Терористи-смертники: хто вони й що ними керує
Політика 18 Лютого 2018 4:23Mikel

Терористи-смертники: хто вони й що ними керує

За 42 роки (від 1974-го до 2016-го) у світі зафіксовано 5430 атак смертників. У кожній гинуло в середньому 10 осіб, ще 25 діставало поранення. І хоча про смертників відомо ще з дуже давніх часів (варто лишень згадати атаки релігійних фанатиків із секти сикаріїв у давній Іудеї або напади членів секти ісмаїлітів під проводом Гасана ібн Саббаха), саме в наш час вони стали справжньою зброєю, глобальним феноменом, який систематично, безжально та безупинно забирає життя тисяч людей на всіх континентах.

Хто такий терорист-смертник

Терорист-смертник ціною власного життя скоює напад з метою завдання максимальної шкоди іншим. Не кожен смертник обов’язково є терористом. Смертниками можуть бути і військові, і цивільні, які з різних причин були змушені піти на загибель для виконання завдання. Всім нам добре відомі історії про смертельні тарани часів Другої світової (таран льотчика Ніколая Гастелло, німецька ескадрилья «леонідівців»). Однак напад терориста-смертника — це не вимушений крок, а спланована, підготовлена і, що головне, визначена політичною метою акція. Особа власною загибеллю демонструє свою політичну позицію, свій modus operandi. Це маніфестація сили власного переконання.

Переламним моментом у розвитку феномену терориста-смертника став 1983-й. У Лівані вже восьмий рік точиться громадянська війна. У країну для забезпечення миру входить миротворчий контингент, ядром якого є американські та французькі солдати. Введення миротворців загрожувало учасникам конфлікту різкою зміною внутрішньої політичної ситуації. У відповідь на це вранці 23 жовтня 1983 року дві п’ятитонні вантажівки, начинені вибухівкою, атакують казарми американських і французьких миротворців. Унаслідок вибухів за кілька секунд загинув 241 морський піхотинець США та 58 французьких солдатів. Відповідальність за злочин взяло на себе угруповання «Ісламський джихад». Атака такого масштабу змусила політичне керівництво США та Франції поспішно вивести залишки миротворчого контингенту з розшматованого громадянською війною Лівану.

Співвідношення втрат (2 до 299), політичні наслідки та розголос продемонстрували іншим терористичним організаціям і рухам потенціал атак із використанням смертників. Цей вид терору швидко став популярним, витіснивши такі улюблені серед терористів засоби, як викрадення літаків та захоплення заручників. Камікадзе стали використовувати релігійні, світські, ліворадикальні й націоналістичні рухи та організації.

 

Мотивація

Зрозуміти феномен смертника неможливо, не збагнувши мотивації людини, яка робить такий крок. Коли чуєш про атаку смертника, на думку відразу ж спадає релігійний фанатик, що заради раю готовий вбивати невинних.

В ім’я Бога?

Справді, релігія є одним із найсильніших мотивів для смертників. У першій п’ятірці «лідерів» із використання смертників сьогодні саме релігійні терористичні організації. На першому місці «Ісламська держава», яка за час свого існування (від 2004 року як «Аль-Каїда в Іраку», далі як «Ісламська держава Іраку та Леванту», «ІДІЛ», «ІД») влаштувала 920 атак смертників. На другому афганський «Талібан» (765 атак), на третьому пакистанський «Техрік-е-Талібан» (157 атак). Самі терористи-смертники в численних інтерв’ю перед атаками постійно посилаються на свої релігійні переконання, бажання раю, зустрічі з Богом тощо. «Вони обіцяли мені, що я потраплю до раю», — сказав захоплений іракською поліцією 16-річний смертник-невдаха «Ісламської держави». Однак пояснити суто релігійними мотивами вибір терориста-смертника неможливо.

Боротьба з окупацією?

Цікаво, що лише 15 років тому найнебезпечнішою терористичною організацією, яка використовувала смертників, була не релігійна, а сепаратистська світська під назвою «Тигри визволення Таміл-Іламу». Із 1980-го по 2001-й «Тигри» скоїли 75 із 186 атак смертників у світі, тобто більше, ніж будь яка релігійна організація. Неможливо релігійними мотивами пояснити використання смертників Робітничою партією Курдистану. Від 1996 року вона здійснила 21 атаку з використанням смертників, вбивши 77 і поранивши 626 людей.

Відомий у світі експерт у питанні смертників Роберт Пайп пояснює їхні дії бажанням у такий спосіб вигнати окупантів із території, яку терористи вважають своєю. Дослідник стверджує, що саме політичні мотиви є головними в 95% атак смертників у всьому світі. Окупацію «священної землі Арабського півострова» називають одним із основних причин своєї терористичної боротьби ідеологи «Аль-Каїди». Бажанням вигнати з країни чужинців пояснює рішення підірвати себе в афганському готелі арештований смертник-невдаха з «Талібану».

Відчай?

Ще один мотив терористів-смертників — відчай, бажання втекти від жахливої реальності та матеріальна винагорода, яку обіцяють родині камікадзе організатори теракту. Колективний гнів, безнадійність і розпач називають центральними мотивами терористів-смертників ізраїльські дослідники.

«Я хочу в рай, де є насолода та немає проблем. Це життя сповнене проблем. Ми, палестинці, віддаємо перевагу смерті, ніж життю в таких умовах. Моє життя немає ніякої цінності», — з інтерв’ю 17-річного палестинського смертника-невдахи.

 

 

Бідність, економічна невизначеність, брак роботи формують сприятливий ґрунт для вербування молодих освічених людей до лав терористів-смертників, особливо за умови, якщо організація, яка готує теракт, забезпечує матеріальну винагороду родині камікадзе.

Ще однією причиною є помста. Наприклад, за вбитих або заарештованих рідних, за власне приниження. Поєднання соціальних та економічних факторів, радикальних політичних і релігійних ідей в умовах ворожого та небезпечного оточення становить мотивацію сучасного терориста-смертника. Ненависть, відчай, віра й жага до кращого життя, нехай навіть після смерті змушують добровільно йти на свідоме вбивство невинних людей ціною власного життя. Феномен терориста-смертника малозрозумілий нам, особливо громадянам європейської світської країни. Але в глобальному світі немає країн, які на 100% були б убезпечені від цього.

Смертники в Україні

За даними Чиказького університету, у незалежній Україні було зафіксовано три атаки смертників. Першу було скоєно в жовтні 2013 року на прикордонному пункті Бачівськ у Сумській області. Невідомий під час спроби затримання активував вибуховий пристрій, убивши себе й поранивши двох прикордонників. Другу — 22 липня 2014-го поблизу села Кам’янка (Донецька область). Тоді начинений вибухівкою мікроавтобус атакував позиції українських військових. Загинули сам водій і четверо українських солдатів. Третя атака сталася 25 січня 2015 року поблизу блокпоста неподалік Мар’їнки (Донецька область). Позиції українських військових атакував замінований автомобіль, унаслідок чого загинув один військовослужбовець 28-ї окремої механізованої бригади, ще кілька солдатів дістали поранення.

Джерело: http://tyzhden.ua/World/209564
Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ