«Дана» в радянській армії
Історія 21 Листопада 2020 23:39Mikel

«Дана» в радянській армії

Слід сказати, що це була чи не єдина система зброї, яка використовується радянською армією, але не сконструйована і не вироблена в Радянському Союзі.

У 1979 році на Ржевському артилерійському полігоні були проведені відомчф випробування двох зразків «Дан», які, як і очікувалося, показали відсутність переваг чехословацької гармати-гаубиці перед вітчизняним аналогом. У 1983 році в Генеральний штаб було направлено лист з ГРАУ МО СРСР про недоцільність постачань в Радянський Союз установок «Дана».

Проте в тому ж 1983 році приймається рішення прийняти деяку кількість vz.77 в дослідну військову експлуатацію в СРСР. Для цього в ЧССР було закуплено кілька самохідних установок. Протягом приблизно одного року «Дани» перебували в дослідній експлуатації, після чого були повернуті до Чехословаччини.

У 1985 році на ім'я Міністра оборони СРСР Маршала Радянського Союзу С.Л. Соколова був спрямований доповідь за результатами дослідної експлуатації САУ «Дана». Після його розгляду Рада Міністрів СРСР видала 25 жовтня 1986 року розпорядження № 2151рс "Про закупівлю в ЧССР в 1987-89 роках 152-мм самохідних гармат-гаубиць "Дана".

Поставки здійснювалися в 1987-1989 рр. і «Дани» стояли на озброєнні 211-ї артилерійської бригади з Центральної Групи Військ, розташованої після вторгнення в Чехословаччину 21 серпня 1968 року в Жесеніке (Jeseník).

До моменту переозброєння у 211-й бригаді було чотири дивізіона, оснащених буксируваними гарматами Д-20 і самохідними 2С5. З початком заміни матеріальної частини з'єднання перейшло на новий штат: тепер воно включало в себе п'ять дивізіонів, в кожному з яких було три артилерійських батареї 8-гарматного складу.

Станом на 2 лютого 1990 року бригада мала у своєму розпорядженні 104 «Дани». Крім артилерійської бригади ЦГВ, vz.77 надійшли в артилерійський навчальний центр, який перебував на території Білоруського військового округу.

Після виведення Центральної Групи Військ з Чехословаччини, 211-а бригада була включена до складу військ Московського військового округу і передислокована в селище Муліно Горьківської області. Матчастину бригади була переведено в Казахстан і вона залишилася там же.

За відгуками офіцерів, що служили в 211-й бригаді, артилерійська частина «Дани» була дуже чутливою до умов експлуатації, і вона виявилася занадто «ніжною», з цієї причини було чимало відмов. Певною похвали удостоїлася маневреність восьміколесного шасі, яка виявилася навіть вищою, ніж у БТР-70. Радіус повороту артилерійської установки дозволяв їй проїхати в вузьких місцях в один прийом там, де бронетранспортера потрібно проїхати з включенням задньої передачі в два етапи.

 

Віктор Северський

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ