Україна 10 Серпня 2019 11:05Марина Сейлор

Що таке «Хода гідності»?

На День Незалежності вперше за п’ять років не буде військового параду. Натомість планують два окремі марші з ветеранами і військовослужбовцями.

Це стало приводом для політиків та ЗМІ говорити про можливі провокації чи навіть розкол у ветеранській спільноті.

BBC News Україна поспілкувалася з людьми, які входять до оргкомітету неофіційного «Маршу захисників України», про те, чи справді там налаштовані радикально проти ініціатив президента Зеленського провести «Ходу гідності» замість параду.

З чого все почалося

На початку липня Володимир Зеленський вирішив не проводити «помпезний і точно недешевий» військовий парад до Дня Незалежності.

Це викликало критику низки ветеранських організацій та об’єднань активістів.

Вони створили свій оргкомітет і заявили, що проведуть неофіційний парад. Вести його запросили командувача Десантно-штурмових військ Михайла Забродського — 4 номера списку партії «Європейська солідарність» Петра Порошенка.

Потім керівник Офісу президента Андрій Богдан розповів, що у команді лідера держави вирішили замінити парад «Ходою гідності» за участі президента, а також великим концертом.

Цей анонс викликав другу хвилю критики. Опоненти назвали ідею ходи «вкраденою» у ветеранської спільноти.

«Зеленський спочатку скасовує військовий парад, тому що він вважає це марнотратством, а зараз намагається примазатись до організованого ветеранами «Маршу захисників», — написав депутат Дмитро Лінько, який воював у АТО в складі роти «Свята Марія».

При цьому у команді президента від самого початку обіцяли, що військових 24 серпня обов’язково вшановуватимуть, але у «новому форматі».

1 серпня представники «Маршу захисників» зустрілися з заступником голови Офісу президента Кирилом Тимошенком і домовилися розвести у часі свій «Марш» з «Ходою» за участі лідера держави.

Що таке «Хода гідності»?

За попередніми даними, офіційна «Хода гідності» має пройти Хрещатиком близько 10:00 ранку 24 серпня.

«Захід у європейському стилі покликаний започаткувати нову традицію вшанування усіх, ким пишається Україна», — анонсував Андрій Богдан.

«Хода» буде без військової техніки.

У ній візьмуть участь діючі військовослужбовці, які пройдуть колонами, сформованими з бійців різних родів військ.

До «коробочки» тієї чи іншої бригади, за словами Андрія Богдана, зможуть приєднатися і ветерани АТО, які служили у цих підрозділах.

Окрім військових, у «Ході» пройдуть медики, вчителі, спортсмени, дипломати і волонтери, а також президент Зеленський з іншими керівниками держави.

Наприкінці заходу президент звернеться до народу, а далі буде концерт.

«У центрі Києва відбудеться грандіозний концерт, організацією якого займається один з найвідоміших українських режисерів», — пообіцяв Андрій Богдан.

Більше деталей про офіційні заходи до Дня незалежності наразі не розкривають.

А «Марш захисників»?

В оргкомітеті неофіційного «Маршу захисників України» BBC News Україна сказали, що погодилися провести захід раніше від президентського, але так само на Хрещатику.

За попереднім планом, його учасники збиратимуться до 9:00 у Парку Шевченка. Далі їхні колони спустяться до ЦУМу, звідти пройдуть Хрещатиком до Майдану Незалежності.

Такі плани передали Офісу президента, їх розглядають.

Один з організаторів «Маршу» Євген Дикий (ветеран батальйону «Айдар», а нині — в.о. керівника Національного антарктичного наукового центру) розповів, хто саме візьме участь у ньому.

«Перша «коробочка» — родини загиблих. Друга — важкопоранені ветерани, ампутанти. Далі — решта ветеранів», — каже він.

За словам Євгена Дикого, очікується, що у «Марші захисників» візьмуть участь і діючі військовослужбовці: «Їх, напевно, буде менше — це ті, хто візьме офіційну відпустку».

Інший організатор — представник «Руху ветеранів України» Андрій Медведько — повідомив, що до «Маршу» також можуть приєднатися поліцейські.

В оргкомітеті наголошують, що марш пройде без партійної чи іншої символіки.

«Не буде символіки ні за, ні проти когось, це принципово», — наголошує Євген Дикий.

З цих же причин «Марш» не має вести генерал Забродський, каже він.

«Погодили, що марш не має приносити бонусів жодній політичній партії. А Михайло Віталійович — яскравий представник однієї з них. Очолити парад він не зможе», — каже Олександр Медведько.

Але на самому «Марші» генерал Забродський буде. Очікується, що він пройде у «коробочці» ветеранів 95-ї бригади.

До оргкомітету входять громадські організації, спілки ветеранів і родичів загиблих з різних регіонів України, які розподілили, хто що готує. Раз на тиждень проходить координаційна нарада. Спільного бюджету немає.

«Основні витрати на транспорт, щоб привезти бажаючих з регіонів. Поки що з цим справляються координатори «Руху ветеранів України» в областях своїми силами. Єдиного офіційного рахунку наразі немає, ведемо переговори з фондом, який міг би гарантувати максимальну прозорість процесу. Якщо досягнемо згоди — опублікуємо рахунок», — каже Андрій Медведько.

«Ми не протиставляємо»

В оргкомітеті «Маршу» запевняють, що ситуація зі скасуванням параду та двома паралельними заходами на День незалежності не призведе до розколу ані у ветеранській спільноті, ані в армії.

«Марш» не за чи проти Зеленського, Порошенка чи ще когось. Його мета — нагадати, що незалежність оплачена кров’ю захисників країни, і що наша війна за незалежність та цілісність країни ще зовсім не завершена», — відзначає Євген Дикий.

«Ми не протиставляємо себе владному маршу. Це абсолютно інший захід, з іншими посилами, який ніяк з нами не перетинається», — твердить Андрій Медведько.

Але в оргкомітеті «дякують» всім, хто пророкує провокації. «Тепер ми більше уваги приділятимемо безпеці», — обіцяє Євген Дикий.

Як приклад єдності він наводить той факт, що у «Марші» одночасно йтимуть бійці колишніх Внутрішніх військ, які штурмували Майдан у БТР, та активісти, які той БТР спалили: «Вони були по різні сторони барикад, але потім разом служили у батальйоні Нацгвардії імені Кульчицького. А 24 серпня йтимуть на «Марші захисників».

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ