Медикаментозне лікування алкоголізму в Міжнародній Антинаркотичній Асоціації
Основою лікування алкоголізму в Чернівцях https://lczm.org/ua/lechenie-alkogolizma-v-chernovtsakh-ukr.html та в інших містах України є психотерапія у вигляді поведінкових, когнітивно-поведінкових інтервенцій, психоосвіти, тренінгів та інших методик. Однак психотерапія може або повинна бути доповнена медикаментозним лікуванням.
Коли необхідне медикаментозне лікування алкоголізму
Звичайно такі ситуації вимагають тривалої медикаментозної терапії:
- Незадовільний/недостатній ефект психотерапевтичних втручань (нездатність хворого зменшити кількість випитого алкоголю або скоротити дні вживання етанолу, нездатність уберегтися від "алкогольних зривів").
- Необхідність підвищення ефективності роботи психолога та психотерапевта.
- Співіснування кількох психічних розладів або захворювань, таких як: рецидивуюча депресія, біполярний афективний розлад, шизофренія.
- Хороший анамнез застосування фармакологічних препаратів.
- Загальний стан здоров'я пацієнта, який є показанням до якнайшвидшого зменшення кількості вживаного алкоголю.
- Наявність захворювань (наприклад, психіатричних або неврологічних), через які пацієнт тимчасово або постійно не може брати участь у психотерапії.
Іноді лікування алкоголізму в Хмельницькому https://lczm.org/ua/likuvannya-alkogolizmu-v-khmelnitskomu.html неможливе без застосування спеціальних допоміжних препаратів. Призначають такий препарат відразу два лікаря, психіатр та нарколог. Такий препарат повинен бути "адаптований" до конкретного пацієнта. Призначаючи його, лікарі повинні враховувати такі фактори:
- Попередній анамнез пацієнта та характер вживання ним алкоголю.
- Загальний стан здоров'я пацієнта та його психічне здоров'я.
- Наявність інших лікарських засобів, які приймає пацієнт.
- Спосіб життя пацієнта та його уподобання.
Фармакологічне лікування алкоголізму в Луцьку https://lczm.org/ua/likuvannia-alkoholizmu-u-lutsku.html, якщо воно дає бажані результати, має тривати багато місяців.
Препарати для лікування алкоголізму
В даний час для лікування алкоголізму доступні наступні препарати:
- Дисульфірам. Основний механізм дії цього препарату полягає у блокуванні ацетальдегіддегідрогенази – ферменту печінки, що бере участь у метаболізмі алкоголю. Це призводить до накопичення ацетальдегіду в організмі після вживання спиртного, спричиняючи так звану дисульфірамову реакцію у вигляді: припливів, пітливості, прискореного серцебиття, занепокоєння, почервоніння обличчя, пульсуючого головного болю, нудоти, блювання та запаморочення. У рідкісних, екстремальних випадках вищезазначена токсична реакція може призвести до летального наслідку. Таким чином, Дисульфірам є лікарським засобом, дія якого заснована на викликанні відрази до алкоголю і страху щонайменше дуже неприємної (а іноді і небезпечної) взаємодії між препаратом і алкоголем. Колись кожен реабілітаційний центр використовував дисульфірам – він є найстарішим препаратом, доступним для лікування алкоголізму. Має найгіршу переносимість (численні побічні ефекти під час лікування) та профіль безпеки (ризик небезпечних токсичних реакцій та численні взаємодії з іншими препаратами). З цієї причини на сьогоднішній день він є препаратом наступної лінії – тобто використовується, коли більш сучасні препарати (такі як налтрексон та акампросат ) є неефективними або коли в минулому були дуже хороші результати при застосуванні цього препарату.
- Акампросат. Сучасний лікарський засіб, який пригнічує активність нервових клітин і активує нейрони в головному мозку, відновлюючи правильний баланс між ними, порушений в результаті тривалого вживання алкоголю і формування залежності. Передбачається, що ефект полягає у підтримці утримання від вживання алкоголю та подовженні тривалості ремісії, а також, меншою мірою, у зниженні інтенсивності вживання алкоголю. Акампросат має мало взаємодій з іншими лікарськими засобами та мало побічних ефектів.
- Налтрексон. Другий сучасний препарат, що використовується для лікування алкогольної залежності. Його дія полягає у витісненні індукованих алкоголем ендорфінів з їх зв'язків з рецепторами опіоїдної системи в головному мозку. Це призводить до зменшення «винагороджуючого», ейфорійного ефекту алкоголю. Передбачається, що ці зміни призведуть до зниження інтенсивності вживання спиртного. Налтрексон має мало взаємодій з іншими лікарськими засобами та мало побічних ефектів.
- Налмефен – ще один сучасний препарат для лікування алкогольної залежності, окрім налтрексону, механізм дії якого заснований на впливі на рецептори опіоїдної системи. Препарат зменшує кількість вживаного алкоголю.
Реабілітація після вживання алкоголю
Зняття абстинентного синдрому – це тільки пів-справи у лікуванні від алкоголізму. Для хворого потрібна повноцінна реабілітація після вживання, алкоголізму не можна давати «другого шансу». В противному разі наступить неминучий рецидив.
Мета реабілітаційних програм – дати хворому зрозуміти, що існує і інше життя, вільне від вживання алкоголю та психоактивних речовин. Це життя сповнене радості, щастя спілкування з рідними та близькими, професійної та особистої самореалізації. Звичайно, шлях до такого нового життя тернистий, дуже непростий. І починається цей шлях з першого кроку – звернення до спеціалістів своєї справи.
Міжнародна Антинаркотична Асоціація – це ціла мережа закладів, де хворих не тільки «ставлять на ноги», але й вчать, як отримати радість життя без спеціальних речовин. «Родзинкою» реабілітаційної програми є знаменита програма «12 кроків», розроблена на початку минулого століття колишнім американським алкоголіком. Основа цієї програми – це прийняття залежним своєї проблеми. Хворий повинен довіритися «вищій силі» – вона приведе його до повноцінного життя. Цікаво, що «вища сила» в понятті цієї програми – це не релігійний Бог, а скоріше, альтер-его самої людини.
Слід зазначити, що реабілітація алкозалежних – далеко не остання сходинка прийнятої в Асоціації програми. Після виписки зі стаціонару кожен вже колишній алкоголік отримає післяреабілітаційну підтримку. Її мета – тривала ремісія та довгі роки життя без алкоголю.