Чотири китайські винаходи
Політика 31 Січня 2018 5:12Mikel

Чотири китайські винаходи

Чотири великі винаходи Піднебесної, якими людство досі активно користується, з'явилися в Китаї в різні часи. Різними були і причини їхньої появи. Першим і, напевно, найбільш поширеним в повсякденному житті став папір.

Папір

Близько чотирьох тисяч років тому ієрогліфи вирізалися на посудинах, кістках тварин і камінні; пізніше китайці почали виписувати їх на вузьких смужках бамбуку або шовкової тканини. Бамбукові дощечки зшивалися мотузками в такі собі «книжки», які виходили дуже громіздкими. До речі, в китайській мові слово «зв'язка» - цзюань – досі означає «розділ книги».

Під час археологічних розкопок в Центральному і Західному Китаї було знайдено стародавні зразки паперу, які датуються періодом правління династії Західна Хань, (ІІІ ст. до н.е – І ст. н.е.). Пізніше, у 105 році чоловік на ім'я Цай Лунь, який винайшов папір, підніс його імператору династії Хань. Папір був виготовлений з суміші міцних компонентів – з волокон рослин, тканини та інших матеріалів. Імператор був настільки захоплений цим винаходом, що назвав його «папером маркіза Цая». Згодом папір використовували в усьому Китаї, а перша згадка про його виробництво за межами Піднебесної – на Аравійському півострові – відноситься до VIII ст. Звідти папір поступово поширився в інші країни.

Винайдення паперу зіграло величезну роль в історії людства. До її появи єдиним доступним письмовим матеріалом був пергамент, і лише найбагатші люди могли дозволити собі купувати книги.

Наступний китайський винахід – книгодрукування.

Книгодрукування

Після винаходу паперу поява книгодрукування була неминучою. З ІІІ ст. до. н.е. в Китаї застосовувалися печатки і тавра, що засвідчували особу. Відбитки таких печаток робилися на глині. Іноді китайці робили печаткою малюнки та візерунки на тканині, використовуючи глиняні або кам'яні форми. Лише в VI ст. н.е. китайці почали заповнювати прорізи в формах чорнилом, щоб отримати відтиск на папері.

В VI ст. в Китаї проповідувало безліч буддійських та даоських монахів. Вони ретельно від руки переписували священні тексти і копіювали магічні образи. Щоб збільшити кількість копій, монахи почали користуватися відтисками.

Невідомо хто перший придумав друкувати слова, але найдревніша друкована книга, що дійшла до наших днів, датується 868 роком н.е. Тобто, на 700 років раніше, ніж перша книга нашого легендарного земляка Івана Федорова.

Ще одним досягненням китайців у X ст. стало введення в обіг паперових грошей. Щоправда, через сильну інфляцію, китайці були змушені повернутися до монетної системи. Тим не менше, китайський досвід із запровадження паперових грошей, безумовно, вразив світ.

В XI ст. китайський ремісник Бі Шен започаткував книгодрукування рухомими літерами. Ієрогліфи з обпаленої глини закріплювалися ним в залізних формах, але широкого розповсюдження цей спосіб не отримав. Причина є досить простою – це величезна кількість ієрогліфів від 2000 до 40 000.

Книгодрукування рухомими літерами стало чудовою знахідкою для інших країн, хоча першість Китаю у винайденні книгодрукування було визнано світовою спільнотою лише декілька десятиліть тому.

Наступний великий винахід – це порох.

Порох

У 1044 році в Китаї вперше записали склад пороху, до якого входили селітра, сірка і вугілля. Пізніше до нього додавали й інші компоненти. Цілком ймовірно, що винайденню пороху світ завдячує даосам-алхімікам, які в пошуках еліксиру життя невтомно експериментували з барвниками, сплавами та іншими матеріалами.

Відомо, що в ХІ ст. війська династії Сун використовували гранати і міни, начинені порохом. В Європі порох відомий з 1265 року і досі не з'ясовано чи був він запозичений у китайців, чи винайдений європейцями незалежно від них.

В будь якому випадку, не можна заперечувати, що порох змінив життя людей на всій планеті.

Морський компас

До наших днів дійшли незаперечні свідчення того, що китайці використовували природні магніти для визначення напрямку ще в період правління династії Хань (ІІІ ст. до н.е. – ІІІ ст. н.е.), проте є підстави вважати, що задовго до цього вони використовувалися при будівництві.

Перша згадка про явище магнетизму міститься в китайській книзі, яка датується 240 роком до н.е., а перша згадка про магнітний компас для навігаційних цілей – у ХІ ст.

Цікаво, що в Китаї компас вказує не на Північ, а на Південь. Він так і називається指南针 zhǐnánzhēn – дослівно «голка, що вказує на південь».

Завдяки морському компасу та іншим досягненням у суднобудуванні морська справа в Китаї просунулася далеко вперед порівняно з усім іншим світом.

Хтозна як би розвивалася події світової історії, якби китайські правителі наважилися вийти в море для розширення своєї імперії…

Михайло Іжик, українська служба МРК

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ