Двотавр і швелер являють собою сталеві балки фасонного металопрокату. Найчастіше виготовляються з чорного металу. Обидва види гарячекатаних профілів широко використовуються у важкій промисловості, машинобудуванні, будівництві та сільському господарстві. Вироби мають високу міцність і стійкість до навантажень завдяки способу їх виготовлення та профілю перетину.
Двотавр - довгий прокатний виріб з формою поперечного перерізу у вигляді букви Н
Двотаврова балка - силовий елемент будь-якої конструкції. Дуже стійка до вертикальних навантажень.
Двутаври використовують в якості несучих елементів конструкцій. Найчастіше міцні та масивні двотаврові балки застосовують при зведенні великих будівельних об'єктів, для створення перекриттів, що зазнають високих навантажень. Добре витримують як статичні, так і динамічні навантаження. Незамінні при будівництві мостів, тунелів, підземних паркінгів і багатоповерхових будівель.
Швелер - металопрокат з П-подібною формою поперечного перерізу
Форма поперечного перерізу забезпечує стійкість балки до вигину і кручення. Використовують для армування бетонних конструкцій, створення каркасних будівель, при виробництві промислового обладнання.
Швелер популярний в приватному будівництві, тому що добре витримує навантаження і зручний в монтажі. Служить додатковим елементом посилення опорної конструкції.
Правильний інженерний розрахунок визначає, скільки і яких підсилювальних елементів повинно бути використано. Від цього залежить міцність, довговічність і безпека будівлі, а також вартість будівництва об'єкта.
Двотавр і швелер, як армувальні елементи, забезпечують опорну здатність споруди
Призначення цих балок різне. Двутаври приймають на себе все навантаження, а швелери допомагають його рівномірному розподілу в будовах. Для перекриттів, що зазнають великих навантажень, використовують двутаври. На опорні властивості цих виробів впливають:
- розміри поперечного перерізу;
- марка стали, з якої вона виготовлена;
- довжина прольоту балки;
- напрямок і характер навантаження.
Вибір необхідної кількості двотаврових балок, що забезпечують надійність перекриття, залежить від величини навантаження. За таблицями сортаменту підбираються розміри балки, відповідні навантаженню.
Актуально поряд з двотавровими балками застосування швелерів
При великій площі перекриття або в довгому тунелі простір між прольотами раціонально посилити швелерами, скоротивши тим самим кількість важких двотаврових балок. Це полегшить конструкцію і здешевить будівництво.
Профіль перетину двотаврової балки дозволяє стикувати плити посередині полиці двутавра і навантаження на балку розподіляється рівномірно.
Швелери універсальні при малому будівництві
У різного виду конструкціях, що не несуть великих навантажень, віддають перевагу швелеру. Він ідеально підходить:
- для створення каркасів;
- будівництва невеликих перекриттів приватних будівель;
- виготовлення альтанок, сходів, пандусів.
Завдяки своїй формі металевий канал забезпечує щільне примикання елементів конструкції, що гарантує міцність будови. Споруда з нього легше і дешевше. Правильно обрані параметри перетину балки забезпечать надійність конструкції.
Вибір елементів опорних конструкцій повинен бути заснований на правильному інженерному розрахунку, з урахуванням переваг і недоліків певного виду металопрокату. Тоді застосування його буде доцільним.