Авторські статті 24 Грудня 2017 7:25Mikel

Доля флоту НДР

На момент возз’єднання ФРН і НДР остання мала невеликий, але дуже боєздатний військово-морський флот. Його основу складали сучасні кораблі виробництва 1970-х - 1980-х років. Тим більше печальним була його доля.

Флот НДР станом на 1990 р. Налічував 110 бойових кораблів різних класів та 69 допоміжних судів. В складі морської авіації налічувалося 24 гелікоптера (16 - типу Мі-8 та 8 - типу Мі-14), а також 20 Су-17. Чисельність особового складу флоту була близько 16 тисяч чоловік.

На території колишньої НДР було утворено тимчасово об'єднане командування Бундесвер "Ост", яке і прийняло на себе роль ліквідаційної комісії. Особистий склад строкової служби був звільнений у запас, деяка кількість офіцерів після відповідної перевірки була прийнята на службу в Бундесвер. Зброя та техніка, за рідкісним виключенням (винищувачі МіГ-29), була виставлена на продаж або утилізована.

Весь флот колишньої НДР був зосереджений у Ростоці і чекав своєї долі. Зразу ж відправили на слом найстаріші  і ті, що потребували ремонту кораблі.

В складі Бундесмарін не ввійшов ні один корабель флоту колишньої НДР. Три більш сучасні катера проекту 151 (один добудували в Німеччині, три в недобудованому стані продали у Польщу) були переозброєні і включені до складу Берегової охорони (Bundesgrenzschutz-See) ФРГ разом з трьома прикордонними сторожовими кораблями типу «Кондор I».

Уряд  ФРН посилено шукала покупців, розраховуючи вигідно продавати найсучасніші бойові одиниці.

Найбільш крупним покупцем стала Індонезія, яка придбала 16 малих протичовнових кораблів типу «Parchim» проекту 133.1 (кораблі були побудовані з 1980 по 1985 рр. у НДР), 9 тральщика типу «Кондор II» та 12 десантних кораблів типу «Хойерсверда».

Американцям передали для дослідження найбільш сучасний ракетний катер «Хідденсе» (колишній «Рудольф Егельгофтер»). В грудні 1991 року на палубі транспортного судна він прибув до США і був приписаний до дослідницького центру ВМС США в місті Соломон (штат Меріленд). Катер був випробуваний за спеціальною програмою. Американські спеціалісти високо оцінили конструкцію корпусу корабля, його ходові та маневрені якості, однак відзначили недостатній (за американськими стандартами) ресурс маршових та форсажних газових турбін, традиційно критикували радіоелектронне оснащення. Так само булла відзначена низька бойова ефективність протикорабельних ракет П-20 (експортна модифікація П-15М «Терміт»), добру оцінку отримала шестиствольна артилерійська установка АК-630. В цілому було зроблено висновок про те, що ракетні катера такого типу, озброєні більш сучасними ракетами «Москит» або «Уран» представляють досить серйозну небезпеку для суден ВМС США та їх союзників.

В жовтні 1996 року поставлений як меморіал в порту Фолл-Рівер біля пірсу Массачусетського меморіального музею "USS Massachusetts Memorial".

В 1993-1994 рр . було прийнято рішення про передачу Латвії трьох, а Естонії - дев'ять переобладнаних катерів проекту 205 (з них зняли пускові установки ПКР П-15). Латвії достались два базових тральщика типу «Кондор II». Прикордонні сторожеві кораблі типу «Кондор I» були подаровані Тунісу (чотири одиниці), Мальті (два), Гвінее-Бісау (один) та Естонії (два).

Так закінчив своє існування флот НДР, кораблі якого перейшли під прапори восьми держав.

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ