Економіка, Світ, Суспільство 14 Квітня 2020 7:43Mikel

Удар по коронавірусу з моря

Коронавірус - головна новина останніх тижнів. Ця зараза потіснила собою дешеву нафту, високий курс долара і багато інших виклики. Проблема з цим вірусом дійшла до того, що військово-морські сили різних держав почали готувати свої госпітальні суду і лікарів на випадок, якщо лікарні будуть зайняті.

США

Першими відреагували ВМС США, які відправили на підмогу цивільним лікарням два госпітальних судна «Mercy» і «Comfort». «Mercy» базується в Сан-Дієго, його зоною відповідальності є Тихий і Індійської океани. «Comfort» несе службу в Норфолку, на березі Атлантичного океану з відповідною зоною відповідальності.

Медичне судно «USNS Mercy» - найбільший в світі плавучий госпіталь. Основні відсіки судна і надбудови віддані під палати різного призначення загальною місткістю 1 тисяч койко-місць. Працюють 15 відділень, включаючи приймальне, лабораторію, операційний блок і т.д. Судно має власний банк крові, два кисневих виробництва, центр стерилізації, морг і відділення утилізації відходів. Фактично судно типу «Mercy» за своїми функціями відповідає повноцінної лікарні. Пацієнтів і апаратуру доводиться прив'язувати для фіксації в суворих морських умовах. Також на борту є операційні, розташовані в середній частині палуби, де качка відчувається найменше і є обмежувачі, які полегшують роботу хірургів навіть під час шторму або сильної качки.

У стані скороченої готовності екіпаж судна включає 70 осіб - 58 військовослужбовців і 12 цивільних фахівців. За повного штату на судні присутні 61 цивільний і 1214 військовослужбовців. На перехід з одного стану в інший за нормативами дається 5 діб.

Госпітальне судно «Mercy» - це переобладнаний супертанкер, який був побудований в грудні 1974 року на верфі National Steel & Shipbuilding Co в Каліфорнії і використовувався за своїм безпосереднім призначенням для транспортування нафти близько 8 років. Потім він став на прикол, і американський уряд викупило вантажне судно для переобладнання. З нього, як кришку з консервної банки, зняли основну палубу і встановили в корпусі попередньо зібраний модуль, а потім знову закрили судно, поставивши палубу на місце. У 1985 році американські суднобудівники спустили на воду ще одне однотипне судно, переобладнане з точно такого ж танкера, яке отримало назву «Comfort».

Росія

Американський приклад надихнув міністра оборони Росії Сергія Шойгу зробити щось подібне. Як колишній глава МНС Сергій Кужугетович прекрасно знає, наскільки значима саме оперативна медична допомога в зоні стихійного лиха, ось і розпорядився кинути в бій російські госпітальні суда. Однак з'ясувалося, що в наявності, тобто на ходу, залишилося лише одне - «Іртиш» в складі Тихоокеанського флоту на Далекому Сході. Довелося задовольнятися малим. Шойгу розпорядився його ущільнити - збільшити кількість ліжко-місць до 450.

Тут можна згадати, що крім «Іртиша» в російській флоті є ще два аналогічних госпітальних судна (проект 320 «Об») - «Єнісей» і «Свір». Перше ошвартоване в Севастополі, друге базується в Сєвероморську, але вони вже давно стоять без руху і використовуються не за призначенням. Медична складова ще присутній при наявності аптеки, поліклініки, лікувальних відділень, але це вже не госпітальне судно. І той же «Єнісей» останній раз виходив у море в 1992 році, коли брав участь в евакуації цивільного населення під час грузино-абхазького конфлікту. «Свір» брала участь в медичному забезпеченні експедиції з підйому підводного човна «Курськ» в 2001 році, після чого також простояла біля причалу в якості поліклініки. У «Обі», що входила до складу ТОФ, ще більш сумна доля - це госпітальне судно вивели зі складу флоту і продали в Китай в 2007 році.

Україна

До прийому та ізоляції хворих COVID-19, якщо такі з'являться серед екіпажів суден і кораблів, що стоять в Практичної гавані одеського порту підготовлений санітарний катер «Сокаль» українських ВМСУ. На борту є два ізолятори: один загальний, а інший для тяжкохворих. Є душові кабіни та операційна.

Катер забезпечений дезінфікуючими засобами, засобами індивідуального захисту, необхідними медикаментами та продуктами харчування.

Сам катер було споруджено у 1983 році на судноверфі «Вісла» у Гданську, Польща. Того ж року введений до складу Чорноморського флоту СРСР як пасажирський катер. У 1992 році судно отримало назву «Сокаль», на честь однойменного міста Львівської області, із присвоєнням бортового номера «U-543». 1 серпня 1997 року введене до складу ВМС України зі зміною бортового номера на «U-782». У 2006 році катер переобладнаний на санітарний.

 

Схожі статті