«Сирійський сценарій» для Лівії та вибори 2018 року в Росії

Переглядів: 197
«Сирійський сценарій» для Лівії та вибори 2018 року в Росії В мережі

Якщо сирійська проблематика в українських ЗМІ описується доволі детально та систематично, то “лівійська криза” зовсім незаслужено перебуває в забутті. Тим не менш на лівійському фронті продовжують тривати важливі процеси. При цьому надзвичайно велику роль на ситуацію в Лівії справляє Росія. Зокрема 9 жовтня 2017 року генсек НАТО Йєнс Столтенберг заявив, що Росії не можна дозволити посилити свою присутність у Лівії, як це відбулося в Сирії. На думку Столтенберга перебування росіян у Сирії лише ускладнило ситуацію, а тому вкрай важливо не допустити повторення цього на лівійській землі. НАТО закликало усіх гравців, в тому числі Росію, підтримати зусилля ООН з укріплення позицій міжнародно-визнаного уряду Фаїза Сарраджа та вирішити конфлікт у мирний спосіб.


У Лівіі в даний момент продовжує існувати тривладдя на яке накладається існування осередків Ісламської держави. Головним гравцем в країні є генерал Халіфа Хафтар, який очолює армію Лівії. Формально він стоїть на захисті інтересів «уряду в Тобруці» – т.з. Палата представників Лівії, що користується підтримкою Єгипту та ОАЕ. У свою чергу в Тріполі діють одразу два уряди. По-перше, це Новий Всезагальний національний конгрес. Він представляє інтереси місцевих «Братів-мусульман» та користується підтримкою з боку Катару, Туреччини та Судану. По-друге, це Президентська рада Лівії, що була сформована на базі Схіратської мирної угоди за підтримки РБ ООН. Її очолює прем’єр-міністр Фаїз Саррадж, який керує урядом національної згоди. Саме цей уряд має підтримку держав Заходу, і зокрема керівництва НАТО.
Частину території Лівії продовжує контролювати місцевий осередок Ісламської держави, що почала свою діяльність у країні з 2014 року з району міста Сирт. В даний час джихадисти контролюють пустельні райони Лівії між містами Бані Валід та Сирт.

Росія на офіційному рівні не підтримує жодну із сторін конфлікту та декларує, що не постачає їм озброєння. Проте очевидно, що Кремль робить ставку на генерала Халіфу Хафтара, який мріє стати “новим Каддафі” для Лівії. В період 2015-2017 рр. Хафтар неодноразово відвідував Москву та контактував з російською стороною. 14-15 серпня 2017 року у Москві відбулися переговори Хафтара з головою МЗС Росії С.Лавровим та міністром оборони С.Шойгу, де обговорювалося питання військової допомоги Москви для армії Лівії. Хафтар відрапортував, що його армія вже звільнила від бойовиків Ісламської держави 90% території (майже пряма аналогія з поточною ситуацією в Сирії). Під контроль його армії перейшли всі нафтові родовища, термінали та ключові військові бази в країні. Попри це Хафтар зазначив, що прагне до примирення з урядом Сарраджа у Тріполі.

Ставка Росії на Хафтара зумовлена кількома чинниками. Це військова стратегія, економіка та внутрішня політика самої Росії.
У військовому сенсі Москва мріє відновити доступ до колишніх баз ВМС СРСР, що існували у Тобруці та Тріполі. Це буде означати не лише повернення Росії у Середземномор’я, яке вже сталося за рахунок бази у Сирії, а більше того – закріплення домінування в регіоні.
В економічному плані росіяни хочуть захистити свої інтереси в енергетичному секторі та будівництві залізниць. Мова йде про багатомільярдні контракти укладені до 2011 року. Першими до Лівії прагнуть повернутися «Роснєфть», «Газпром» та РЖД. Що цікаво російські найманці з «РСБ-Груп» (до 100 осіб) вже працюють в Лівії, на частині підконтрольній Хафтару. Зокрема у 2017 році вони проводили розмінування промислового об’єкту в районі Бенгазі.
На сам кінець, про внутрішню політику Росії. Лівія та Каддафі це були сакральні теми політичного дискурсу в російському суспільстві в переддень виборів 2012 року. Як відомо тоді, Володимир Путін був лише прем’єром, і не керував зовнішньою політикою. Тому падіння Каддафі списали на зраду з боку тодішнього президента Дмитра Мєдвєдєва. Це називають головною помилкою усього його президентства, бо він не зберіг великого друга Росії. Тепер же коли в Росії мають відбутися нові вибори голови держави у березні 2018 року Володимиру Путіну було би дуже добре заявити про відновлення російських позицій у Лівії. Так він би додатово засвідчив, що Москва є глобальним гравцем у світовій політиці і без неї не можна вирішити жодного значущого питання. Як то кажуть, не Сирією єдиною…

OnPress.info
Джерело: Facebook
Жми «Нравится» и читай наши лучшие посты в своей ленте.

ПЛОТНИЦКИЙ ОБРАТИЛСЯ ЗА ПОМОЩЬЮ К ПОРОШЕНКО
ПЛОТНИЦКИЙ ОБРАТИЛСЯ ЗА ПОМОЩЬЮ К ПОРОШЕНКО
Танки и камазы, которые вчера заехали в Луганск со стороны Донецка напугали  Плотницкого не на шутку….
Междоусобные войны «ДНР» и «ЛНР»: посмотрим кто круче и плевать на народ
Междоусобные войны «ДНР» и «ЛНР»: посмотрим кто круче и плевать на народ
Не такие уж и дружные и братские народы, как оказалось, ребята в «ЛНР» и «ДНР». Псевдореспублики,…
Тихой сапой наши военные продолжают продвижение в «серой зоне»
Тихой сапой наши военные продолжают продвижение в «серой зоне»
Ротация нашей группировки на Донбассе закончилась и понемногу ситуация возвращается в привычное русло. И значит мы…
Навсегда в плену: судьба советских солдат, оставшихся в Афганистане
Навсегда в плену: судьба советских солдат, оставшихся в Афганистане
 Говорят, что война не заканчивается, пока не похоронен последний солдат. Афганский конфликт закончился четверть века назад,…
Четвертый том «Мертвых душ» пытались написать в «ДНР»
Четвертый том «Мертвых душ» пытались написать в «ДНР»
«ДНР» впору переименовать с «Замок лгунов». Пару дней назад представители самопровозглашенной республики мало того, что заявили…
ШОК! Срочное заявление российского офицера о режиме путина
ШОК! Срочное заявление российского офицера о режиме путина
На одном из митингов в РФ офицер вооруженных сил России выступил с заявление и рассказал всю…
«ЛНР» здалася Україні та вийшла на сторону Порошенка (ДОКУМЕНТ)
«ЛНР» здалася Україні та вийшла на сторону Порошенка (ДОКУМЕНТ)
Бандугрупування «ЛНР» завершає своє існування. Головний бойовик самопроголошеної республіки Ігор Плотницький попросив Порошенка ввести українські війська…
Развенчание советского мифа про “Дом Павлова” в Сталинграде
Развенчание советского мифа про “Дом Павлова” в Сталинграде
 Рождение легенды Реальные события, происходившие осенью 1942 года на площади 9 января и узкой полоске вдоль…
«ДНР – НЕ МОНАКО!» – сеть взорвали фотографии иномарок полиции «ДНР».
«ДНР – НЕ МОНАКО!» –  сеть взорвали фотографии иномарок полиции «ДНР».
На фоне тотальной бедности и безработицы населения «ДНР», фото замеченного вчера в Донецке Рэндж Ровера Ивок…
5 міфів про українську мову, з якими час розпрощатися
5 міфів про українську мову, з якими час розпрощатися
Українцям вже давно час розпрощатись із цими міфами, які є не чим іншим, як наслідком імперської…