КУПИ СЛОНА ТА ПЕРЕТЯГНИ ЙОГО ЧЕРЕЗ АЛЬПИ. ЯК ЦЕ ЗРОБИВ ГАННІБАЛ?

Переглядів: 195
КУПИ СЛОНА ТА ПЕРЕТЯГНИ ЙОГО ЧЕРЕЗ АЛЬПИ. ЯК ЦЕ ЗРОБИВ ГАННІБАЛ? В мережі

Неможливе можливо – слоган adidas міг би стати девізом Ганнібала. Щоби застати римлян зненацька, молодий карфагенський полководець 15 днів вів величезне військо і 37 африканських слонів через засніжені Альпи.


Воєначальник і державний діяч Гамількар Барка дав синові прекрасну освіту. З дитинства Ганнібал вивчав грецьку мову і захоплювався Олександром Македонським. Так його готували до майбутнього, в якому Карфаген мав залучити греків для боротьби зі спільним ворогом – Римською республікою.

Напередодні першого військового походу 9-річний хлопчик поклявся батькові назавжди залишатися ворогом Риму. Вислів «Ганнібалова клятва» стане крилатим.

У 219 році до нашої ери Ганнібал Барка бере в облогу союзну римлянам грецьку колонію Сагунт на території сучасної Іспанії. Так починається Друга Пунічна війна. Вона триватиме 17 років.

Byust Gannibala
Бюст Ганнібала. Національний музей Неаполя. Фото: Phaidon Verlag / Römische Geschichte, 1932 рік

ЗВЕРНЕННЯ ГАННІБАЛА ДО АРМІЇ:

«Та що ж таке Альпи, як не всього лише високі гори? Скільки небезпек, скільки труднощів ви витерпіли, щоби взяти Сагунт! Чи може зараз, коли мета вашого походу – Рим, столиця світу, якась місцевість здатися вам занадто дикою і крутою і зупинити вас?»

ГІРСЬКІ СЛОНИ – ВИ ТАКЕ БАЧИЛИ?

Після 7-місячної облоги оборона Саргуна впала, і Ганнібал зміг присвятити себе головній меті. Щоби застати римлян зненацька, він пізньої осені веде найкоротшим шляхом через Альпи в Італію 50 000 піхотинців, 9000 вершників і 37 слонів. В перші дні гірського переходу слони поводяться добре. Армія просувається впевнено, поки не піднімається вище. Там солдати стикаються з войовничим плем’ям аллоброгів, які щодня влаштовують засідки. На бойовому дусі північноафриканської армії Карфагена сильно позначається холод, але командир не дає їй відступити.

В дорозі солдати дещо звикають до холоду, а Ганнібал вчиться відбивати раптові атаки. Він змінює побудову війська: слонів і кінноту ставить попереду, сам з найкращими піхотинцями залишається позаду. Аллоброги ніколи не бачили таких величезних тварин, тому бояться атакувати голову колони. Якщо вони нападають ззаду, карфагенская піхота може швидко розвернутися і знищити ворога.

gannibal alpy
Як стверджує римський історик Тит Лівій, армія Ганнібала перетнула Альпи через перевал Коль де Клап’є. Зображення: Google Maps

Через 9 днів підйому армія Ганнібала досягає перевалу. Африканським слонам вагою 3-6 тонн тепер потрібно спуститися з висоти 2500 метрів вузькими стежками.

Після першого дня спуску шлях звужується настільки, що «один необережний крок призводить до падіння в прірву». Коли цю перешкоду пройдено, стежку посеред ущелини перегороджує величезна скеля. Ганнібал розгортає армію в пошуках обхідного шляху.

Армія Карфагена потрапляє під сильний снігопад. Ганнібал вирішує розбити табір і перечекати стихію. За ніч поверх твердого слизького снігу випадає новий м’який. Люди і тварини ковзають і падають. Деякі слони своєю вагою пробивають старий шар снігу і опиняються в крижаній пастці. Врятувати їх неможливо.

Perehod Gannibala cherez Alpy
Перехід Ганнібала через Альпи. Гравюра, 1819 рік. Фото: Savio / deutsche-digitale-bibliothek.de

ОЦЕТ І МОЛОТ

Ганнібал розгортає армію вдруге і знову повертається до ущелини, яка виглядає непрохідною. За легендою, він наказує солдатам рубати дерева, розкласти перед скелею величезне багаття і полити її оцтом.

Винного оцту у Ганнібала багато: в античності його використовували для консервації їжі в дорозі. Під впливом кислоти і нагрівання кам’яна порода стає крихкою, її розбивають сталевими молотами. Ганнібал в буквальному сенсі рубає собі шлях в Італію.

Щоби утворити в ущелині прохід для слонів, солдати працюють чотири дні. Весь цей час тварини голодують: на голих схилах обмаль корму. Ці чотири дні стають одним з найтяжчих випробувань походу Ганнібала.

Perehod karfagenyan cherez Alpy
Перехід карфагенян через Альпи. Малюнок Генріха Лейтеманна / medium.com

ПУБЛІЙ КОРНЕЛІЙ СЦИПІОН:

«Це примари, які ледве зберегли подобу людей, виснажені голодом і холодом, брудом і смородом, понівечені і знесилені лазінням скелями і кручами, з відмороженими кінцівками, затерплими в снігах м’язами, закляклим від холоду тілом, притупленою зброєю, кульгавими і ледве живими кіньми. Це жалюгідні залишки ворога, а не ворог».

ГАННІБАЛ БІЛЯ ВОРІТ!

У двотижневому переході через Альпи гине половина армії. Ганнібал приводить до Італії 30 000 виснажених солдатів і декількох слонів. Він готується дати бій римському консулу Публію Корнелію Сципіону і його 45 000 легіонерам.

Сципіон впевнений, що переможе. Перед боєм він виступає перед своїми бійцями з промовою і називає армію Ганнібала «жалюгідними залишками», неготовими до битви після суворого гірського переходу.

В бою легка кіннота нумідійців, союзників карфагенян, заходить римлянам в тил, легіонери тікають. Сципіон програє першу з довгого списку програних Ганнібалу битв.

Рим три роки зазнає поразок. Ганнібал здобуває славу одного з кращих військових стратегів в історії. Римляни лякають його ім’ям дітей. «Ганнібал біля воріт!» – цим висловом відтепер позначають близьку небезпеку.

OnPress.info
Джерело: https://was.media/uk/2017-10-19-kupi-slona-ta-peretjagni-jogo-cherez-alpi-jak-ce-zrobiv-gannibal/
Жми «Нравится» и читай наши лучшие посты в своей ленте.

ПЛОТНИЦКИЙ ОБРАТИЛСЯ ЗА ПОМОЩЬЮ К ПОРОШЕНКО
ПЛОТНИЦКИЙ ОБРАТИЛСЯ ЗА ПОМОЩЬЮ К ПОРОШЕНКО
Танки и камазы, которые вчера заехали в Луганск со стороны Донецка напугали  Плотницкого не на шутку….
Междоусобные войны «ДНР» и «ЛНР»: посмотрим кто круче и плевать на народ
Междоусобные войны «ДНР» и «ЛНР»: посмотрим кто круче и плевать на народ
Не такие уж и дружные и братские народы, как оказалось, ребята в «ЛНР» и «ДНР». Псевдореспублики,…
Тихой сапой наши военные продолжают продвижение в «серой зоне»
Тихой сапой наши военные продолжают продвижение в «серой зоне»
Ротация нашей группировки на Донбассе закончилась и понемногу ситуация возвращается в привычное русло. И значит мы…
Навсегда в плену: судьба советских солдат, оставшихся в Афганистане
Навсегда в плену: судьба советских солдат, оставшихся в Афганистане
 Говорят, что война не заканчивается, пока не похоронен последний солдат. Афганский конфликт закончился четверть века назад,…
Четвертый том «Мертвых душ» пытались написать в «ДНР»
Четвертый том «Мертвых душ» пытались написать в «ДНР»
«ДНР» впору переименовать с «Замок лгунов». Пару дней назад представители самопровозглашенной республики мало того, что заявили…
ШОК! Срочное заявление российского офицера о режиме путина
ШОК! Срочное заявление российского офицера о режиме путина
На одном из митингов в РФ офицер вооруженных сил России выступил с заявление и рассказал всю…
«ЛНР» здалася Україні та вийшла на сторону Порошенка (ДОКУМЕНТ)
«ЛНР» здалася Україні та вийшла на сторону Порошенка (ДОКУМЕНТ)
Бандугрупування «ЛНР» завершає своє існування. Головний бойовик самопроголошеної республіки Ігор Плотницький попросив Порошенка ввести українські війська…
Развенчание советского мифа про “Дом Павлова” в Сталинграде
Развенчание советского мифа про “Дом Павлова” в Сталинграде
 Рождение легенды Реальные события, происходившие осенью 1942 года на площади 9 января и узкой полоске вдоль…
«ДНР – НЕ МОНАКО!» – сеть взорвали фотографии иномарок полиции «ДНР».
«ДНР – НЕ МОНАКО!» –  сеть взорвали фотографии иномарок полиции «ДНР».
На фоне тотальной бедности и безработицы населения «ДНР», фото замеченного вчера в Донецке Рэндж Ровера Ивок…
5 міфів про українську мову, з якими час розпрощатися
5 міфів про українську мову, з якими час розпрощатися
Українцям вже давно час розпрощатись із цими міфами, які є не чим іншим, як наслідком імперської…