Україна 25 Липня 2016 9:15Денис Діденко

«Сонячний камінь» спотикання

На сьогоднішній день українське суспільство зіткнулося з низкою проблем не тільки соціально-економічного, а й екологічного характеру. Справжньою катастрофою для навколишнього природного середовища став нелегальний видобуток “сонячного каменю” – бурштину.

Основні запаси цього каміння зосереджені, насамперед, у північних районах Рівненської, Житомирської та Волинської областей. Користуючись можливістю легкого заробітку, жителі українського полісся протягом останніх років відверто знущаються над природою та перетворюють свої ж землі на місячну поверхню.

Бурштин, яким багаті українські надра, легко трансформується в долари. Однак трансформується, на превеликий жаль, не на користь для державного бюджету. Причин масового незаконного видобутку сонячного каміння багато. В першу чергу, це тотальне зубожіння населення та спокуса для місцевих мешканців воднораз та суттєво покращити своє матеріальне становище.

Для врегулювання цієї проблематики, українській владі необхідно якнайшвидше розробити відповідну законодавчу базу, яка б легалізувала видобуток бурштину, забезпечила додаткове надходження коштів до державного бюджету та вирішила давно назрілі екологічні проблеми.

Потрібно зрозуміти, що легалізація видобутку бурштину дозволить вирішити цілий ряд нагальних проблем. Додаткові кошти для місцевих бюджетів дозволять покращити стан доріг, підвищити фінансове забезпечення шкіл, садочків та лікарень. Люди, які задіяні у цій сфері зможуть отримувати офіційні зарплати, можливо вони будуть менші від їх сьогоднішніх незаконних доходів, але при цьому вони відчуватимуть себе соціально захищеними, не потрібно буде всього боятися, з усіма домовлятися, що явно не додає здоров‘я та душевного спокою.

Легальний видобуток бурштину в промислових масштабах здатний принести в державний бюджет сотні мільйонів гривень. Значно покращило б ситуацію створення бурштинової біржі, яка б використовувалася для купівлі-продажу сировини як на внутрішньому так і на зовнішньому ринках. Це в свою чергу дозволило б бізнесу розвиватися легальною і при цьому бути легко контрольованим.

Нелегальний видобуток бурштину супроводжується не лише чималими втратами для бюджету, але і неабиякою шкодою природі – понівечення лісів, перекопування боліт та полів, адже бурштин в Україні видобувається примітивним способом за допомогою помпи, коли вода подається в свердловину і вимиває звідти ґрунт разом із каменем. Глибина залягання каменю невисока — 3–7 метрів, це дає змогу практично щодня, протягом теплої пори року, займатися такою діяльністю. За даними Держлісагентства України, через нелегальний видобуток бурштину вже пошкоджено 3,5 тисячі гектарів лісу. Нелегальні копачі, вимиваючи бурштинове каміння мотопомпами, не дотримуються технології видобутку, що призводить у свою чергу до руйнування дренажних каналів підземних вод.

В рік Україна за деякими даними видобуває до 300 тонн сонячного каменю, проте весь дохід, а це сотні мільйонів доларів, йде на рахунки кримінальних структур і “нечесних на руки” правоохоронців. Відновленням природніх ресурсів ніхто не займається, адже на це потрібні теж не малі кошти.

Що ми залишимо своїм нащадкам? Сплюндровані землі, винищені ліси та поля. Над цим необхідно задуматися всім та негайно приймати потрібні рішення. Чиновники мають забезпечити нормативне врегулювання цього питання, правоохоронці – провести ефективну боротьбу з нелегальним видобутком бурштину, прості мешканці – висловити свою активну позицію щодо засудження такого роду протиправної діяльності.

Інші статті