Республіка Чад – непізнане серце континенту.

Переглядів: 225
Республіка Чад – непізнане серце континенту. Світ

Чад, так він дійсно загадковий навіть для дослідників Африки. Більшість науковців довгий час вважали Чад продовженням Лівії, її блідою тінню. У Тріполі за часів полковника Каддафі за будь-яку ціну прагнули посадити в Нджамені свою людину, саме тому сучасність Чаду сповнена кривавими громадянськими війнами та військовими переворотами. Лівійці, по-перше, вважали, що Чад має віддати їм спірну прикордонну територію – смугу Аузу, де наявні покладу урану. Лівійці щиро вірили, що їм необхідна власна ядерна зброя, й після невдалих спроб придбати бомбу в Китаю почали думати про власний ядерний проект. Одним з елементів проекту мала бути уранова сировина, якою був багатий чадський регіон Аузу. По-друге, Каддафі прагнув перетворити Чад на арабську країну та навіки захистити південні кордони Лівії від потенційних загроз. «Братні» обійми Лівії вилилися у лівійсько-чадський конфлікт, що тривав з 1978 до 1987 року. Перемогу здобув Чад, чиї бійці на японських пікапах Toyota стали непереможними вояками в місцевих пустелях.
Проте народ республіки не відчув полегшення, бо при владі в Нджамені був диктаторський режим президента Хісена Хабре (1982-1990), якого за масові порушення прав людини називають «африканським Піночетом». Судовий трибунал Сенегалу та Африканського Союзу у 2016 році засудив його до пожиттєвого ув’язнення. Сукупно Хабре причетний до вбивства 40.000 людей, це майже у 5 разів більше, ніж загинуло в ході війни з лівійцями!
Але навіть повалення Хабре не стало звільненням для Чаду. Його наступник, діючий президент Ідріс Дебі керує у Чаді залізною рукою. Хоча за його правління армія Чад стала потужною силою в Центральній Африці, й впливає на процеси в суміжних державах, таких як Судан та ЦАР. Для Франції Чад настільки важливий союзник у боротьбі з тероризмом, що Париж домагається аби адміністрація Трампа виключила громадян Чаду з «чорних списків» щодо обмеження в’їзду до США.
Що цікаво Чад зміг досягти перемоги у гібридній війні з Суданом, який через своїх повстанців прагнув захопити владу у Нджамені. Більше того, саме українські штурмовики Су-25 у травні 2009 року завдали удару по конвоям заколотників, які від кордону Судану рушили на столицю. Отже, ВПС Чаду це багато в чому українське творіння. Варто нагадати, що Київ також надав військову допомогу миротворцям ЄС, що вели патрулювання кордону Чаду та Судану.
На сам кінець ще трохи цікавих моментів про Чадську державу. Республіка Чад є найбільшою за площею державою Африки, що не має виходу до моря. Це глибинні райони Африки, які були загарбані французами у добу розквіту їхньої колоніальної імперії. Чад – це транзитна країна, що розкинулася на межі арабського та африканського світів. В 6 ст. до н.е. на території Чаду виникла давня цивілізація Сао. А в добу Середньовіччя та нового часу існували войовничі імперії Канем, Багірмі та Вадаї. Вони жили за рахунок транс-сахарської торгівлі рабами. Для прикладу третина населення Імперії Канем були рабами. Саме від цих народів чадці зберегли свою сучасну войовничість.
В 2003 році Чад став експортером нафти. Щодня на родовищах в регіоні Доба Чад видобуває понад 115 тис. барелів нафти. Вона по нафтопроводу Доба-Крібі транспортується до Камеруну, а далі танкерами до кінцевих споживачів. Вартість проекту будівництва нафтопроводу склала 4 млрд. $.
Ще важливою статтею прибутку Чаду є експорт гумі арабіку, який є важливим інгредієнтом для виробництва напоїв Coca Cola. Попри те, що Чад виробляє стратегічну для Коли сировину в самій країні пляшка Coca Cola коштує понад 1$. Вона є недоступною для більшості населення країни, 87% якого живе за межею бідності (менше 2$ на добу на людину)…Если вам понадобится бесплатная консультация адвоката онлайн – можете обратиться по ссылке.

OnPress.info
Жми «Нравится» и читай наши лучшие посты в своей ленте.

Заказ на Вадима Рабиновича взял любимый "политтехнолог" Яценюка, любитель "золотого дождя"
Заказ на Вадима Рабиновича взял любимый "политтехнолог" Яценюка, любитель "золотого дождя"
Народный депутат, лидер партии “За життя” Вадим Рабинович заявляет, что за покушением на него стоит политтехнолог…
Персидский поход Сталина
Персидский поход Сталина
В 1941 году Иран формально соблюдал нейтралитет, но недвусмысленно симпатизировал нацистской Германии. На ключевых постах находилось немало подданных рейха….
СВЯТОСЛАВ ЗАВОЕВАТЕЛЬ: зачем историки нам лгут?
СВЯТОСЛАВ ЗАВОЕВАТЕЛЬ: зачем историки нам лгут?
Иногда мне кажется, что историю нашего народа сочиняли откровенные фашисты. Иного определения не подберешь для характеристики…
Средневековая Московия глазами иностранца: Пьянство, блуд и рабство
Средневековая Московия глазами иностранца: Пьянство, блуд и рабство
Мужчины напиваются в усмерть, пока жёны содержатся взаперти. Холопы любят, когда их бьют и принуждают к…
Зброя майбутнього: гранатомет ВАЛАР-30
Зброя майбутнього: гранатомет ВАЛАР-30
Українським підприємством ВАЛАР, що знаходяться в Івано-Франківську у 2012 році створено нову автоматичну великокаліберну зброю –…
Знаменитую олимпийскую чемпионку с 13 лет насиловали в сборной: стали известны подробности
Знаменитую олимпийскую чемпионку с 13 лет насиловали в сборной: стали известны подробности
Чемпионку Олимпиады-2012 по спортивной гимнастике в составе национальной команды США Маккайлу Марони с 13 лет насиловал…
Российские фашисты в сирийской пустыне
Российские фашисты в сирийской пустыне
Петербуржец Алексей Мильчаков по прозвищу «Фриц», неофашист,  любитель символики Третьего рейха, который прославился летом 2014 года…
Беларуские наемники на Донбассе
Беларуские наемники на Донбассе
В деревне Новосёлки под Могилёвом в течение одного года похоронены два жителя, которые воевали на стороне…
МЕДИЧНА РЕФОРМА все, що ви хотіли про неї знати
МЕДИЧНА РЕФОРМА все, що ви хотіли про неї знати
ЩО ЗМІНИТЬСЯ? Перший етап реформи – це зміни в первинній ланці надання медичних послуг. З Нового…
Неучу Путину снова утерли нос: Кличко передал мэрии Тулузы памятник Анне Киевской
Неучу Путину снова утерли нос: Кличко передал мэрии Тулузы памятник Анне Киевской
Голова украинской столицы Виталий Кличко, который находится с визитом по приглашению мэра города-побратима – Тулузы, передал…