ПРОВІДНА НЕДІЛЯ: І МЕРТВИМ, І ЖИВИМ…
Суспільство, Україна 6 Травня 2019 5:19Mikel

ПРОВІДНА НЕДІЛЯ: І МЕРТВИМ, І ЖИВИМ…

Чим є народ як не єдністю живих, мертвих і ненароджених. Чим є народ як не сукупністю родин. Без жодного пафосу першим і певно найтвердішим показником власної укоріненості на землі і приналежності до народу є пам’ять про своїх предків і живий духовний зв’язок з ними. Зв’язок не тільки з тими про кого ти почув на уроках історії, а тими хто дав життя тобі і твоїм батькам, хто продовжував вічну череду поколінь твого роду. Вони дивляться на нас з небес і чекають хоча б раз рік, щоб ти прийшов до місць їх вічного спочинку, і справив за ними поминки, як справляли і вони за ще давнішими предками впродовж сотень і тисяч років.

Подамо цитати про значення культу предків у неолітичного населення Європи з книги професора Чиказького університету Мірча Еліаде «Історія віри та релігійний ідей. Т.1. Від кам’яного віку до Елевсінських містерій»:

«Мегалітичний культ мертвих, ймовірно, спирався не тільки на віру в те, що душа залишається жити після смерті, а й, головне, на впевненість у могутності предків і надію на їх захист і допомогу. Такі вірування докорінно відрізняються від концепцій, зафіксованих у інших народів давнини (месопотамців, хеттів, греків та ін.) для яких померлі були жалюгідними тінями, безпорадними і нещасними. Більш того, якщо для будівників мегалітів […] ритуальне об'єднання з предками було наріжним каменем їх релігійної діяльності…»

Дякувати Богові українці міцно тримаються своїх звичаїв, і, певно, Провідна неділя, коли і заведено поминати предків й досі вперто і непохитно відзначається нашим народом. Місця вічного спочинку наповнюються людьми і напоями та наїдками, що як тисячі років споживають їх на спомин про тих, хто дав нам життя.

Цей звичай не дає спокою тим, хто прагне знищити наш народ – ліберастам. Воно і ясно. Адже люди самі, без примусу, виконують прадавній звичай. Їдуть в інший куток України, з інших країн, у відселену Чорнобильську зону. І їдуть не за грішми, не за задоволеннями, а зустріти живих і віддати шану мертвим. Вони їдуть і знають, що їх родичем є не негр Мамаду з телевізора, а Петро з Луганська і Василь з Житомира, спільний предок яких дід Гаврило спочиває десь в селі Поліському біля Прип’яті. А як же ненавидить довгоноса сволота, коли українці єднаються попри все, і коли вони знають ДЕ їхня земля.

Ненавидять проводи і всякого роду закомплексовані моралісти. Адже в святій Європі такого звичаю бачте немає, ну може й був, але у фільмах про ірландську мафію, після яких вони стали вважати себе католиками, цього не показували. Взагалі ставлення до Провідної неділі чітко визначає відпала людина від власного народу чи ні.

І так. На проводах заведено їсти і пити біля могил. Дивного в цьому немає нічого. Нагадаємо, що приготування Святих Дарів під час літургії в церкві відбувається на частках мощів святих. Зацитуємо знову згадану вище релігієзнавчу працю Еліаде:

«Крім різних церемоній (процесій, танців тощо) мегалітичний культ мертвих включав також підношення їм їжі і напоїв, жертвопринесення, що здійснюється поблизу монументів, і ритуальні трапези над могилами.»

Дивовижно, що прості українці, більшість з яких далекі від всяких ідеологій і наук, вперто, попри всі глузування, продовжують традиції неоліту, в той час як чимало велемудрих та всезнаючих «патріотів» називають цю частину рідної культури варварством і алкоголізмом.

Однак не будемо про погане. Ще триває Світлий тиждень після Христового воскресіння. Вже сьогодні ми можемо радіти разом з предками, продовжуючи вічну єдність «мертвих, живих і ненароджених».

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ