БРОНЕТАНКОВИЙ ленд-ліз до СРСР В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Політика 11 Червня 2018 10:08Mikel

БРОНЕТАНКОВИЙ ленд-ліз до СРСР В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

З англійських бойових машин у СРСР надходили піхотні танки Мk II "Матільда ІІ", крім "Матильда І", озброєні як 40-мм гарматою, так і 76-мм гаубиці, Mk III "Валентайн" всіх модифікацій, крім "Валентайн I", Mk IV "Черчиль" (серій III та IV) й незначне число легких танків Mk VII "Тетрарх", які застосовувалися на Північно-Кавказькому фронті. Були налагоджені поставки з Ірану, так як фронт не отримував техніку з СРСР, з серпня 1942 по лютий 1943 року. Крім танків в значних кількостях постачалися з Англії гусеничні багатоцільові бронетранспортери "Універсал Керріер" Mk I.
Англійські танки вперше взяли участь у бойових діях на радянсько-німецькому фронті під час битви за Москву. У 1942-1943 роках вони одночасно з вітчизняними танками, головним чином Т-70 і Т-60, входили до складу окремих танкових бригад та батальйонів. Виключно англійськими Mk II і Mk III були озброєні танкові полки 5-го механізованого корпусу. У бригадах 9-го, 10-го і 11-го танкових корпусів англійські машини використовувалися спільно з Т-60 і Т-70. "Матильди" і "Валентайни" застосовувалися в 1942-1943 роках в умовах зими і літа, переважно на Західному, Брянськом і Північно-Кавказькому фронтах та в 5-м мехкорпусі на Південно-Західному фронті. Танки "Черчиль" застосовувалися взимку 1942-1943 років на Донському і Волховському фронтах у складі окремих танкових полків прориву. Влітку-восени 1943 року "Черчиль" брали участь у Курській битві, у визволенні Києва. На заключному етапі війни у військах залишилися тільки танки "Валентайн", озброєні 57-мм гарматами. Так, у Вісло-Одерської наступальної операції у складі 2-ї гвардійської танкової армії перебував 1-й мехкорпус, укомплектований танками "Валентайн IX" і американськими М4А2.

Американські танки почали прибувати в СРСР на початку 1942 року. Першими - легкі М3А1"Генерал Стюарт" та середні М3"Генерал Ли". Влітку - восени 1942 року ці машини брали участь у Сталінградській битві та битві за Кавказ. Взимку 1943 року почалися поставки в СРСР середнього танка "Шерман" (причому лише однієї модифікації - М4А2, збройного 75-мм або 76-мм гарматою), безумовно кращого з усіх експлуатувалися Червоною армією танків іноземних марок. "Шермани" стали наймасовішими ленд-лізовской танками в Червоній армії і воювали аж до кінця Другої світової. Остання партія машин цього типу (183 шт.) Надійшла влітку 1945 року на озброєння 9-го гвардійського мехкорпусу 6-ї гвардійської танкової армії і взяла участь у розгромі Квантунської армії на північному сході Китаю. На озброєння Червоної армії надійшло і незначна кількість САУ М10 "Вульверін".

Важливою складовою американських поставок були бронетранспортери, які в СРСР в роки війни взагалі не випускалися. Колісний "скаут" М3А1 став наймасовішим і найбільш популярним бронетранспортером Червоної армії. Використовувалися вони в основному в якості штабних і розвідувальних. Напівгусеничні бронетранспортерів (варіантів М2"Half-Track", та модернізації цього броньовика - М5 та М9) було поставлено порівняно небагато. Значна частина з них застосовувалася як артилерійські тягачі. Самохідні 57-мм протитанкові гармати Т48, що називалися у нас СУ-57, перебували на озброєнні низки легких самохідно-артилерійських полків і винищувально-протитанкових бригад. Першою частиною, що отримала СУ-57 в серпні 1943 року, стала 16-я винищувально-протитанкова бригада. Зенітні самохідні установки М15А1 і М17 на базі напівгусеничні бронетранспортерів були єдиним мобільним засобом ППО в танкових і механізованих частинах. Часто їх використовували і для ураження наземних цілей - вогонь зчетверених великокаліберних кулеметів був досить ефективним. Американські бронетранспортери застосовувалися аж до кінця Другої світової війни і перебували на озброєнні Червоної армії і в перші повоєнні роки.

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ