Політика, Світ 24 Грудня 2017 6:01Mikel

На площі Тяньаньмень у 1989 році загинуло 10 тисяч людей 

Різанина на площі Тяньаньмень у Пекіні, вчинена китайською владою влітку 1989 року, призвела до загибелі 10 тисяч людей, свідчать документи, оприлюднені Великою Британією через більш як 28 років після тих подій.

Цю цифру у дипломатичній депеші до британського міністерства закордонних справ вказав тодішній посол Британії в Китаї Алан Дональд. За словами посла, ці дані потрапили до нього від джерела - близького друга члена Державної ради КНР.

Досі різні оцінки налічували від кількох сотень до 1 тисячі загиблих на площі Тяньаньмень. Офіційні дані, оприлюднені китайською владою, стверджують, що внаслідок придушення "контрреволюційного повстання" у Пекіні в червні 1989 року загинули близько 200 цивільних і ще кілька десятків військових.

Депеша Алана Дональда датується 5 червня 1989 року.

Усі подібні документи тих часів зберігаються у британському Національному архіві у Лондоні. У жовтні цього року з них був знятий гриф секретності.

Як йдеться у телеграмі посла Дональда, джерело, від якого він отримав інформацію про загиблих на площі Тяньаньмень, раніше вже надавало йому перевірену інформацію "і дуже обережно відділяло факти від спекуляцій і чуток".

Голодування студентів на площі Тяньаньмень, 14 травня 1989 рікКопирайт изображенияAFP
Image captionГолодування студентів на площі Тяньаньмень, 14 травня 1989 рік

Депеша розкриває криваві деталі: "Студенти зрозуміли, що мають годину, аби залишити площу, проте вже за 5 хвилин бронетранспортери пішли в атаку".

"Студенти взялися за руки, але їх збивали разом із солдатами, - пише далі посол. - Бронетранспортери їздили по їхніх тілах знову і знову, перетворюючи їх у "пиріг". Рештки потім зібрав бульдозер. Їх спалили, а потім спустили у каналізацію".

Як пише пан Дональд, тоді "деякі члени Державної ради вважали, що громадянська війна - неминуча".

Політичні протести - найбільші в історії комуністичного Китаю - тривали на площі Тяньаньмень у Пекіні упродовж семи тижнів - з середини квітня до початку червня 1989 року - 4 червня їх силою розігнали війська КНР.

Різанина на площі Тяньаньмень досі є чутливою темою в цій країні. Влада Китаю забороняє будь-які спроби пам'ятного вшанування тих подій і жорстко регулює онлайн-дискусії цієї теми, цензуруючи будь-яку критику тодішніх дій офіційного Пекіна.

Водночас щороку активісти влаштовують пам'ятні церемонії в інших місцях світу - зокрема, у Гонконгу й Тайвані.

Джерело: http://www.bbc.com/ukrainian/news-42467873?ocid=socialflow_twitter
Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ