Політика 4 Вересня 2017 7:06Mikel

Невідповідності історії Чернігова або «казки для туристів»

Всім відомо, що Чернігів є старовинним містом і його історія сягає давніх часів, які межують з казковими століттями. В наше місто приїздять багато туристів і їх водять по «історичним місцям», розказуючи що, де, як і коли було. Екскурсоводи навипередки водять групи і розповідають історію міста, гостям, що роззявили роти. Всі слухають, хтось ставить питання, але мало хто заперечує почуте.

Пропоную вам заглибитись в ці розповіді і замислитись про ось що:

«Місто Чернігів є дуже давнім, але ми вважаємо, що йому близько 1300 років»
Насправді ця дата вигадана та не має під собою ніякої основи. Перша згадка міста в літописах датується 907 роком. Всі інші згадки тільки умовно відповідають Чернігову. Хоча археологи знаходили рештки поселень в Чернігові, що датуються навіть 4000 років до нової ери. Тобто наше місто точно давнє, але наскільки – невідомо нікому.

 • «Назва міста походить від …»
  Тут версії різняться і хтось виводить досі від «князя Чорного», а хтось згадує про «чорні ліси». Але достеменно не знає ніхто. Назва міста настільки давня, що в нашій історії не залишилось навіть натяку на першоджерело. Мені більше подобається версія про «чорну» «гову». За цією версією Чернігів – це «чорна» «гова», що перекладається сучасною мовою, як «чорна» (або за іншою версією «червлена», «красива») та «гова» - бути освяченим, ближче до бога, жити, існувати, благоговіти. Якщо сказати одним словом, то виходить «чорна святиня».
  Про давнє слово «говь» (гова, гове) https://ru.wiktionary.org/wiki/говетьможна говорити довго, але достатньо згадати християнський термін «говіти» та віднайти в словнику Даля слово «говеть». Для цікавих ось посилання http://dic.academic.ru/dic.nsf/enc2p/225382 або http://dal.sci-lib.com/word005733.html
 • Болдина гора (точніше Болдині гори) взяла свою назву від старого слов’янського слова БОЛД, що перекладається на сучасну мову як ДУБ»
  Це взагалі цілковита вигадка і жоден словник давніх слов’янських слів не містить такого слова, а тим більш так не перекладається. Ну не існує такого іменника ніде. А ось прикметник «болдиний» існує і перекладається він, як «виступаючий», «лисий», «головний» або «той, що стирчить». Тобто Болдині гори – це гори, що виступають чи стирчать. Все. Ніяких дубів та болдів.
 • «Святе озеро, це озеро в якому хрестили чернігівців»
  Всі, хто був біля цього озера, ставлять питання: а чому саме тут? І відповідей не чують і навіть натяку на відповідь нема. А справа в тому, що це цілковита вигадка, яку в свій час поширила церков. Але церковники не знались на історії топографії міста та не врахували, що цього озера 1000 років тому існувати не могло, а якщо воно й існувало, то було одним з сотень подібних і вже точно не мало навіть окремої назви.
  Якщо звернутись до старих карт та подивитись, що було на місті Святого озера 1000 років тому, то всім стане зрозуміло, що під самими Болдиними горами текла річка Стрижень, а місцина де зараз Святе озеро, була звичайним лугом, що по пів року знаходився під водою від розливу річок Десна та Стрижень. Це була дуже заболочена місцевість, яка навіть зараз зберегла купу маленьких озер та заболочених долинок. Відоме озеро Земснаряд створено саме на місці кількох таких озер.
  Ну і слід згадати «традицію» хрещення людей, яка чітко вказує на використання річки. Чому раптом церковники обрали озеро при наявності щонайменше трьох річок в місті (Десна, Стрижень, Білоус) – невідомо.
 • «Антонієві печери – це помешкання монахів»
  Це навіть не припущення, а вигадка для бодай якогось пояснення створення печер. Хоча, якщо таки вчити історію міста, стає незрозумілим, чому в час створення печер вже існував відомий Спасо-Преображенський собор на Валу (1036 року завершене будівництво), а Антонію припекло рити печери далеко за містом (за стінами муру).
  В самих печерах не було знайдено ніяких побутових предметів та кімнат для проживання, а тільки рештки тіл. Логічно припустити, що це звичайне підземне кладовище. На території Чернігова, після побудови князем християнських храмів, ще щонайменше два століття ховали за язичницьким звичаєм і купа курганів є в тому свідоцтвом. Тобто перші християни в Чернігові боялись ховати своїх небіжчиків відкрито і вирили печери для цього. Тобто це було дуже прагматичне рішення зберегти поховання від «паплюження» язичниками і тому обрали місце біля старого язичницького курганного могильника, який на час створення печер вже був старим.
 • «В кургані Гульбище знайдена найбільша зброя та обладунки, тому це могила Іллі Муромця»
  Насправді, якщо такий герой і був, то він мав бути тільки християнином, бо ім’я Ілля – це християнське ім’я, яке походить від єврейського імені Ілія (Ілляху, яке в свою чергу походить від давньоєврейського слова «Яхве» – мій). Ніяк язичницький воїн не міг мати такого імені. А та людина, що похована в кургані Гульбище – беззаперечно язичник і похований за всіма язичницькими звичаями. Тому, або ім’я не правильне в богатиря, або не тут він похований, або все це вигадки та доповідачі видають бажане за дійсне.

Це тільки малий перелік «казок для туристів», які переповідаються вже багато років, але все далі знаходять своїх слухачів. Тому я, як мешканець Чернігова, не можу спокійно бачити та чути ці казки від шанованих людей. Я не розумію, навіщо вигадувати історію там, де відома правда. Я не розумію навіщо екскурсоводи розповідають маячню про наше місто. Тому розповідаю вам, щоб ви знали та навчали інших.

Джерело: https://www.facebook.com/yaroved
Схожі статті