Політика 23 Липня 2017 7:52Mikel

 Історія: Забутий подвиг СКР-112

21 липня минає чверть століття від практично забутої події – повстання на кораблі СКР-112 Чорноморського флоту, внаслідок чого судно перейшло до складу Військово-Морських Сил України. Перехід супроводжувався кількагодинним переслідуванням, що ледь не призвело до українсько-російського збройного конфлікту.

Після розпаду Радянського Союзу командування Чорноморського флоту чинило тиск на моряків, які присягнули на вірність Україні. Деяких офіцерів усували з посад, декого змушували подавати рапорт на звільнення у запас. Інші – не отримували чергових військових звань або відраховувалися із черги на житло. Сотні моряків перебували у стані цілковитої невизначеності через перспективу розподілу Чорноморського флоту між Україною і Росією.

Екіпаж сторожового корабля СКР-112, який ще у січні 1992 року присягнув народові України, вирішив діяти рішуче. Вранці 21 липня 1992 року планувалося тренування в рамках підготовки до святкування Дня Військово-Морського Флоту. Та всупереч наказам командування Чорноморського флоту, СКР-112 вийшов з Кримської військово-морської бази у Новоозерному (затока Донузлав, неподалік Євпаторії) та підняв державний прапор України.

Екіпаж корабля становив 80 осіб. Командиром був капітан-лейтенант Сергій Настенко. На борту перебував також капітан 2-го рангу Микола Жибарєв, якого за проукраїнську позицію командування ЧФ усунуло з посади начальника штабу 17-ї бригади кораблів охорони водного району. Як старший за військовим званням, він прийняв на себе управління кораблем.

Екіпаж СКР-112 взяв курс на Одесу, сподіваючись знайти там захист з боку української влади. Як згадував пізніше Микола Жибарєв: “Коли ми тільки-но вийшли з Донузлава, то підняли Український прапор, повідомивши, що державний кордон України не збираємось порушувати, сподіваючись, що командування ЧФ не чинитиме нам особливих перешкод. Але помилились, бо нас почали переслідувати відразу кілька кораблів. Для того, щоб охолодити переслідувачів, я віддав наказ командиру корабля про оголошення бойової тривоги. І вийшов на зв’язок з командирами кораблів-переслідувачів, повідомивши, що на їхні провокації не відповідатиму, але готовий захищатись. Після цього корабельне озброєння було приведено до бою”.

Російське командування спробувало перешкодити переходові СКР-112. Воно наказало усіма способами зупинити корабель і повернути його на базу. Навздогін кинулися малий десантний корабель на повітряній подушці МДК-184, малий протичовновий корабель МПК-93, сторожовий корабель “Разительный” і ракетний катер РК-260. В повітря піднялися два протичовнові літаки Чорноморського флоту Бе-12. З українського боку, на допомогу СКР-112 з Одеси вийшли два прикордонні кораблі та злетів винищувач Су-27, направлений командуванням Одеського військового округу. Росіяни відкривали вогонь по курсу СКР-112 з артилерійської установки корабля МДК-184, їхні кораблі навіть отримали наказ іти на таран чи абордаж. Однак екіпаж СКР-112 шляхом маневрування уникнув зіткнення. Переслідування тривало понад 8 годин. Близько 7-ї години вечора СКР-112 зміг дістатися Одеси.

Таким чином сторожовий корабель СКР-112 став першим кораблем відроджуваних Військово-Морських Сил України. Щоправда, його екіпажу довелося давати свідчення Генеральній прокуратурі України, пояснюючи мотиви свого вчинку. Сергій Настенко згодом став командиром фрегата “Гетьман Сагайдачний” – флагману ВМС України. Микола Жибарєв перейшов на службу до Морської охорони Державної прикордонної служби України, отримав звання контр-адмірала. Та самого корабля СКР-112 вже давно немає. Попри численні звернення громадськості з пропозицією зробити на його базі музей, вже 1993 року корабель виключили зі списків ВМС України, роззброїли і невдовзі розібрали на брухт у Севастополі.

Подвиг СКР-112 вартий нашої пам’яті. За дуже непростих обставин екіпаж цього корабля зробив свідомий вибір на користь служби Україні, відмовився виконувати накази російського командування і здійснив сміливий морський перехід, незважаючи на переслідування і загрозу збройного зіткнення з набагато сильнішим противником.

Джерело: https://uain.press/blogs/vladlen-marayev-zabutyj-podvyg-skr-112/
Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ