5000 КАЛОРІЙ ПЕРЕД СМЕРТЮ. ЩО ЇВ СЕРЕДНЬОВІЧНИЙ СОЛДАТ
Політика 13 Вересня 2017 18:33Mikel

5000 КАЛОРІЙ ПЕРЕД СМЕРТЮ. ЩО ЇВ СЕРЕДНЬОВІЧНИЙ СОЛДАТ

Склад сухпайки європейських армій зараз нагадує меню непоганого ресторану. В Середні віки раціон бійця був набагато брутальнішим.

«Зла війна» – так в Середньовіччі називали зимові кампанії. Армія критично залежала від погоди і запасів їжі. Якщо суперник захоплював обоз з їжею, на ворожій території солдати були приречені. Тому великі походи починали після збору врожаю, але до проливних дощів, інакше вози і машини для облоги загрузнуть в багнюці.

«АРМІЯ КРОКУЄ, ПОКИ ПОВНИЙ ШЛУНОК», – НАПОЛЕОН БОНАПАРТ

Під час Другої світової війни добове харчування солдатів Червоної армії мало містити 800 г житнього хліба (з жовтня по березень – 900 г), 500 г картоплі, 320 г інших овочів, 170 г круп і макаронів, 150 г м’яса, 100 г риби, 30 г комбіжиру або сала, 20 г рослинної олії, 35 г цукру. Всього за документами – 3450 калорій. На передовій раціон міг суттєво змінюватися.

РАЦІОН ВІЙСЬКОВОГО ЧАСУ

Щоби солдат в поході міг знімати і навішувати на коня в’юки, штовхати віз, махати сокирою, тягати кілки і ставити намети, йому потрібно було до 5000 калорій на день. Немає їжі – немає армії. Тому за вдалого перебігу кампанії солдати харчувалися краще за більшість середньовічних станів.

На день кожному виділяли до одного кілограма хорошого хліба і 400 грамів засоленого або копченого м’яса. Запас «живих консервів» – кілька десятків голів великої рогатої худоби – забивали в критичній ситуації або для підняття бойового духу перед важливою битвою. В такому випадку їли все, аж до нутрощів і хвостів, з яких варили каші та супи. Постійне вживання сухарів викликає пронос, тому висушений хліб кидали туди ж, в загальний казан.

Перець, шафран, сушені фрукти і мед видавали хворим і пораненим. Решта солдатів приправляли їжу цибулею, часником, оцтом, рідше гірчицею. На півночі Європи бійцям також роздавали сало або топлене масло, на півдні – оливкову олію. В більшості випадків на столі був присутній сир.

Середньовічний солдатський раціон доповнювали оселедець або тріска, сушена річкова риба. Все це запивали пивом або дешевим вином.

Середньовічний військовий обоз з провіантом і спорядженням. Ілюстрація з книги «Hausbuch» 1480 року. Джерело: Wikipedia

П’ЯНОМУ МОРЕ ПО КОЛІНА

На галерах навіть раби і каторжники харчувалися краще, ніж прості люди на суходолі. Веслярів годували фасолевою юшкою, рагу з бобами, сухарями. На день видавали близько 100 грамів м’яса і сиру. В пізньому Середньовіччі норма м’яса збільшилася, і в раціоні з’явилося сало. Найбільш ситне харчування було у загрібних: так моряків мотивували боротися за це місце.

Їжу на кораблях рясно заливали вином – від одного літра на день офіцерам, півлітра матросам. За сигналом адмірала ескадри за хорошу роботу всім веслярам могли налити ще по додатковій чарці. Пивом добирали норму калорій. В сумі за день матрос випивав літр-два алкоголю. Не дивно, що частими були бійки і бунти.

Виготовлення сирів, 14 століття. Ілюстрація з трактату Tacuinum sanitatis. Джерело: Wikipedia
Крамниця різника, 14 століття. Ілюстрація з трактату Tacuinum sanitatis. Джерело: Wikipedia
ОБОЗНІ ВІЙСЬКА

Фураж для коней і їжа для людей були найважливішими запасами армії, які обмежували її розмір. Більше солдатів – це більше їжі, більше возів, більше корму для тварин, тобто ще більше возів.

Під час довгих облог солдати, спустошивши околиці, переходили на продукти тривалого зберігання. Розмішане з водою вино, сухарі і бісквіти, солонина і сало ставали єдиною їжею бійців на багато місяців.

Ситуація повільно змінювалася на краще разом з прогресом сільського господарства і початком ери консервації. В 1810 році Наполеон Бонапарт нагородив 12 тисячами франків кухаря Ніколя Франсуа Аппера за розробку способу зберігання припасів в герметичних прокип’ячених бляшанках.

«ПРОВЕДЕНІ ДОСЛІДИ ДОВЕЛИ, ЩО ПРОТЯГОМ ВОСЬМИ МІСЯЦІВ ЧУДОВО ЗБЕРЕГЛИСЯ: М’ЯСО З ПІДЛИВОЮ, МІЦНИЙ БУЛЬЙОН, МОЛОКО, ЗЕЛЕНИЙ ГОРОШОК, БОБИ, ВИШНІ, АБРИКОСИ», – «ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК БРОКГАУЗА І ЄФРОНА» ПРО ВИНАХІД АППЕРА.

В 1812 році французам не вистачило дорогих у виробництві консервів під час тривалого походу в Росію. Солдати Наполеона були змушені грабувати селян і їсти полеглих коней, як і їхні колеги за 200, 500, 1000 років до цього. Голод, хвороби, смерть – на війні завжди Середньовіччя.

Кирило Данильченко
Джерело: https://was.media/uk/2017-09-06-5000-kalorij-pered-smertju-shho-iv-serednovichnij-soldat/
Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ