Україна 16 Квітня 2020 9:45Марина Сейлор

Спецоперація СБУ на алеї Героїв Небесної Сотні.

На алеї Героїв Небесної Сотні знову баталії, в результаті яких 14 квітня постраждав об’єкт культурної спадщини – ліхтарний стовп, частина пам’ятки історії “Місце бойових дій та масової загибелі громадян в районі вул. Інститутської у м. Києві під час акцій протесту у лютому 2014 року” (охоронний № 946-Кв).

Працівники СБУ затримали чоловіка, який представлявся працівником Кабміну та пропонував за гроші працевлаштування в органах державної влади – таку інформацію подає офіційний сайт Служби безпеки України.

У процесі затримання підозрюваного розгорнулася ціла спецоперація з гонитвою та стріляниною. У результаті сталося ДТП – водій білого “лексуса” звернув на алею Героїв Небесної Сотні (яку закрито для транспортного руху, але яка є проїзною для обслуговування готелю “Україна”), не впорався з керуванням, зніс бетонні клумби та врізався в ліхтарний стовп – відповідне відео записав ресурс “ДТП.KIEV.UA”. Пошкоджений стовп, мовчазний свідок трагічних подій у центрі столиці 20 лютого 2014 року, має сліди від куль.

Генеральний директор Національного Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло заявив, що інституція підготувала акт пошкодження об’єкта та надіслала листи в офіс Генпрокурора, ДБР, Нацполіцію та Департамент охорони культурної спадщини КМДА.  Окрім стовпа, пошкоджено бруківку в його основі й розтрощено шість бетонних клумб, які блокували незаконне паркування на алеї.

“Стовп є одним з об’єктів збереження, – зауважив гендиректор музею. – Це стовп, на якому два отвори від куль – він якраз є під охороною як складник пам’ятки місцевого значення. Водночас це також речовий доказ для слідчих”.

Пан Ігор наголосив: у теперішньому статусі алея Героїв Небесної Сотні лишається беззахисною як історична пам’ятка, як місце-свідок поворотних для історії України подій. 

“Ми повідомили відповідний орган нагляду за пам’яткою. Це Департамент охорони культурної спадщини КМДА, – заявив директор музею. – А вони впродовж п’яти робочих днів повинні розглянути таку інформацію, провести моніторинг чи дослідження (скласти відповідний акт) і прийняти рішення про призначення охоронного заходу”.

Він додає, що це ДТП вкотре свідчить: зберегти Інститутську в автентичному вигляді нереально, багато важливих об’єктів, у тому числі доказів у кримінальних провадженнях, зникло або пошкоджено за останні шість років. Алея Героїв Небесної Сотні у статусі вулиці, а не меморіалу дуже вразлива як для вандалів, так і в разі подібних надзвичайних ситуацій.

На жаль, це не єдиний за останній час випадок пошкодження “навколореволюційної” експозиції. Нагадаємо, напередодні 6 квітня було зіпсовано виставку “Століття нескорених” просто неба на майдані Незалежності. Наразі достовірно невідомо, чи був це акт вандалізму, чи “винні” сильні пориви вітру.

Текст Олени Максименко

Джерело: https://www.museum-ukraine.info/?p=8703

Схожі статті