Рак печінки: причини, симптоми, діагностика, лікування та фактори ризику
Швидше за все, ті, хто вже зіштовхнувся з онкологією печінки наяву, а не читаючи науково-популярні статті, вже чудово обізнані про такі моменти, як фактори ризику, лікування, причини, діагностику та симптоми злоякісної пухлини печінки. Тому для таких хворих відразу буде важлива інформація про лікування. Отже, з неї і почнемо.
Рак печінки не можна лікувати одним й тим самим методом, тому що все залежить від стадії, поширеності, обсягів ураження і т.п. Але один варіант можна застосовувати у більшості випадків – без операції лікування раку печінки проводиться Кібер-Ножем
Які ж причини раку печінки?
Клітини печінки, які ростуть безконтрольно, починають з мутацій в ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота), тобто з матеріалу, який містить інструкції для кожного хімічного процесу в організмі. Мутації ДНК викликають зміни в даній "інструкції". Одним з результатів цього є те, що клітини можуть почати рости без контролю і в кінцевому підсумку утворюють злоякісну пухлину, яка представляє собою масу ракових клітин. Клітини можуть також утворювати доброякісні пухлини, які не є раковими.
Первинний рак печінки може бути викликаний наступними причинами:
- зловживання алкоголем;
- вроджені вади;
- хронічні інфекції від хвороб;
- гепатит В і С;
- цироз;
- гемохроматоз (спадкова проблема, пов'язана з дуже великою кількістю заліза в печінці).
Вторинний рак розвивається в печінці у вигляді метастазів, прийшовши туди з інших органів, тому причина виникнення таких пухлин, як метастази, одна – онкологія інших органів, наприклад, кишковика.
Які симптоми раку печінки і методи діагностики?
У більшості випадків люди не відчувають ознак або симптомів на ранніх стадіях раку печінки. Після того, як з'являються симптоми, вони можуть включати в себе:
- втрата апетиту;
- верхній біль в животі;
- здуття живота;
- втрата ваги;
- нудота;
- втома;
- лихоманка;
- темна сеча;
- зміна кольору шкіри і білків очей на жовтий.
Пацієнти, які відчувають щось з перерахованого списку і стурбовані будь-яким з цих симптомів, повинні звернутися за медичною онкологічною діагностикою.
Лікарі зазвичай використовують тести і процедури візуалізації для діагностики раку печінки. Вони включають в себе аналізи крові, томографія (КТ – комп'ютерна томографія, МРТ – магнітно-резонансна томографія) та біопсію зразка тканини пухлини печінки.
Які фактори ризику для раку печінки?
Декілька факторів підвищують ризик розвитку раку печінки, як новоутворень жовчної протоки, так і більш загальної форми, – гепатоцелюлярної карциноми (ГЦК).
Фактори ризику розвитку ГЦК включають в себе:
- Хронічний гепатит – найбільш поширеним фактором ризику є хронічні (довгострокові) інфекції вірусу гепатиту В (HBV) або вірусу гепатиту С (HVC);
- Цироз – це захворювання, при якому клітини печінки пошкоджуються і замінюються рубцевою тканиною;
- Ожиріння;
- Діабет;
- Афлатоксин – канцерогенні отрути грибів, які виросли на погано збережених культурах, таких як кукурудза, арахіс і пшениця;
- Споживання алкоголю – важке зловживання алкоголем є головною причиною цирозу і підвищує ризик розвитку хвороби;
- Спадкові захворювання;
- Гемохроматоз – спадкове захворювання, при якому печінка поглинає занадто багато заліза, що може привести до цирозу і раку печінки;
- Хвороба Вільсона – викликає накопичення в печінці міді, яка не усувається належним чином, що може привести до раку печінки або печінкової недостатності.
Фактори ризику для раку жовчних проток включають:
- Спосіб життя – надмірне куріння, споживання алкоголю, цироз, токсичний вплив хімічних речовин;
- Вік (60 відсотків випадків у пацієнтів старше 64);
- Ожиріння.