На площі Тяньаньмень у 1989 році загинуло 10 тисяч людей 

Переглядів: 327
На площі Тяньаньмень у 1989 році загинуло 10 тисяч людей  В мережі, Світ

Різанина на площі Тяньаньмень у Пекіні, вчинена китайською владою влітку 1989 року, призвела до загибелі 10 тисяч людей, свідчать документи, оприлюднені Великою Британією через більш як 28 років після тих подій.Цю цифру у дипломатичній депеші до британського міністерства закордонних справ вказав тодішній посол Британії в Китаї Алан Дональд. За словами посла, ці дані потрапили до нього від джерела — близького друга члена Державної ради КНР.

Досі різні оцінки налічували від кількох сотень до 1 тисячі загиблих на площі Тяньаньмень. Офіційні дані, оприлюднені китайською владою, стверджують, що внаслідок придушення «контрреволюційного повстання» у Пекіні в червні 1989 року загинули близько 200 цивільних і ще кілька десятків військових.

Депеша Алана Дональда датується 5 червня 1989 року.

Усі подібні документи тих часів зберігаються у британському Національному архіві у Лондоні. У жовтні цього року з них був знятий гриф секретності.

Як йдеться у телеграмі посла Дональда, джерело, від якого він отримав інформацію про загиблих на площі Тяньаньмень, раніше вже надавало йому перевірену інформацію «і дуже обережно відділяло факти від спекуляцій і чуток».

Голодування студентів на площі Тяньаньмень, 14 травня 1989 рікКопирайт изображенияAFP
Image captionГолодування студентів на площі Тяньаньмень, 14 травня 1989 рік

Депеша розкриває криваві деталі: «Студенти зрозуміли, що мають годину, аби залишити площу, проте вже за 5 хвилин бронетранспортери пішли в атаку».

«Студенти взялися за руки, але їх збивали разом із солдатами, — пише далі посол. — Бронетранспортери їздили по їхніх тілах знову і знову, перетворюючи їх у «пиріг». Рештки потім зібрав бульдозер. Їх спалили, а потім спустили у каналізацію».

Як пише пан Дональд, тоді «деякі члени Державної ради вважали, що громадянська війна — неминуча».

Політичні протести — найбільші в історії комуністичного Китаю — тривали на площі Тяньаньмень у Пекіні упродовж семи тижнів — з середини квітня до початку червня 1989 року — 4 червня їх силою розігнали війська КНР.

Різанина на площі Тяньаньмень досі є чутливою темою в цій країні. Влада Китаю забороняє будь-які спроби пам’ятного вшанування тих подій і жорстко регулює онлайн-дискусії цієї теми, цензуруючи будь-яку критику тодішніх дій офіційного Пекіна.

Водночас щороку активісти влаштовують пам’ятні церемонії в інших місцях світу — зокрема, у Гонконгу й Тайвані.

Джерело: http://www.bbc.com/ukrainian/news-42467873?ocid=socialflow_twitter

Комментировать

  Подписаться  
Уведомление о