Політика, Світ 11 Січня 2018 5:29Mikel

Карл Лібкнехт: життя та смерть

Лиш уявіть собі, що зараз у російській Держдумі за трибуну виходить якийсь комуніст і починає кричати: «Геть владу Путіна, зупинимо війну проти України, повалимо злочинний режим!». Уявили? Ось приблизно так рівно сто років тому виглядав Карл Лібкнехт.

Карл Лібкнехт був запеклим противником реформістського соціалізму. Коли німецькі соціал-демократи твердили, що соціалістичні ідеї можна втілити в життя шляхом чесної парламентської боротьби. Він був лівим марксистом і виступав за:

  1. негайне здійснення революційних перетворень.
  2. Повну націоналізацію засобів виробництва та їх усуспільнення.
  3. Встановлення абсолютної диктатури пролетаріату, планової економіки.

 

Лібкнехт вірив у економічне вчення про експлуатацію робітничого класу міжнародними союзами капіталістів. Він вважав, що соціальні класи – непримиренні у своєму співіснуванні. Вони висунули теорію непримиренності класів, закликали до здійснення революції у світовому масштабі.  Цей турбо-радикальний марксизм, проповідником якого був Лібкнехт  був куди глибшим та крайнім, ніж ті ідеї, які  обстоювали хрещені батьки цієї ідеології Маркс та Енгельс. Тож, Карла Лібкнехта сміливо будемо вважати комуністом №1 за рівнем радикалізму.

Карл Лібкнехт в переддень Першої світової, з послідовним радикалізмом лементував: «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!», «Геть війну!».

Лиш уявіть собі, що зараз у російській Держдумі за трибуну виходить якийсь комуніст і починає кричати: «Геть владу Путіна, зупинимо війну проти України, повалимо злочинний режим!». Уявили? Ось приблизно так рівно сто років тому виглядав Карл Лібкнехт. Із трибуни палати депутатів  Рейхстагу Лібкнехт закликав берлінський пролетаріат вийти 1 травня 1916 на демонстрацію на Потсдамську площу. Під час демонстрації Лібкнехт закликав до повалення уряду, що веде імперіалістичну війну. За цей революційний виступ він був заарештований. Але жовтнева німецька революція 1918 року звільнила Карла із політичного полону.

3 (3)

Та йому залишався жити тільки рік. У січні 1919 Лібкнехт став на чолі заколоту, спрямованого проти соціал-демократичного керівництва Німеччини. Заколотники намагалися встановити в Німеччині радянську владу. Соціал-демократи побоювалися, що дії Лібкнехта і його прихильників можуть привести до громадянської війни. Уряд соціал-демократів увів надзвичайний стан і застосував проти повсталих силу. 11-12 січня комуністичний заколот в Берліні було придушено. Центральний орган Соціал-демократичної партії Німеччини «Форвертс» («Vorwarts») відкрито зажадав убивства вождів Комуністичної партії Німеччини. За голови Карла Лібкнехта й Рози Люксембург було призначено 100 000 марок. 15 січня 1919 Лібкнехт і Люксембург були заарештовані. Потім Карла Лібкнехта жбурнули в машину й відвезли в Тіргартен, де його, в напівнепритомному стані, витягли з машини й застрелили.

Джерело: https://artefact.org.ua/history/karl-libkneht-zhittya-ta-smert.html
Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ