Політика 18 Вересня 2018 23:23Володимир Маркопольский

Чим займався збитий в Сирії російський літак-розвідник

У Сирії збили російський військовий літак Іл-20.

17 вересня близько 23:00 мск над Середземним морем зник російський літак Іл-20 з 15 членами екіпажу на борту. Машина зникла з екранів радарів, коли перебувала в 35 кілометрах від узбережжя Сирії.

Пізніше з'ясувалося, що Іл-20 був збитий сирійськими засобами ППО, які намагалися знищити ізраїльські ракети. Однак Міністерство оборони Росії наполягає, що літак був збитий через те, що Ізраїль попередив російських військових про операцію, що проводилася на території провінції Латакія, за хвилину до її початку.

Згодом у ході рятувальної операції були знайдені уламки літака і тіла членів екіпажу.

Іл-20 експлуатується понад 50 років

Створення Іл-20 почалося в 1968 році. По своїй суті — це цивільний Іл-18 з новим мотором і спеціальним обладнанням, встановленим замість пасажирських крісел. Тому вже в наступному році його пустили в серію. Завдяки базі Іл-18 машина проявила себе як одну з найбільш надійних і безпечних літаків свого часу: при відмові одного з чотирьох двигунів він міг продовжувати політ на заданій висоті, а при відмові двох лише трохи знижувалися висота і дальність польоту.

Більш поширеною версією є Іл-20М з новим двигуном. Замість НК-4 і АІ-20 на Іл-20М встановили модифікований турбогвинтовий АІ-20М. За рахунок збільшення потужності і зниження загальної ваги дальність польоту літака зросла до 5,4 тисячі кілометрів. Виготовлялися вони на московському авіазаводі «Прапор Праці» аж до 1976 року, а потім був налагоджений випуск модифікованої версії.

Ці літаки використовуються для радіоелектронної боротьби і розвідки

Головним завданням Іл-20 була розвідка уздовж державного кордону та прикордонної смуги. Він став першим радянським літаком такого типу. При цьому літак не надходив на озброєння будь-яких авіаційних розвідувальних ЗС СРСР і числився лише у частинах центрального підпорядкування. Машина і її модифікації застосовуються для радіотехнічної розвідки, радіоелектронної боротьби та збору телеметричної інформації під час випробувань ракетної техніки.

Іл-20 практично не відрізняється від цивільного літака

На момент створення Іл-20 Радянський Союз вже мав Ту-104 і Ту-114. Вони були побудовані на базі бомбардувальників, які не були досить економічні і надійні. Іл-18, в свою чергу, виявився одним з найбільш ефективних літаків СРСР. Побудований на його базі розвідувальний літак зовні практично не відрізняється від цивільної версії. Іл-20 і Іл-22 часто фарбували під літаки «Аерофлоту» і на кабіну наносили напис Іл-18, щоб вони були ще сильніше схожі на пасажирський лайнер. Літак Іл-20РТ у складі ВМФ Росії як і раніше несе на собі фактично цивільний варіант забарвлення.

Літак оснащений комплектом засобів отримання інформації

Пасажирське обладнання салону, характерне для Іл-18, було прибрано, замість нього було встановлено спеціальне розвідувальне обладнання. Воно включало в себе станцію загальної радіотехнічної розвідки «Ромб-4», станцію детальної радіотехнічної розвідки «Квадрат-2» і апаратуру радіоперехоплення УКХ-діапазону «Вишня». У гондолі під фюзеляжем перебувала антена радіолокаційної станції бокового огляду (РЛС БО) «Голка-1». Також Іл-20 міг вести і традиційну аерофотозйомку з допомогою аэрофотоаппаратов А-87П, і з борту літака можна було стежити за військовою активністю на відстані багатьох кілометрів без необхідності перетинати державний кордон.

Міноборони в 2018 році відправила у Сирію модифікований літак

Влітку 2018 року ВКЗ Росії отримали модифікований Іл-22ПП, який призначений для радіоелектронної боротьби. Під час глибокої модернізації літаків повністю відремонтували і продовжили термін служби на 10-15 років. Також він отримав нове секретне устаткування. Джерело «МК» зазначив, що один з таких літаків (всього їх було три) був відправлений до Сирії і був «важливим елементом російської авіагрупи».

Разом з цим Іл-20 використовувався при нанесенні ударів по складах пального терористів, командних пунктах і живій силі. На літаку розташовані РЛО та оптичні сенсори, які координують політ ракет. При виході на мета штурмовиків і бомбардувальників також використовується інформація, отримана з Іл-20.

Росія не збирається відмовлятися від Іл-20

За весь час виробництва було випущено близько двадцяти Іл-20 і його модифікацій. Літак постійно виконує розвідувальні польоти і використовується в операціях. Всього налічується дев'ять модифікацій Іл-20. У 1980 році на базі Іл-18Д створили Іл-20РТ — телеметричну літаючу лабораторію, яка базувалась в районі Байконура. В цей же час почали створювати повітряний командний пункт на базі того ж Іл-18Д, який отримав назву Іл-22. Лише у 2009 році було прийнято рішення на переобладнання літака в постановник перешкод — Іл-22ПП.

Схожі статті