ВАЖЛИВО:

УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКІ ВІЙНИ. ЧАСТИНА 1

Переглядів: 412
УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКІ ВІЙНИ. ЧАСТИНА 1 В мережі

Тезу про вікові братерські відносини України і Росії ставлять під сумнів два десятка збройних конфліктів різного ступеня жорстокості. Вони почалися в той час, коли території і нації ще не оформилися до кінця, і тривали при нашому житті.

Проблема не в народах. Можливість братерства між сусідами спростовує міжнародний досвід: Франції та Британії, Франції та Німеччини, Німеччини та Польщі, Польщі та Росії. Тим, хто виступає за кровну спорідненість, варто ближче познайомитися з історією відносин Індії та Пакистану або країн колишньої Югославії.

1. СТАРОДАВНЯ РУСЬ. ЧАС УСОБИЦЬ

Протягом багатьох поколінь тривали війни між Новгородом і Києвом, а пізніше між союзом Рязані, Володимира, Ростова, Суздаля з південними і західними князівствами Русі (зараз це територія України). Вони не виходили за межі класичної європейської війни за престоли раннього Середньовіччя. Так само активно наймалися іноземні загони: половці, чорні клобуки, угорці, поляки. Так само легко в боротьбі за спадок пускали одне одному кров брати і дядьки.

Пік протистояння припав на час боротьби ростово-суздальського князя Юрія Долгорукого з племінником, князем переяславським і волинським Ізяславом Мстиславовичем, за владу над «матір’ю міст руських». Долгорукий заснував Москву до 1147 року, а Київ взяв в 1155-му.

В 1169 році захоплення Києва в більш кривавій манері повторив син Долгорукого, Андрій Боголюбський з Володимира. Разом з союзниками зі Смоленська, Ростова, Суздаля, Мурома, Рязані його дружинники розграбували храми, зірвали в Софійському соборі ризи і ікони, спалили торговий Поділ, спробували спалити Києво-Печерську Лавру і викрали багатьох городян в невільники. Тодішній правитель Києва, волинський князь Мстислав, захистити місто не зміг.

«И БЫСТЬ В КИЕВЕ НА ВСИХ ЧЕЛОВЕЦАХ СТЕНАНИЕ И ТУГА, И СКОРБЬ НЕУТИШИМАЯ» – ІПАТІЇВСЬКИЙ ЛІТОПИС.

Ілюстрація М. Фартука. Джерело: Лотоцький А. Л. (1934), Історія України для дітей / Wikipediа
Війна між Юрієм Долгоруким і Ізяславом Мстиславичем. Мініатюра Радзивиловського літопису, 15 століття. Джерело: e-reading.club

1173 року кияни помстилися жителям півночі в битві при Вишгороді. Дев’ять тижнів вони стримували облогу, а отримавши допомогу з Волині і Галицького князівства, жорстоко порубали супротивників, переслідували їх і топили в Дніпрі.

Чвари породжували хаос. Були князі, яким вдавалося протриматися на київському престолі лише кілька тижнів. 1174 року Андрія Боголюбського вбили його ж бояри, і невдача у Вишгороді була однією з причин. Чернігів остаточно вийшов з орбіти впливу Києва. Південні князівства перетворювалися в окраїнні форпости, охоплені набігами степовиків. Млява боротьба точилася між князями до 1240 року, коли Київ захопили монголи.

«Андрій Боголюбський. (Вбивство)», картина Сергія Кирилова. Джерело: Wikipedia

2. ЛИТОВСЬКА ЕПОХА

В 14 столітті почалося московсько-литовське протистояння. Дві зростаючі імперії билися за Смоленськ, вплив на Твер і Новгород, торгові шляхи на Балтиці. Великі князі Ольгерд і Вітовт ходили в походи далеко на схід. В 1368 році у річки Тросна важка литовська кавалерія знесла з поля бою аристократичну кінноту Москви. Загинули два воєводи, молодші князі та бояри, а Ольгерд взяв в облогу Кремль.

На піку своєї могутності Велике князівство Литовське, Руське і Жемойтське володіло Литвою, Білоруссю, більшою частиною України (до нижніх порогів Дніпра), Придністров’ям, територіями нинішніх Латвії, Естонії, Польщі та Росії.

Історія князівства налічує принаймні вісім воєн з Московським царством. Лівонська (1558-1583) – одна з найбільших. Держава, яка воювала одночасно з Москвою, Данією і Швецією, відчайдушно потребувала людських ресурсів. Так на службі у литовців з’явилися козаки. Загони з Києва, Черкас, Остра отримували королівські штандарти і плату з казни. Під час облоги Пскова в 1581 році українські козаки зіткнулися з загоном донських козаків під командуванням отамана українського походження Михайла Черкащанина.

Виснажена Лівонською війною, Литва була змушена підписати унію і створити з Польщею федеративну державу – Річ Посполиту. Москва втратила території на Балтії і відклала плани щодо виходу в Європу через Балтійське море.

«Похід московитів», полотно Сергія Іванова. Джерело: Третьяковська галерея / Wikipedia
Битва литовського війська з московським в 1514 році («Битва під Оршею»), полотно Ганса Крелла. Джерело: Національний музей у Варшаві / mnw.art.pl
3. РОЗКВІТ РЕЧІ ПОСПОЛИТОЇ

З моменту виникнення Речі Посполитої в 1569 році і до її розділу між Пруссією, Росією і Австрією в 1772-му держава вела з Росією безперервні прикордонні війни. В них активно вписувалися татари, шведи, данці і українські козаки.

Вони билися в 1604 році під Новгородом-Сіверським у війську Лжедмитрія I і допомогли йому зійти на царський трон. Козацькі загони брали участь в битві при Клушино в 1610 році, де 7-тисячне військо гетьмана польного коронного Станіслава Жолкевського розгромило 35-тисячну армію росіян, шведів і французьких найманців. Після поразки в Москві скинули царя Василя Шуйського, а бояри, які прийшли до влади, присягнули 15-річному польському королевичу Владиславу.

«Битва при Клушино», картина Шимона Богушовича. Джерело: Львівська картинна галерея / Wikipedia

В квітні 1617 року Владислав рушив на Москву. Військо Речі Посполитої підтримали запорізькі козаки гетьмана Петра Сагайдачного в кількості до 18 тисяч. Армія захопила Козельськ, Вязьму, Єлець, обложила калузький кремль і штурмувала Арбатські ворота Москви з Троїцьким монастирем. Фіналом війни стало перемир’я, за яким Речі Посполитій відійшли Смоленськ, Новгород-Сіверський, Чернігів, а Москва виплатила контрибуцію в 20 000 срібних рублів.

Пізніше росіяни спробували повернути втрачені території і розв’язали невдалу для себе Смоленську війну (1632-1634). Як стверджує Літопис Самовидця, за Смоленськ бився Богдан Хмельницький. Майбутній гетьман після однієї із сутичок нібито навіть отримав золоту шаблю за «хоробрість і порятунок короля Владислава від московського полону».

Капітуляція облогової армії Шеїна перед королем Владиславом IV. Тріумфальна картина, 1634 рік, невідомий польський художник. Джерело: Wikipedia

Кирило Данильченко

OnPress.info
Джерело: https://was.media/uk/2017-08-23-ukrainsko-rosijski-vijni-chastina-1/
Жми «Нравится» и читай наши лучшие посты в своей ленте.

ПЛОТНИЦКИЙ ОБРАТИЛСЯ ЗА ПОМОЩЬЮ К ПОРОШЕНКО
ПЛОТНИЦКИЙ ОБРАТИЛСЯ ЗА ПОМОЩЬЮ К ПОРОШЕНКО
Танки и камазы, которые вчера заехали в Луганск со стороны Донецка напугали  Плотницкого не на шутку….
СРОЧНО! Игорь Корнет завербован украинскими спецслужбами!
СРОЧНО! Игорь Корнет завербован украинскими спецслужбами!
23 ноября, после сообщения российских СМИ о том, что Плотницкий вместе с семьей покинул Луганск, и сложил полномочия…
Дочь главаря “милиции” самопровозглашенной ЛНР Марина Корнет учится на прокурора в Харькове
Дочь главаря “милиции” самопровозглашенной ЛНР Марина Корнет учится на прокурора в Харькове
Дочь главаря “милиции” самопровозглашенной ЛНР Марина Корнет учится на прокурора в Харьковсской юракадемии им. Ярослава Мудорого….
Тихой сапой наши военные продолжают продвижение в «серой зоне»
Тихой сапой наши военные продолжают продвижение в «серой зоне»
Ротация нашей группировки на Донбассе закончилась и понемногу ситуация возвращается в привычное русло. И значит мы…
Междоусобные войны «ДНР» и «ЛНР»: посмотрим кто круче и плевать на народ
Междоусобные войны «ДНР» и «ЛНР»: посмотрим кто круче и плевать на народ
Не такие уж и дружные и братские народы, как оказалось, ребята в «ЛНР» и «ДНР». Псевдореспублики,…
Четвертый том «Мертвых душ» пытались написать в «ДНР»
Четвертый том «Мертвых душ» пытались написать в «ДНР»
«ДНР» впору переименовать с «Замок лгунов». Пару дней назад представители самопровозглашенной республики мало того, что заявили…
ШОК! Срочное заявление российского офицера о режиме путина
ШОК! Срочное заявление российского офицера о режиме путина
На одном из митингов в РФ офицер вооруженных сил России выступил с заявление и рассказал всю…
«ЛНР» здалася Україні та вийшла на сторону Порошенка (ДОКУМЕНТ)
«ЛНР» здалася Україні та вийшла на сторону Порошенка (ДОКУМЕНТ)
Бандугрупування «ЛНР» завершає своє існування. Головний бойовик самопроголошеної республіки Ігор Плотницький попросив Порошенка ввести українські війська…
«ДНР – НЕ МОНАКО!» – сеть взорвали фотографии иномарок полиции «ДНР».
«ДНР – НЕ МОНАКО!» –  сеть взорвали фотографии иномарок полиции «ДНР».
На фоне тотальной бедности и безработицы населения «ДНР», фото замеченного вчера в Донецке Рэндж Ровера Ивок…
В «ДНР» готовы кричать: «Порошенко, введи войска»
В «ДНР» готовы кричать: «Порошенко, введи войска»
И без того критическую ситуацию на Донбассе вот уже который день подряд подогревают междоусобные войнушки Плотницкого…