Чеченська війна Абверу
Історія 16 Жовтня 2019 19:24Mikel

Чеченська війна Абверу

Влітку-восени 1942 року полк Абвер в рамках операції «Шаміль» закинув на територію ЧІАССР п'ять парашутних груп зі складу полку спецпризначення "Бранденбург-800" із завданням захоплення грозненських нафтопромислів та організації повстань серед місцевого населення. У їх складі були і чеченці з 2-ї роти батальйону спеціального призначення «Бергманн» («Горець»). Цей батальйон було сформовано взимку 1941-1942 років в Нойгаммері, всі диверсанти пройшли гірську підготовку в Баварії, командував батальйоном професор Кенігсберзького університету обер-лейтенант Оберлендер. Солдати і офіцери - 300 німців і 900 кавказців - носили на своїх єгерських кепі особливу емблему у вигляді кинджала.
Перша група лейтенанта Прохазки в складі 10 німців і 15 чеченців висадилася поблизу Грозного. Хоча спроба прориву німецьких танків до об'єктів нафтовидобутку провалилася, диверсанти не тільки вийшли до своїх, але і привели з собою кілька сотень дезертирів з Червоної армії, які поповнили ряди батальйону. Пізніше «Бергманн» воював з партизанами біля Мінвод, після чого був відправлений на передову. До кінця року за рахунок військовополонених і місцевих жителів батальйон був розгорнутий в полк.

Десантовані до повстанців в гірську Чечню абверівці увійшли в контакт з їх ватажками - лідером Націонал-соціалістичної партії північнокавказьких братів Хасаном Ісраїловим і лідером Чечено-Горської націонал-соціалістичної організації Майрбеком Шеріповим. У серпні 1942 року Шеріпов підняв збройне повстання, в ході якого був розгромлений центр Шароєвского району село Хімохк. При спробі захопити райцентр Ітум-Кале повстанці програли бій з гарнізоном і відступили. У листопаді Шеріпов загинув, а його бійці приєдналися до Ісраїлова.

Група капітана Ланге, командира формувань «Шаміля», була скинута в Атагінському районі, а група лейтенанта Реккерта спільно з польовим командиром Расулом Сахатовим в жовтні спровокувала масовий заколот в селах Тауз і Махкети Вєдєнського району, на придушення якого були кинуті чималі сили Червоної армії. Німецькою авіацією повстанцям було перекинуто близько 500 одиниць стрілецької зброї, 10 кулеметів, багато патронів і гранат. За радянськими даними, за вересень-жовтень 1942 року в республіці була знищена в боях 41 група повстанців чисельністю понад 400 «стволів», 30 груп локалізовані, 11 знешкоджені, захоплені і здалися 60 повстанців-одинаків. Станом на 1 листопада виявлено 35 груп. А на лютий 1943 року лише в 20 аулах Чечні чисельність повстанців становила 6540 осіб.

Німецьке командування позитивно оцінювало допомогу повстанців Чечні і розраховувало на неї і після того, як зазнали поразки у Північному Кавказі. У серпні 1943 року Абвер закинув в Чечню ще три групи. Всього за війну в Чечні Абвер десантував 8 груп загальною чисельністю 77 осіб.

На фото бійці «Бергманну». Крайній ліворуч сидить чеченець тейп Варандой Алдам Баталов (Джебраїлов). Закидався неодноразово в тил радянським частинам. Під час одного відходу виніс на собі пораненого німецького офіцера.

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ