Панам полякам варто нагадати — вони брали участь у вбиванні Чехословаччини
Політика 29 Січня 2018 5:33Mikel

Панам полякам варто нагадати — вони брали участь у вбиванні Чехословаччини

Не засвоїв уроків історії — не дивуйся, що тебе скоро суворо вчитиме війна.

1 вересня. Нотатки на полях зошита з історії…

Польща зараз стала в позу пані, котра вся в білому, а довкола усі бабаї. Але панам полякам варто нагадати — вони брали участь у вбиванні Чехословаччини. Разом із Німеччиною і Угорщиною. Давайте ще раз це зафіксуємо — Польща є країною агресором і 1 жовтня 1938, погрожуючи застосувати військову силу, Варшава виставила ультиматум з вимогою передати до складу Польщі Тешинську область. Увечері в Тешинську область увійшли польські війська. Чи згадали поляки 1 вересня 39-го про те, що самі хотіли погріти руки на лихоманці анексій? Навряд.

1 вересня 39-го Німеччина та Словацька республіка перейшли кордон Польщі — вторгнення. 17 вересня Польщу атакував СРСР.103
5101210

В цьому моменті полякам варто було б нагадати про Варшавський мир 1920 року і Ризькі угоди 1921 року.

В 1920 році Українська Народна Республіка та Польща підписали угоду котрою — Варшава визнає незалежність УНР, країни домовляютсья про військову допомогу і спільні дії проти Росії. Наскільки ця угода була вигідна Україні? Це окрема мова — за тих історичних обставин вона була і це важливіше, але…

1921 року (через рік після намірів спільних дій проти Москви) підписано Ризьку угоду, котрою Польща та РРФСР (Росія) укладають мир і ділять між собою землі України та Білорусі. Бажання отримати більше земель застило очі і Варшава зрадила союзників — УНР.

Але що таке домовлятися із Росією? Поляки перевірять на собі 17 вересня 1939-го. Польщу порвуть так само, як раніше вона з Росією порвала Україну — карма.

Початок другої світової… «Дєди ваєвалі» почалося саме вторгненням в Польщу. В ту, що зрадила Україну — так, але де юре в незалежну державу із визнаними кордонами на той момент. Россія і Третій Рейх — партнери в роз»вязуванні війни. «Дєди» гібридно вторглися у Фінляндію і плюндрували Литву, Латвію, Естонію, Румунію (до складу котрої на той момент входили Бесарабія і Буковина).

P.S. московитським тролям одразу — в буду! — те, що раніше українські землі розтащили по державах-сусідах, не значить , що ці землі припинили бути українськими. Тож аргумент «СРСР об»єднав Україну» — «ф топку». Це те саме, що аргумент вертухая: «я об»єднав усю родину — тепер ви сидите в одній камері…»

Віталій ГАЙДУКЕВИЧ

Через що була суперечка
В результаті Першої світової війни в 1918 році Польща знову здобула незалежність. І в неї одразу виникли проблеми з більшістю сусідів, у тому числі з південним — новонародженою Чехословаччиною. Яблуком розбрату стала Тешинська область — невеликий регіон, колись окреме князівство, що перебувало під владою чеської корони. Населення Тешина і околиць, однак, говорило на своєму діалекті і називало себе «шлонзаками» (сілезцями). Крім того, в регіоні жили поляки, чехи, німці та євреї. За даними перепису 1910 року — останнього, проведеного при австро-угорській монархії, — близько 54% жителів області назвали своєю мовою спілкування польську, понад 26% — чеську і майже 18% — німецьку.

Поляки несуть вирваний із землі чехословацький прикордонний стовп зі знищеним чехословацьким гербом. Тешин.

В кінці 1918 року в Тешині виник Польський національний комітет, який зажадав приєднання області до Польщі. Місцеві чехи відповіли створенням аналогічної організації. Гостроту конфлікту додавало те, що в Тешинской області перебували поклади вугілля, а через неї проходила стратегічно важлива залізниця Кошице — Богумін, без якої чеські землі позбулися б транспортного сполучення зі східною Словаччиною.

У січні 1919 року, коли Польський національний комітет вирішив організувати в Тешині вибори до польського Сейму, Прага віддала своїм військам наказ зайняти спірний регіон. Почалася війна, що тривала тиждень. Чехословаччина, яка мала в Тешинскій області військову перевагу, вийшла з неї переможницею. 3 лютого 1919 року під тиском західних держав бойові дії були припинені, а регіон переданий під міжнародний контроль.

Польські танки 7ТР входять в місто Тешин.

У липні 1920 року було укладено угоду, за якою Тешинська область виявилася розділеною між Чехословаччиною та Польщею. Польська частка склала 1000 квадратних кілометрів з населенням близько 140 тисяч чоловік, чеська — 1280 квадратних кілометрів з майже 300 тисячами жителів. Залізниця залишилася на чехословацькій стороні, але не тільки це викликало гнів Варшави. Договір, на підписанні якого наполягла Антанта, був укладений тоді, коли Польща вела війну з більшовицькою Росією, і війська майбутнього радянського маршала Тухачевського наближалися до Варшави. У цих умовах полякам було не до Тешина, але договір з Чехословаччиною вони вважали «ударом у спину». З цього часу політика Польщі стосовно південного сусіда відрізнялася холодністю і ворожістю.

У вересні 1938 року, в розпал конфлікту з Німеччиною через Судетську область, начальник генштабу чехословацької армії генерал Крейчі повідомляв президенту Бенешу: «Відповідно з політичними директивами наші військові плани грунтуються на припущенні, що Польща збереже нейтралітет … У зв’язку з цим ніяких заходів по відображенню можливих акцій польської армії не приймається». Бенеш терміново написав примирливого листа польському президенту Мосціцькому, фактично обіцяючи переглянути договір 1920 року про Тешин, якщо Польща залишиться осторонь від чехословацько-німецького конфлікту. Але у Варшаві вирішили інакше. Відома фраза, яку сказав в ці дні міністр Бек: «Гітлер обіцяє більше». 30 вересня 1938 року Варшава пред’явила Празі ультиматум, вимагаючи виведення всіх військ і поліції з Заолзья — так в Польщі називали розташовану за річкою Олзой частину Тешинской області, де переважало польське населення. Чехословаччині, зломленій Мюнхенським договором, довелося підкоритися — в умовах хаосу, що послідував за відторгненням Судет, війна через Тешин була б безнадійною справою.

Всього рік потому взаємні претензії чехів і поляків уже не мали ніякого сенсу: на карті Європи не залишилося ні Чехословаччини, ні Польщі.

Джерело: http://uainfo.org/blognews/1472761962-gaydukevich-panam-polyakam-varto-nagadati—voni-brali-uchast.html,

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ