Нове місто за рубль
Політика 21 Вересня 2017 7:11Mikel

Нове місто за рубль

 У кінці ХІХ століття Донбас активно розвивався: нові заводи, нові підприємства, нові перспективи. Однак, на початках умови праці були далекими від ідеалу, що, як результат, приводило до появи невдоволення в масах. 15 травня 1887 року в Юзівці відбувся перший політичний страйк шахтарів. 1576.com.ua вирішив згадати хронологію шахтарського протесту у дореволюційному Донбасі.

Донбас уже в другій половині XIX століття став одним з промислових центрів Російської імперії. Як відомо, розвивати регіон почав іноземний капітал. Влітку 1869 року було засноване Новоросійське товариство для будівництва металургійного заводу. Очолив фірму нині всім відомий англієць Джон Юз. Поряд із заводом виникло селище, яке назвали в честь власника – Юзівкою.

На території Юзівки діяло 9 копалень, де працювало близько 2 тис. робітників, за рік видобували біля 100 млн. пудів вугілля. У 1873 році повністю запрацював металургійний завод. Слово «важкі» досить скупо описує умови, в яких опинилися працівники копалень і заводу. Шахтарі не мали житла, санітарне забезпечення було практично відсутнім. Не було передбачено медичних пунктів і багато працівників помирало від елементарних травм чи запалення.

На відміну від жахів тогочасного Донбасу, в Європі вже досить давно інакше підходили до умов праці шахтарів. Особливо це можна було простежити у Великобританії, де вугільна промисловість була однією з найбільших галузей в країні. Поступово власники та уряд всіляко покращували стан гірничодобувної промисловості.

 Прокатний цех заводу Юза. Фото: http://infodon.org.ua/

З 80-років на шахтах почали ставити електромашини, які полегшували роботу працівникам, були насоси центрального водовідливу, вентилятори головного провітрювання. Згодом з'явились перші профспілки, які могли впливати на власників. Парламент почав ухвалювати закони щодо захисту шахтарів.

Та й в межах Російської імперії не все було так погано. У Катовіце німецькі підприємці – власники місцевих шахт у 1908-1919 роках побудували для працівників цілий район– Нікішовець. Усього звели дев'ять цегляних блокових будинків, громадські будівлі та костел. У кожному будинку – 165 квартир. Типова квартира мала площа 63 кв. м. та складалась з двох кімнат і кухні. У внутрішніх дворах були господарські приміщення, в тому числі свинарники та печі для випікання хліба.

 

Шахтарський район Нікішовец в Катовіце. Фото: pl.wikipedia.org

Існувала навіть загальна безкоштовна пральня, оскільки прати вдома заборонялось, щоб волога не руйнувала стіни будинків. Сформували графік, згідно якого сюди приходили домогосподарки, щоб випрати білизну.

Однак на Донбасі навіть до таких умов було ще далеко. Капітал лише починав проникати сюди. Власники просто не встигали все налагодити. Хоча багато з них цього і не прагнув. Особливо це стосувалося зарплатні, адже навіщо платити більше. Денний заробіток був менший 1 рубля. В той же час працівників постійно штрафували (5 рублів за куріння на робочому місці, 25 рублів за невиконання норми).

 

Нікішовец. Фото: pl.wikipedia.org

Завод лише розгортав діяльність, тому обслуговування було поганим. Працівникам ще в лютому 1874 року пообіцяли підняти зарплату аж до 1 руб. в день. Це підтвердив головний інженер заводу Харріс. Однак в день зарплати шахтарі отримали ті ж суми. І це стало останньою краплею. Тому вони домовились не виходити на роботу, але 29 квітня таких набралось лише десята частина від працівників. Шахта і далі працювала.

Як це часто буває, приводом до справжнього бунту стала річ зовсім банальна - алкоголь. Робітники заводу випадково знайшли декілька пляшок горілки і намагався нишком її присвоїти, але на півдорозі до здійснення цього підступного плану, їх перестріли шахтарі, які й собі захотіли долучитися до "зеленого змія". Почалась бійка. Шахтарів було більше, тому їх опоненти вирішили втекти і заховатися. Так переслідувачі увірвались на територію заводу, де побоїще продовжилось.

 

Листівка товариства тверезості в Юзівці. Фото: uargument.com.ua

Пияцтво було серйозною проблемою в місті. Фінансисти заводу Юза підрахували, що з 15 тисяч рублів виданих працівникам, 12 тис. одразу пропивались. Після святкування зарплати 1,5 тисяч робітників не виходили на роботу 3-5 днів. За це їх штрафували. Загальна сума штрафів добігала 54 тисяч на рік. Причому у збитку було і підприємство. Навіть якщо хтось і був тверезим, то завод все одно переставав працювати.

Дізнавшись про побоїще, Юз намагався вигнати мітингарів за межі заводу, а коли це не вдалося – швидко організував на підмогу загін зі своїх підлеглих. В результаті було затримано 40 чоловік. Порядок було відновлено, але не надовго. Обурені шахтарі вимагали звільнити затриманих товаришів, а коли власник відмовився, погрожували вночі відбити їх силою.

Юзівські шахтарі. Фото: www.donjetsk.com

 

Юз спорядив сто бійців для охорони і заявив шахтарям, що протидіятиме будь-якому насильству з їхнього боку. Наступного дня з Бахмута приїхав жандарм та урядник, які відвезли "бунтарів" до в'язниці. Усіх невдовзі оштрафували та відпустили. Хоча зарплату все ж довелось підняти.

Проте бунт був спрямований не тільки проти Юза. У 1875 році в місті стався новий виступ. Поліцейські нацькували натовп на базар (де торгували переважно євреї), щоб перетворити робочий бунт в єврейський погром. У 1887 році Юз вдало ізолював робочих заводу від виступу шахтарів, поширивши слух, що погромники битимуть євреїв.

Холерний бунт

У липні 1892 року в Юзівці розпочалась епідемія холери. Померло багато місцевих.  Міська лікарня, звичайно, не була в належному стані. Лікарі не справлялися з хворобою. Однак на початку серпня кількість хворих все ж зменшилась .

І знову ж, як то завжди трапляється, в епідемії звинуватили місцевих євреїв. 2 серпня в центрі міста зібрався величезний натовп. На Базарній площі натовп почав бити торгівців та нищити їх магазини. До вечора велика торгова площа містечка Юзівки горіла з усіх кінців. Відбиваючись камінням від козаків, викликаних для приборкання бунту, натовп продовжував підпалювати та грабувати.

Спалені будинки в центрі Юзівки. Фото: http://uargument.com.ua/

 

Козаки в свою чергу відкрили вогонь і таки розігнали мітингарів. Восени в Маріуполі відбувся суд. Всього було покарано 81 учасник, чотирьох ініціаторів засудили до смертної кари.

Загалом пролетаріату "холерний бунт", як то кажеться, не приніс нічого хорошого, крім поганого. А ось для Юзівки він виявився переломною подією. Обурені маси спалили мало не половину будинків. У наступні місяці центр міста був збудований фактично заново. З 1892 року можна вести відлік тієї міської забудови, яка сформувала обличчя старої Юзівки. І хоч бунт не виконав свого прямого призначення, він змінив місто на краще.

Джерело: http://1576.com.ua/projects/nevidomiy-donbas/mifi-donbasu/nove-misto-za-rubl/190
Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ