Політика 22 Жовтня 2017 15:12Mikel

Чергове єгипетське прокляття: новий терористичний рух ХАСАМ, як політтехнологія утримання влади

20 жовтня стало «чорною п’ятницею» для спецслужб Єгипту. В день відзначення 75-річниці битви під Ель-Аламейном, що остаточно змінила хід Другою Світової війни в Північний Африці, в країні сталася чи не найбільша за останні роки терористична атака на місцеві сили безпеки. В 200-х кілометрах від Каїру в районі аль-Бахуат аль-Бахрія, провінція Гіза відбулися збройні сутички між бойовиками та єгипетськими силовиками. Терористи використали автоматичну зброю через що загинули щонайменше 16 солдат та офіцерів. В той же час арабські джерела наводять значно більші втрати серед силовиків, а саме 52 людини (цифра зростає). Це 10 офіцерів сил спеціальних операції, 7 співробітників служби безпеки («джигаз аль-амн») та 35 військових.

Президент Єгипту фельдмаршал Абдель Фаттах ас-Сісі кажуть був у шоці від того, що сталося, тому його перша заява пролунала лише через 23 години після трагедії. До сих пір не має чіткого розуміння, хто стоїть за терористичним нападом. Для знищення терористів навіть була задіяна армійська авіація. Лунають припущення, що це могли бути бойовики терористичних груп «Амр Саїд» (філіал ІД) або групи «Гішам аль-‘Ашмаві» (пов’язана з Братами-мусульманами). Проте найчастіше згадується новий рух ХАСАМ, який може в перспективі стати найбільшою загрозою для внутрішньої безпеки Єгипту.

Харакату Саваїді Місрі (араб. «Рух Мечі Єгипту», ХАСАМ) є організацією, що веде свою діяльність терористичними методами. ХАСАМ зосереджена на тактиці добре спланованих замахів на життя співробітників поліції, спецслужб та суддів. Ключовим гаслом організації є: «Захистимо мечем нашу революцію». Згідно припису єгипетського суду діяльність ХАСАМ на території країни заборонена.

Точна дата створення ХАСАМ достеменно не відома, проте своє комюніке #1 щодо початку ведення бойових операцій новоявлені терористи опублікували 16 липня 2016 року. Це було повідомлення про ліквідацію майора мубахіс (фактично політична поліція Єгипту) Махмуда Абделя аль-Хаміда у провінції Фаюм. Бойовики ХАСАМ заявили, що таким чином їхньою метою є «звільнення великих людей Єгипту від несправедливої й жорстокої військової диктатури та її підступних прислужників». Протягом останніх місяців рух організував серію вбивств та замахів на високо посадовців з силових відомств країни. У вересні 2016 року здійснено підрив бомби в автомобілі з метою вбивства радника генерального прокурора Єгипту Закарії Абдель-Азіза Османа. 9 грудня 2016 вибуховим пристроєм було вбито 2 офіцерів та 4 новобранців у Гізі. Бойовики також провели операції з нападів на губернатора провінції Даміят, насильно перекривали магістраль "аль-Ваха – аль-Даїрі" у провінції аль-Кагіра, здійснили напад на співробітника спецслужб, капітана Ібрахіма Азазі. 30 вересня 2017 року бойовики ХАСАМ підірвали вибуховий пристрій біля посольства М’янми в елітному каїрському районі Замалік (така собі акція протесту на захист рохінджа).
Більше того у серпні 2016 року ХАСАМ атакував колишнього головного муфтія Єгипту Алі Гомаа за його «лицемірство та підступність». В ході замаху постраждав один з його охоронців. Гомаа одразу обвинуватив рух «Брати-мусульмани» в організації цієї операції, посилаючись на те, що схожий замах на нього відбувся два роки тому. Проте він і далі продовжить друкувати матеріали викриття проти «Братів». У свою чергу останні спростували приналежність бойовиків ХАСАМ до них та підкреслили, що «засуджують насильство та репресії, як спосіб протидії гнобителям».

Відносно ідеології терористичного угрупування, то в документі «Витоки руху» зазначається, що мета їх діяльності полягає у «спротиві жахливій військовій окупації Єгипту з метою порятунку населення країни від диктатури президента ас-Сісі. На сайті організації часто цитується 14 аят 9-ї сури Корану: «Борітеся, о ви, віруючі, з невірними! Аллах покарає їх вашими руками, осоромивши їх та здарувавши вам перемогу над ними. Їх поразкою та звеличенням честі та гідності ісламу Аллах зцілить серця віруючих від прихованого та явного болю, який вони відчувають, переживаючи образи та плюндруванню з боку невіруючих». Це є свідченням того, що бійці руху є релігійними фундаменталістами. Проте ХАСАМ є немає ознак салафітського утворення та не прагне долучатися до Ісламської держави, зокрема її осередку «Вілаят Синай», що вже діє у Єгипті. Рух не прагне перетворити Єгипет на ісламську державу чи вводити шаріат, а лише хоче скинути авторитарний режим військових шляхом терору. Отже, через свій доволі світський характер ХАСАМ може здобути прибічників серед широких верств невдоволених у країні та збудувати значну мережу активістів. Рух має риси популістської організації, що декларує турботу про знедолених та беззахисних й зазнач: терор - це панацея від поточних хвороб суспільства. За своєю структурою та стилем ХАСАМ нагадує відому терористичну організацію «Аль-Гамаа аль-Ісламія».
Серед керівництва та кадрів ХАСАМ наявні першокласні фахівці з ведення зовнішнього стеження за потенційними об’єктами атак. Попереднє вивчення майбутніх жертв вказує на те, що серед активістів ХАСАМ є колишні співробітники спецслужб Єгипту чи інших іноземних держав. Це підтверджує той факт що бойовики організації вміють діяти непомітно для єгипетської служби безпеки. До того ж ефективне вміння збирати розвідувальні дані дає змогу організації діяти швидко та точно в питаннях ліквідації цілей. Арсенал засобів скоєння нападів постійно розширюється: це використання автоматичної зброї, встановлення вибухових пристроїв, застосування замінованих автомобілів.

Джерела в Єгипті вказують на те, що за діяльністю ХАСАМ можуть стояти спецслужби недружніх до Каїру держав. Саме вони постачають бойовикам зброю, вибухівку та якісні розвідувальні відомості. В той же час, є припущення, що ХАСАМ може бути спеціальним проектом спецслужб самого Єгипту, та був створений за вказівкою президента ас-Сісі для відволікання народу від економічних складностей.
В липні 2017 року інфляція в країні побила 30-річний рекорд та склала 34,2% у річному вираженні. Уряд Єгипту в червні 2017 року скасував субсидії на пальне та газ для населення, і це збільшило їхню вартість у два рази. А вже наступного місяця тариф на електроенергію зріс одразу на 42,1%. У свою чергу Центральний банк Єгипту збільшив відсоткові ставки на 2%. Подібні заходи в країні реалізуються в рамках Меморандуму Каїру та МВФ.

На цьому тлі популярність президента ас-Сісі, який прийшов до влади шляхом військового перевороту в 2013 році, стрімко зменшується. А між іншими у період лютий-травень 2018 року в країні мають відбутися чергові президентські вибори. Саме через це, за відсутності «хліба», уряд можливо намагається переключити увагу пересічних єгиптян на проблеми безпеки. Схоже, що спіраль насильства в країні лише далі буде розкручуватися, бо позитивні зміни в єгипетській економіці навіть не майорять на обрії.

Джерело: Facebook
Схожі статті