«Червоний» – фільм, який не соромно показати світові. Історія, яка збентежить
Політика 1 Вересня 2017 9:05Mikel

«Червоний» – фільм, який не соромно показати світові. Історія, яка збентежить

У час, коли українці так гостро потребують український музичний, телевізійний та кінематографічний продукт, фактично кожна українська стрічка, що виходить на широкі екрани, просто приречена бути дуже очікуваною і затребуваною за замовчуванням. І справа, звісно, не лише у законах про квоти, які відкрили двері для створення нового українського продукту, а й у хвилі патріотизму, яка здійнялася в країні. Ми насправді хочемо дивитись українське!

Але водночас існують деякі небезпеки щодо якості цих стрічок. Йдучи на кінострічку, ми все-таки очікуємо побачити вдалі ракурси, переконливих акторів, цікавий сюжет, і все це приправлене видовищними спецефектами та заворожуючими саундтреками.

Але ж чи вистачить українським режисерам, сценаристам, акторам (і багатьом ін.) досвіду, професійності, оригінального творчого мислення, щоб не розчарувати нас… Ми не готові дивитись неякісний продукт і хвалити його тільки тому, що він наш. Тому щоразу, коли виходить щось новеньке, тримаю пальці.

Виходу «Червоного» я чекала із затамуванням подиху – не могла дочекатись. І забігаючи наперед, скажу, що результатом задоволена – кіно вдалося!

«Червоний» – екранізація однойменного роману Андрія Кокотюхи (відомого українського письменника, який пише здебільшого детективи). Режисер – Заза Буадзе (Грузія). Фільм заснований на реальних подіях. Цей критерій для мене є важливим, бо хочеться бачити на екранах не джеймсбондів (з надприродними можливостями, суперсилою), а справжніх невигаданих людей (вони незламні духом, вони справжні, вони патріоти і вони українці – ті, що боролись за волю колись і сучасні, які продовжують «боротьбу, яка триває досі»).

За сюжетом стрічки, 1947 року до сталінського ГУЛАГу разом з іншими потрапляє воїн УПА Данило «Остап» Червоний (актор – Микола Береза). Тут на в’язнів очікує надважка щоденна праця, холод, нелюдські умови утримання, знущання жорстокого «громадянина начальника» й над кожним нависає небезпека бути розстріляним на місці «без суда и следствия».

Табір поділений на групи, які розташовуються у різних бараках: злодії «законники», (цитую) «суки» та політв’язні, зокрема, «хохли»-бандерівці та литовські лісові брати. «Порядок» у таборі контролюють жорстокий начальник – майор Абрамов (актор – Олександр Мавріц) та капітан табору (актор – Володимир Шпудейко), які час від часу натравляють ці групи одні на одних.

Вважаю, що ці актори зіграли переконливо: жорстокі, з гучною російською лайкою, грюкотом кулаків, п’яними витівками, розмахуванням зброєю біля скронь.

Не менш переконливим і, мабуть, найбільш виразним був Ігор Колтовський, який зіграв головного «злодія в законі» Колю Тайгу. Глядачі у залі схвально реагували на блатні речитативи авторитета, його хрипкий голос запам’ятовується.

Льотчик Віктор Гуров (актор – Олег Шульга) із Чернігова вірить в ідеали української РСР, за які він воював, а своє ув’язнення вважає помилкою. Червоний і Гуров – два українці; у них одна батьківщина на двох, але один вірить в Україну (країну, якої не існує, якої немає на мапі), інший – у товариша Сталіна і СРСР. Але з розвитком сюжету, Гуров змінюється. Тут навіть знаходить місце і любовна лінія. Власне, історія самого Гурова, як мені здалося, розкрита більше, аніж головного героя Червоного. Мені дещо бракувало якоїсь передісторії про Червоного, як він потрапив до табору, яким чином він набуває авторитету серед політв’язнів. Мені б хотілося більше текстів від Червоного, більше розмов, хоч якоїсь емоційності, глибшого розкриття почуттів і думок головного героя. Хоч, можливо, за задумом його вираз обличчя і погляд мав пояснити все краще, ніж слова. І справді, на нього хотілось дивитись – мужній, сильний, завжди незворушний мов скеля і безкомпромісний щодо своїх ідеалів, не йде на домовленості із противниками за жодних умов.

Микола Береза – харизматичний актор з гоструватими, чіткими рисами обличчя і поглядом, який говорить більше за слова. Ідеально підібраний образ українського героя. (Микола є актором театру та кіно, директором Львівського академічного театру імені Леся Курбаса. Я навчалася з ним у одній школі і пишаюся тим, яким чудовим актором він став).

Разом з іншими побратимами, зокрема, із Вороном (актор – Олег Стефан, також грає в театрі ім. Л. Курбаса), Червоний підіймає перше заворушення в концтаборі, бо українська душа завжди прагне свободи й волі, і жодні колючі дроти не в змозі її стримати. Щоб дізнатись, до чого все це призведе – неодмінно сходіть до кінотеатру.

Щодо мови стрічки, то тут здебільшого присутня російська, а та українська, яка звучала, була занадто літературною. Варто було більше наблизити її до розмовного варіанту.

Окремо хочу відзначити музику у фільмі, композитором якої став італієць Франко Еко. Вона гармоніювала з сюжетом і підкреслювала емоції, переживання на екрані.

Попри деякі нюанси, стрічкою сміливо можемо пишатися. Музика, ракурси, пейзажі, Сталін у вогні, харизматичні персонажі, довгоочікувана весна, яка врешті приходить, нестримна жага до волі і любов до Батьківщини… Все це присутнє в «Червоному», і все це варто побачити!

http://zik.ua/news/2017/08/29/chervonyy__film_yakyy_ne_soromno_pokazaty_svitovi_istoriya_yaka_zbentezhyt_1157519

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ