Політика 4 Жовтня 2017 7:36Mikel

А ГОЛОВУ ТИ В ШКОЛІ НЕ ЗАБУВ? УРОКИ ВІЙНИ З ІНДІАНЦЯМИ

З 1999 року в школах США сталися півсотні масових вбивств, в яких загинули 154 особи. Багато хто вважає це результатом вільного продажу вогнепальної зброї. Але перший подібний злочин в американській школі стався задовго до винаходу гвинтівок і пістолетів, і навіть утворення США.

Липень 1764 року в колонії Пенсильванія видався спекотним. Це пік повстання оттавів під керівництвом вождя Понтіака. Союз з дюжини індіанських племен вже рік воює з Британською імперією.

Модоки знімають скальпи з полонених британських солдатів. Зображення: Library of Congress
Pontiak podnimaet topor voynyi
Понтіак здіймає сокиру війни. Гравюра, 19 століття. Зображення: Wikipedia
ДИКІСТЬ ПРОТИ ВАРВАРСТВА

На цей момент спалені шість фортів королівської армії, індіанці взяли в облогу містечко Детройт. Величезні як для аборигенів тисячні загони вдираються за фронтир. Сотні британців, колоністів і місцевих жителів вбиті або взяті в полон. Полонених солдатів катують, з них знімають скальпи, ритуально з’їдають.

У відповідь губернатор Пенсильванії оголошує величезну нагороду за індіанські скальпи. Чоловічий коштує 130 іспанських песо, жіночий – 50. Британська армія робить рейди вглиб племінних територій, знищуючи поселення гуронів, оттавів і мінго. Загін ірландських і шотландських ополченців Paxton Boys рубає сокирами на шматки два десятки чоловіків, жінок і дітей з мирного племені саскуеханнок, яких підозрювали в допомозі Понтіакові.

«Nemoy krik». Chast triptiha Kevina Raysa
«Німий крик». Частина триптиха Кевіна Райса / The Conococheague Institute
«Смерть Джейн МакКрі», Джон Вандерлін, 1804 рік. Джерело: Водсворт Атенеум / the-athenaeum.org

ШКУРОДЕРНЯ

26 липня 1764 року четверо молодих делаварів, одноплемінників Чингачгука, зайшли в школу переселенців біля сучасного містечка Грінкасл. Пересуваючись ночами і відпочиваючи вдень, вони дорогою зустріли вагітну Сьюзан Каннінгем. Щоб вона не донесла військовим, жінку забили топорищами томагавків. Ще живу її скальпували, плід вирізали ножами.

Цього дня багато учнів полінувалися йти до школи – на заняттях були дві дівчинки, дев’ять хлопчиків і неозброєний учитель Інок Браун. Побачивши індіанців в крові і бойовому розфарбуванні, він все зрозумів: взяв Біблію і почав благати забрати його в полон, але не чіпати дітей. Один з воїнів вистрілив Іноку в живіт, інший полоснув ножем по обличчю і почав знімати скальп. Діти заховалися під лавками і намагалися вистрибнути у вікна. Двоє нападників взяли їх на приціл мушкетів, інші пустили в хід сокири.

Десять молодших учнів були вбиті на місці. 10-річний Арчі МакКуллоу залишився без шкіри на голові, але дивом вижив. Обличчя хлопчика залило кров’ю, і делавари вирішили, що він вмер. Перш ніж на звуки пострілів прибігли дорослі колоністи, індіанці втекли з місця різанини.

«В ЦЕНТРІ ЛЕЖАВ СКАЛЬПОВАНИЙ УЧИТЕЛЬ, ТРИМАЮЧИ В РУЦІ БІБЛІЮ. НАВКРУГИ В КІМНАТІ БУЛИ РОЗКИДАНІ ПОКАЛІЧЕНІ ТІЛА ЙОГО УЧНІВ», – ТАК ОЧЕВИДЕЦЬ ОПИСУВАВ МІСЦЕ ЗЛОЧИНУ.

Вожді розлютилися, коли побачили принесені воїнами скальпи дітей. Ілюстрація з книги Френсіса Самуеля Дрейка «Indian history for young folks». Джерело: The New York Public Library
«Напад індіанців». Ілюстрація: Артур Ламлі / The New York Public Library
ЗЛОЧИН БЕЗ ПОКАРАННЯ

 

Вбивство школярів сколихнуло навіть індіанців. В полоні у делаварів вже 10 років перебував поселенець Джон МакКуллоу, двоюрідний брат вцілілого після нападу Арчі. За його словами, вожді страшенно розлютилися, коли побачили скальпи дітей. Старійшина на ім’я Нічний Ходак назвав молодих воїнів боягузами, що було найтяжчою образою. Але тривала війна, тому ані видати противнику, ані стратити своїх бійців вожді не могли.

Партизанська війна закінчилася в Пенсильванії до жовтня 1764 року. Вождь Понтіак перейшов вглиб континенту і чинив опір ще два роки. Індіанці захистили свої права на велику територію від гір Аппалачі до річки Міссісіпі. З одного боку, це викликало у колоністів сумніви у здатності Британії їх захистити і бажання озброюватися. З іншого, Британія була змушена збільшити кількість солдатів в Північній Америці, для чого обклала колоністів додатковими податками. Так закладалися причини революції і виникнення США.

Інока Брауна та його учнів поховали в загальній могилі. На цьому місці зараз встановлено пам’ятник, навколо розбито парк.

Pamyatnik zhertvam massovogo ubiystva v shkole Pensilvanii
Пам'ятник жертвам масового вбивства в школі Пенсильванії. Фото: Wikipedia
Джерело: https://was.media/uk/2017-10-03-golovu-ty-v-shkole-ne-zabyl-uroki-vojny-s-indejcami/
Схожі статті