Росія, Суспільство 7 Квітня 2020 17:58Mikel

Росія вимирає з рекордною швидкістю за 12 років

Вільне падіння Росії в демографічну яму продовжує прискорюватися.

Незважаючи на заклики народжувати дітей, до яких приєдналися чиновники аж до президента, і нацпроект «Демографія» вартістю 4 трильйони рублів, найдорожчий в пакеті «травневих указів» 2018 року, природний спад населення продовжує зростати.

За підсумками січня-лютого в країні народилося 227 тисяч осіб, померло - 307 тисяч, повідомляє ТАСС з посиланням на оперативні дані Росстату. Смертність знизилася на 3 тисячі чоловік (0,1%), темпи падіння народжуваності виявилися вищими втричі - 10 тисяч чоловік. В результаті природне зменшення населення склала 80 тисяч чоловік і на 10% перевищила показник за той же період минулого року (73 тисячі).

У порівнянні з 2018 роком швидкість вимирання збільшилася на 30%: тоді за січень-лютий природний спад оцінювалася в 50,8 тисячі осіб. Народжуваність за два роки скоротилася на 12%, смертність же майже не змінилася (мінус 0,3%).

Різке прискорення природного убутку відбулося в лютому. Січневі дані Росстату показували її стабілізацію - 45,3 тисячі чоловік в цьому році проти 46,5 тисячі в минулому.

При цьому в цілому по країні число померлих перевищувало число народжених в 1,4 рази, проте в кожному це перевищення склало 1,5-2,4 рази. Народжуваність падає в країні практично фронтально - в 68 з 85 суб'єктів. Природний приріст населення фіксується тільки в 16 регіонах.

За підсумками минулого року природне зменшення населення Росії перевищила 300 тисяч осіб і стала рекордною за 12 років. Цифри поточного року поки виявляються ще гірше. Втім, поки вони далекі від антирекордів середини 1990х і початку 2000х, коли щорічно смертність перевищувала народжуваність на 700-900 тисяч чоловік.

Згідно зі статистикою, вимирання населення - це не стільки результат високої смертності (вона тримається відносно стабільною), скільки небажання громадян заводити дітей.

Ключовий показник народжуваності - коефіцієнт народжень першу дитину на одну жінку - скотився до мінімуму з кінця 1990-х, 0,66 дітей на одну жінку, підрахували в Інституті соціального аналізу і прогнозування (ІНСАП) РАНХиГС.

Люди відкладають народження первістків, а отже, підстав очікувати в Росії загальної моделі сім'ї «хоча б з однією дитиною» стає все менше, констатує директор ІНСАП Тетяна Малєва.

Одночасно знижується коефіцієнт народжень другої дитини. Зростає народжуваність лише в багатодітних сім'ях: коефіцієнти третє і наступних народжень в 2018 році збільшилися з 0,31 до 0,33 дитини не жінку.

«В основі подібної динаміки народжуваності можуть лежати два фундаментальні чинники. На перших народженнях позначається економічна рецесія, в тому числі зниження реальних доходів населення з 2014 року, а також, можливо, зміна поколінь в віках максимальної репродуктивної активності », - зазначає Малєва.

Щодо останнього фактора рано робити якісь висновки, підкреслює вона, але покоління 1990-х рр має, як мінімум, дві особливості. «По-перше, його дитинство припало на період гострої демографічної кризи, а значить, проходило серед масово однодетних і неповних сімей, причому на тлі істотного зростання бідності. По-друге, це перше з «цифрових» поколінь, в чиє життя мережеві технології увійшли досить рано, щоб вплинути на спосіб життя і базові цінності », - міркує експерт.

Схожі статті