинович заявляет, что за покушением на него стоит политтехнолог…
Cамый темный случай Афганской войны: предательство подполковника Заяца
Cамый темный случай Афганской войны: предательство подполковника Заяца
Бывший командир разведподразделения воевавшей в Афганистане 108 мотострелковой дивизии 40-летний подполковник Н. Л. Заяц не стал…
Персидский поход Сталина
Персидский поход Сталина
В 1941 году Иран формально соблюдал нейтралитет, но недвусмысленно симпатизировал нацистской Германии. На ключевых постах находилось немало подданных рейха….
СВЯТОСЛАВ ЗАВОЕВАТЕЛЬ: зачем историки нам лгут?
СВЯТОСЛАВ ЗАВОЕВАТЕЛЬ: зачем историки нам лгут?
Иногда мне кажется, что историю нашего народа сочиняли откровенные фашисты. Иного определения не подберешь для характеристики…
Средневековая Московия глазами иностранца: Пьянство, блуд и рабство
Средневековая Московия глазами иностранца: Пьянство, блуд и рабство
Мужчины напиваются в усмерть, пока жёны содержатся взаперти. Холопы любят, когда их бьют и принуждают к…
Зброя майбутнього: гранатомет ВАЛАР-30
Зброя майбутнього: гранатомет ВАЛАР-30
Українським підприємством ВАЛАР, що знаходяться в Івано-Франківську у 2012 році створено нову автоматичну великокаліберну зброю –…
Знаменитую олимпийскую чемпионку с 13 лет насиловали в сборной: стали известны подробности
Знаменитую олимпийскую чемпионку с 13 лет насиловали в сборной: стали известны подробности
Чемпионку Олимпиады-2012 по спортивной гимнастике в составе национальной команды США Маккайлу Марони с 13 лет насиловал…
Российские фашисты в сирийской пустыне
Российские фашисты в сирийской пустыне
Петербуржец Алексей Мильчаков по прозвищу «Фриц», неофашист,  любитель символики Третьего рейха, который прославился летом 2014 года…
Майбутній арсенал: напівавтоматична гвинтівка Snipex калібру 14,5×114
Майбутній арсенал: напівавтоматична гвинтівка Snipex калібру 14,5×114
Концерн «ХАДО» вийшов на ринок зброї під брендом «SNIPEX» запустивши цього року виробництво гвинтівки у калібрі…
МЕДИЧНА РЕФОРМА все, що ви хотіли про неї знати
МЕДИЧНА РЕФОРМА все, що ви хотіли про неї знати
ЩО ЗМІНИТЬСЯ? Перший етап реформи – це зміни в первинній ланці надання медичних послуг. З Нового…