АК-74: навіщо в СРСР стали випускати калашников з калібром 5,45?
Наука 19 Вересня 2020 10:22Mikel

АК-74: навіщо в СРСР стали випускати калашников з калібром 5,45?

Протягом останніх двох століть у виробництві військової зброї простежується тенденція на зменшення калібру. Для всіх очевидно, що створити ідеальне зброю неможливо, тому конструктори намагаються зробити гвинтівку, яка буде перевершувати всі аналоги. У 1974 році в радянській армії відбулася знакова подія: на озброєння був прийнятий автомат АК-74, який використовував калібр 5,45 мм.

Скептицизм щодо цього був досить нездоровий, причому він настільки укорінився, що до сих пір деякі говорять про те, що калібр 7,62 мм був краще.

Чому відбулася зміна калібру

Крім тенденції, про яку говорилося вище, існувало 3 ключових причини.

Колишній ведучий конструктор ФГУП "ЦНИИТОЧМАШ" Ширяєв Д.І. відзначав, що під час перших практичних випробувань ак-47 з калібром 7,62 мм з'ясувалося, що при стрільбі з нестабільного стану (наприклад, стоячи) в автоматичному режимі в ціль летить лише 1-2 кулі. Даний недолік планувалося усунути на заводський доопрацювання, але це так і не вдалося. Для конструкторів було очевидно, що використовуючи 7.62 мм калібр, домогтися цього буде неможливо.

До того ж в 60-х роках американці успішно перейшли на калібр 5.60 мм зі своєю М16А1, а на той час, це було куди більш вагомим аргументом, адже раз на заході змогли створити точну автоматичну гвинтівку для стрільби з нестабільних положень, і при цьому використовували істотно менший калібр, то розробки в цій галузі повинні принести плоди.

Однак головною причиною були технічні характеристики, які надавав гвинтівці новий зменшений калібр. Щоб зрозуміти, в чому полягало користь від переходу на 5.45 мм, розберемо його переваги перед застарілим 7,62 мм.

Переваги і недоліки

Калібр 5,45 мм має меншу площу поперечного перерізу. З цього випливає відразу безліч плюсів нового калібру: більш настильна траєкторія польоту кулі, велика дальність пострілу, висока точність, а також збереження забійної сили на більшій відстані. Також варто враховувати, що, так як подібні кулі були легше на 6 грам (10.2 грама проти 16.2 у 7,62 мм), то при боекомплекте в 8 магазинів кожен солдат отримає економію маси в 1,4 кг, а це дуже велика перевага в бойових умовах. До того ж особливості будови кулі змушують її "перекидатися" при попаданні в ціль, завдяки чому посилюються наносяться пошкодження.

Як недоліки варто виділити те, що калібр 7,62 мм через більшої маси менше схильний до впливу погодних умов, тобто трохи краще показує себе в бойових діях в горах або лісовій місцевості.

Виходячи з усього вищесказаного, стає очевидним, що перехід на калібр 5,45 мм був виваженим і своєчасним рішенням, яке дозволило радянським автоматам продовжити конкуренцію на рівних з західними аналогами.

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ