Українські уроки хорватської «Бурі»

Переглядів: 357
Українські уроки хорватської «Бурі» Авторські статті

Дуже часто останнім часом як що пишуть о Донбасі пригадують події на Балканах , а саме  проведення Хорватією військової операції «Буря» по ліквідації сепаратистського утворення на своїй території — Республіки Сербська Крайна.

Подія дуже цікава, деякі уроки Україні варто вивчити. Почнемо хоча з того, що Сербська Крайна дуже схожа на «ЛДНР», що не дивно, так як сербського диктатора Слободана Мілошевича консультували представники російських спецслужб.

Після того, як Хорватія проголосила в 1991 році незалежність від Югославії, серби, які проживають на хорватській території, заявили про створення Сербської автономної області, а пізніше оголосили себе самостійною державою. Цю ініціативу підтримав президент Сербії Слободан Мілошевич, відправивши на боротьбу з Хорватією сербську армію. На початку 1990-х сербської армії вдалося окупувати чи не половину хорватської території, причому були задіяні не тільки танки, але і військовий флот і на морі, і на річці (Дунаї), а також авіація. Бої йшли в декількох десятках кілометрів від столиці Хорватії.

Сам Загреб неодноразово піддавався бомбардуванням і ракетному обстрілу. Одна з ключових битв відбулася в 1991 році за місто Вуковар — хорватська національна гвардія зазнала в ній поразки. Кілька хорватських міст місяцями жили в умовах блокади. Відомі десятки випадків масових вбивств, включаючи мирних жителів і полонених …

Але буквально через три роки, за допомогою декількох військових операцій, Хорватія звільняє велику частину окупованій території. Найбільшою і найзнаменитішої з них була операція «Буря», яка була проведена 4-7 серпня 1995 року. Бойові дії були блискавичними і тривали 84 години.

До 7-серпня була звільнена територія понад 10 тисяч квадратних кілометрів, армія Сербської Країни була повністю розгромлена, її залишки втекли в Сербію. Хорватія використовувала дипломатичне перемир’я 1992 року дуже грамотно і цілеспрямовано. Політичне керівництво країни взяло курс на проведення радикальних реформ, на об’єднання всього суспільства заради звільнення Батьківщини. За три роки була створена професійна армія, ядром якої стало п’ять професійних зразкових бригад Національної гвардії. Професіонали-добровольці стали стрижнем армії, штурмовими частинами, при цьому була розгорнута і велика мобілізована армія. Хорватська армія не була ідеальною — в країні була криза і грошей на все не вистачало.

Недоліки озброєння і оснащення хорвати компенсували ефективної розвідкою, управлінням, гнучкою тактикою, високим рівнем бойової підготовки і мотивації. Основне фінансування йшло на оснащення професійних штурмових з’єднань, а не однаково на всіх мобілізованих піхотинців. Хорватія за три доби повністю відмобілізувалась, армія резервістів забезпечувала фланги прориву та закріплювалася у другому ешелоні. При цьому мирні переговори про врегулювання повністю тривали, хорватські політики всіма силами боролися за мир, але це нітрохи не заважало генералам і солдатам, які втомилися терпіти і чекати.

Сербські політики кричали про підтримку  сепаратистів, проте хорватська армія наступала так стрімко, що часу на реакцію у сербів не було — фронт країнських сепаратистів був розгромлений протягом першої доби операції. При цьому вони очікували настання, проте швидкість, масштаб і ефективність дій хорватської армії приголомшили сербів. Сербія не зважилася застосувати силу і вступити у війну, оскільки сербська армія просто не встигала втрутитися і врятувати ситуацію. Щоб не отримати черговий пакет санкцій і відключення від світових фінансових ринків, керівництво Сербії було змушене піти на переговори і визнати хорватську перемогу.

Загальні втрати Хорватії у війні за незалежність, яка тривала в 1991-1995 роках склали близько 13500 чоловік загиблими і зниклими без вісті. Частина, що залишилася протягом наступних трьох років за допомогою миротворців була мирно реінтегрована в хорватське держава (як стверджують сербські джерела, сербам просто дали можливість спокійно зібратися і виїхати до Сербії). Як хорватам вдалося зберегти свою країну? Звичайно, найважливішу роль зіграла міжнародна підтримка західних країн. Але головним фактором все ж стали самі хорвати.

Неможливо собі уявити а ні економічних контактів Сербії і Хорватії в роки війни, а ні хорватів, яке працювали в Сербії в період, коли їх співвітчизників вбивали на фронтах Крайни,а  ні суспільства, яке вимагало поліпшення рівня життя, а не звільнення окупованих територій. І поки українці не зрозуміють цього з усією ясністю і не визначаться з головними пріоритетами, вибратися з болота перехідного періоду нам не вдасться.

OnPress.info
Жми «Нравится» и читай наши лучшие посты в своей ленте.

Cамый темный случай Афганской войны: предательство подполковника Заяца
Cамый темный случай Афганской войны: предательство подполковника Заяца
Бывший командир разведподразделения воевавшей в Афганистане 108 мотострелковой дивизии 40-летний подполковник Н. Л. Заяц не стал…
6 легендарных битв, проигранных по пьянке
6 легендарных битв, проигранных по пьянке
Вопиющие случаи небрежного обращения с алкоголем прямо на поле битвы. Пьяный сирийский царь против израильтян В…
СВЯТОСЛАВ ЗАВОЕВАТЕЛЬ: зачем историки нам лгут?
СВЯТОСЛАВ ЗАВОЕВАТЕЛЬ: зачем историки нам лгут?
Иногда мне кажется, что историю нашего народа сочиняли откровенные фашисты. Иного определения не подберешь для характеристики…
Персидский поход Сталина
Персидский поход Сталина
В 1941 году Иран формально соблюдал нейтралитет, но недвусмысленно симпатизировал нацистской Германии. На ключевых постах находилось немало подданных рейха….
Средневековая Московия глазами иностранца: Пьянство, блуд и рабство
Средневековая Московия глазами иностранца: Пьянство, блуд и рабство
Мужчины напиваются в усмерть, пока жёны содержатся взаперти. Холопы любят, когда их бьют и принуждают к…
Знаменитую олимпийскую чемпионку с 13 лет насиловали в сборной: стали известны подробности
Знаменитую олимпийскую чемпионку с 13 лет насиловали в сборной: стали известны подробности
Чемпионку Олимпиады-2012 по спортивной гимнастике в составе национальной команды США Маккайлу Марони с 13 лет насиловал…
Зброя майбутнього: гранатомет ВАЛАР-30
Зброя майбутнього: гранатомет ВАЛАР-30
Українським підприємством ВАЛАР, що знаходяться в Івано-Франківську у 2012 році створено нову автоматичну великокаліберну зброю –…
В РИМСЬКІЙ ІМПЕРІЇ НЕ СМІЯЛИСЯ З ЮДЕЇВ – І ОСЬ ЧОМУ
В РИМСЬКІЙ ІМПЕРІЇ НЕ СМІЯЛИСЯ З ЮДЕЇВ – І ОСЬ ЧОМУ
Кирило Данильченко Смієтеся з мами Картмана з «Південного парку» і заборони на свинину? У Стародавній Юдеї…
Майбутній арсенал: напівавтоматична гвинтівка Snipex калібру 14,5×114
Майбутній арсенал: напівавтоматична гвинтівка Snipex калібру 14,5×114
Концерн «ХАДО» вийшов на ринок зброї під брендом «SNIPEX» запустивши цього року виробництво гвинтівки у калібрі…
Российские фашисты в сирийской пустыне
Российские фашисты в сирийской пустыне
Петербуржец Алексей Мильчаков по прозвищу «Фриц», неофашист,  любитель символики Третьего рейха, который прославился летом 2014 года…