Стрілецька зброя у війні на Донбасі

Переглядів: 552
Стрілецька зброя у війні на Донбасі Авторські статті

Як і в будь-якій війні останнього часу, характер протистояння на Донбасі визначається насамперед якістю армійських мотопіхотних підрозділів. Тому вкрай цікавим видається аналіз того піхотного озброєння, що застосовується в ході бойових дій.

Підрозділи силових відомств, які воюють на Донбасі, укомплектовані штатним озброєнням радянського зразка кінця 80-х. Це насамперед повна лінійка автоматів Калашникова – АК-74, АКМ і їх модифікації, снайперські гвинтівки Драгунова, пістолети Макарова. На озброєнні спецпідрозділів є велика кількість сучасної стрілецької зброї як іноземного виробництва, так і українського: снайперські гвинтівки – VPR.308Win / VPR.338LM фірми «Зброяр», «Форт-301», які виготовляє вінницький НВО «Форт», а також штурмові гвинтівки «Форт-221» і «Форт-224» спільного виробництва України та Ізраїлю.

А ось у добровольчих підрозділах України зразка літа 2014 року можна було зустріти що завгодно – починаючи ід трофейних АК «сотої серії» до кулеметів Максима і Дегтярьова часів Великої Вітчизняної. Що стосується загонів сепаратистів, то тут умовно можна виділити два етапи. Перший почався в квітні 2014 року і закінчився в кінці червня, коли стихійні формування мали доволі розмаїте озброєння – від звичайних мисливських «двостволок» і зброї часів Другої Світової війни до захоплених у міліцейських підрозділах автоматів Калашникова і пістолетів Макарова та «Форт».

У квітні-травні брак зброї сепаратисти намагалися заповнити за рахунок «роззброєння» музеїв. Приблизно з середини червня розпочався другий етап, що характеризується початком прямих поставок із Росії та появою в загонах бойовиків озброєння сучасних зразків. При цьому абсолютна більшість використовуваної зброї вироблена або за радянських часів, або в 1990-х. Усього з березня до кінця червня 2014 року до Луганської і Донецької області з Росії, за найскромнішими підрахунками, було завезено близько 12 тисяч автоматів АК / АКМ. Тоді ж масово на озброєнні бойовиків почали з’являтися самозарядні карабіни Симонова (СКС), що вироблялися ще в 1940-1950 роках, кулемети Калашникова (ПК) різних років випуску та модифікацій, снайперські гвинтівки Драгунова (СВД), пістолети Макарова, Стєчкіна і доволі рідко – Токарєва. Досить багато у бойовиків і 12,7-мм кулеметів НСВ, більше відомих, як «Утес».

В української армії основним видом великокаліберного кулемета є досить «давній», але ефективний ДШКМ. На озброєнні сепаратистів знаходиться велика кількість ручних протитанкових гранатометів і реактивних протитанкових гранат (РПГ) одноразового використання, переважно виробництва 1970-1990-х років. Це насамперед наймасовіші РПГ-7 і РПГ-18 «Муха». Останній давно знятий із виробництва через слабку, за сучасними мірками, бронепробивну здатність її гранати. Відзначено в Донбасі використання РПГ-22 «Нетто», РПГ-29 «Вампір» і вже морально застарілих РПГ-26 «Аглень» та РПГ-27 «Таволга».

Широко використовується на Донбасі й станковий протитанковий гранатомет (фактично безвідкатна гармата) СПГ-9, розроблений і прийнятий на озброєння на початку 1960-х. Це досить проста зброя з великою бронепробивною здатністю. Однак проти рухомих цілей вона неефективна, та й важкувата порівняно з переносними РПГ.

Справжнім відкриттям конфлікту стало доволі ефективне використання такої, здавалося б, давньої зброї, як протитанкові самозарядні рушниці. Але системи Симонова (ПТРС) і Дегтярьова (ПТРД) калібром 14,5 мм виявилися досить небезпечними навіть для сучасної легкої бронетехніки. Їх бронебійно-запальні кулі на дистанції в 300 метрів здатні пробити 40 мм броню, а зі 100 м – і всі 60 мм. Тобто БМП-1/2, БМД, БТР-70, і БТР-80, і навіть сучасний БТР-4 беззахисні перед цими «ветеранами» Другої Світової.

OnPress.info
Жми «Нравится» и читай наши лучшие посты в своей ленте.

СРОЧНО!Офицеры ВС РФ обратились к предателю родины к Путину
СРОЧНО!Офицеры ВС РФ обратились к предателю родины к Путину
Полковник Вооружённых сил запаса Шендаков М.А.: ОТКРЫТОЕ ПИСЬМО ПРЕЗИДЕНТУ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ — ВРАГУ РОДИНЫ И ПРЕДАТЕЛЮ…
Колишні українських спортсмени, які з 2014 року перейшли до російського громадянства
Колишні українських спортсмени, які з 2014 року перейшли до російського громадянства
Спортсмени змінюють громадянство і цим не здивуєш нікого. Часто велику роль у прийнятті такого рішення відіграють…
ШОК! В “ДНР” идут кадровые чистки (ДОКУМЕНТ)
ШОК! В “ДНР” идут кадровые чистки  (ДОКУМЕНТ)
8 декабря 2017 года “глава” “Донецкой Народной Республики” – А.В.Захарченко выдал указ об отстранении от занимаемой…
Черный список Пасечника или кадровые чистки в «МВД ЛНР»
Черный список Пасечника или кадровые чистки в «МВД ЛНР»
«МВД ЛНР» продолжает трясти. После недавних событий с Игорем Корнетом, продолжаются массовые чистки в рядах «страж…
ЯК РОЗМОВЛЯТИ ЗІ СВІДКАМИ ЄГОВИ
ЯК РОЗМОВЛЯТИ ЗІ СВІДКАМИ ЄГОВИ
Дайте мені Біблію — і я доведу, що сатана святий». Знаєте, хто це сказав? Один із…
В сети появилась карикатура о патриотах “ЛДНР” – “Мухосранск. Говно. Тоскливо”
В сети появилась карикатура о патриотах “ЛДНР” –  “Мухосранск. Говно. Тоскливо”
В сети появилась карикатура со стихотворением, которая описывает жизнь поклонников «русского мира». Автор в нескольких словах…
Вплавь из СССР: самый дерзкий побег, о котором долгое время молчали
Вплавь из СССР: самый дерзкий побег, о котором долгое время молчали
13 декабря 1974 года был совершен самый дерзкий и знаменитый побег из СССР. Ученый-океанолог Станислав Курилов…
Мэр Горловки пакует чемоданы в Россию
Мэр Горловки пакует чемоданы в Россию
Вчера, 11 декабря, мэр Горловки Иван Приходько, в ходе совещания по вопросу гуманитарного обеспечения жителей обстреливаемых…
В «ЛНР» открыт ящик Пандоры.
В «ЛНР» открыт ящик Пандоры.
«Народный совет ЛНР» принял изменения в статьи 88 и 89 закона «О налоговой системе». Эти изменения…
Российские наемники в Сирии: не погибал, не поступал, не хоронили
Российские наемники в Сирии: не погибал, не поступал, не хоронили
Его зовут Александр Мотынга. Или звали. Две недели назад ему исполнилось 37 лет. Или уже никогда…