Політика 25 Листопада 2017 16:45Mikel

Терористична війна на Синаї: ключові актори

Теракт в суфійській мечеті ер-Роуда, що знаходиться на півночі Синаю забрав життя щонайменше 235 осіб. Як би це не було сумно, але то лише один з епізодів тривалого конфлікту на Синайському півострові, що розгортається від початку «арабської весни», і який вже забрав понад 4000 людських життів. Ворогуючими сторонами виступають єгипетський уряд та численні ісламістські угрупування. До лав терористів ідуть місцеві бедуїни, а також вихідці з Ємену, Саудівської Аравії, Лівії та Палестини. Ісламісти діють переважно в районі міст Рафах, Шейх-Зувейда та Ель-Аріш. Біля останнього міста українська компанія НАК «Нафтогаз України» веде видобуток природного газу. Отже, враховуючі наявність певних українських інтересів можливо корисним буде перелічити терористичні ісламістські групи, що можуть нести загрозу зокрема нашим співвітчизникам на території Синаю.

А. Ісламська держава
Представлена на території Синаю підрозділом «Вілаят Синай» («Провінція Синай»), що до 10.11.2014 року мав назву група «Ансар Байт аль-Макдіс» («Прибічники священного дому»). Також має осередок на території Сектору Газа – т.зв. Бригада Шейха Омара Хадіда. Лідер Валід Вакід. При цьому група є розколотою в середині, і частина бойовиків діє окремо поза контролем ІДІЛ. Чисельність: до 2000 бойовиків.

Б. «Аль-Каїда»
1) «Тавхід аль-джихад» («Єдність в джихаді» або «Армія однобожжя та джихаду») – діє з 2008 року, переважно на території Палестини та частково Синаю. Мала тісні контакти з Усамою бін Ладеном та Айманом аз-Завахірі. Чисельність не відома.
2) «Аль-Каїда на Синайському півострові» - філіал аль-Каїди на Синаї, що діє з 2006 року. Лідер Рамзі Мовафі. Чисельність до 9000 осіб.
3) «Бригади Абдуллаха Аззама» - група, що носить ім’я палестинського ісламського богослова, що одним з перших розпочав пропаганду джихаду проти СРСР в Афганістані. Центр групи розташовано в Лівані. Лідери: Салех аль-Карааві та Маджід бін Мухаммад аль-Маджід. На території Синаю осередок має назву – дивізія Марвана Хаддада.
4) Рух ХАСМ («Харака Саад Маср») –наймолодша терористична організація, що виникла в 2016 році та веде полювання на представників силового блоку АРЄ. Чисельність невідома.
5) «Джунд аль-Іслам» («Солдати ісламу») – роблять напади на офіси силовиків в районі міста Ель-Аріш.
6) «Джайш аль-Іслам» («Армія ісламу») – джихадистська група, що має палестинське походження, та керується Мамтазом Дамашем, який проходив службу в палестинських комітетах народного спротиву.
7) «Бригади аль-Фуркан» - терористична група, що діє в районі Суецького каналу. Відома обстрілом судна контейнеровоза з РПГ в 2013 році.
8) «Аджнад Міср» («Солдати Єгипту») - відгалуження Ансар байт аль-Макдіс, що виникло в 2013 році. Лідер Махд Еддін аль-Масрі. Відома чисельними атаками на сили поліції в 2013-2015 рр.
9) Катіба «Ансар аль-Шеріа» (Бригада «Партизани шаріату» )-робить атаки на єгипетських силовіків по усьому Єгипту, в т.ч. на Синаї. Лідер – Ахмед Ашуш.

В. «Іхван аль-Муслімін» («Брати-мусульмани»)
1) «Такфір валь-Хіджра» («Анафема та вигнання») – група сповідує ідеологію Сеїда Кутба, та веде своє існування ще з 1971 року. Має зв’язки, як з «Братами-мусульманами», так і з «Джунд аль-Іслам». Поточний лідер та чисельність невідомі.
2) ХАМАС – надає підтримку своїм побратимам з Братів-мусульман після повалення режиму президента Мохаммада Мурсі в липні 2013 року.
3) Рада моджахедів шури
4) Маджліс Шура аль-Муджахідін фі-Акнаф Байт аль-Макдіс – група, що причетна до обстрілу Ейлату в 2013 році з території Синаю. Відома терористичними вилазками з Синаю на триторію Ізраїлю.
5) Джайш аль-Джальджала (Армія аль-Джальджала) – група колишніх бойовиків ХАМАС, що залишили організацію через ідеологічні розбіжності та веде операції на Синаї.
6) Салафіти джихаду на Синаї

Загальна чисельність екстремістів на Синаї складає до 12.000-13.000 осіб. При цьому їм протидіють 25.000 єгипетських силовиків, організованих у 41 батальйон.

Активізація терористичних груп на Синаї в даний час пов’язана не лише з помстою «Братів-мусульман» за їхнє усунення від влади фельдмаршалом Абдель-Фаттахом ас-Сісі в 2013 році. В даний час бійці джихаду концентрують свої зусилля в напрямку блокування проекту «Великої Гази». Тобто радикального вирішення палестинської проблеми для Ізраїлю шляхом переселення палестинців з Західного Берегу річки Йордан на Синай.

Джерело: Facebook
Схожі статті