Авторські статті 6 Серпня 2017 7:46Mikel

Український арсенал: автоматичний гранатомет РГ-1 «Поршень»

У 1990-х роках українське оборонне відомство прийняло рішення про початок розробку самозарядного ручного гранатомета. В якості розробника був обраний днупропетровський «Південний машинобудівний завод», де колективом конструкторів КБ «Південне» були розпочаті роботи по проекту «Поршень».

У 2000 році демонстраційний зразок гранатомета був показаний на виставці озброєнь. Тоді ж він отримав офіційне позначення «РГ-1» («Ручний Гранатомет-1»).

Розробка по ряду причин затягнулась, в результаті чого повідомлення про перехід робіт в завершальну стадію з'явилися тільки в 2007 році. Остаточно доопрацьований варіант гранатомета РГ-1 «Поршень», що пройшов полігонні випробування і був підготовлений до серійного виробництва, був представлений керівництву збройних сил України і країни тільки в 2014 році.

Автоматичний ручний гранатомет РГ-1 створений для заповнення тактичної ніші між однозарядним підствольним гранатометом типу ГП-25 та станковим автоматичним гранатометом АГС-17. Його основне призначення - використання в швидкоплинних бойових діях в гірських та міських умовах.

Гранатомет являє собою відносно компактну і легку зброю для свого класу (з магазином важить приблизно стільки ж, скільки і кулемет Калашникова з коробкою на 100 патронів), зручну при транспортуванні і використанні.

З гранатометом «Поршень» пропонується використовувати коробчаті магазини на п'ять пострілів. Магазин поміщається в приймальне вікно в нижній частині стволової коробки, засувка магазину знаходиться перед ним. Стріляні гільзи викидаються через вікно в ствольній коробці.

З ручним гранатометом РГ-1 можуть використовуватися оптичні і коліматорні приціли. Для їх установки на лівій бічній поверхні стволової коробки є спеціальний кронштейн. З огляду на відносну велику вагу та сильну віддачу для зручності стрільби зброя комплектується складаною двоногою сошкою. До задньої частини стволової коробки на шарнірі кріпиться трубчастий приклад з потиличником. При необхідності стрілок може скласти його вперед-вправо. На верхній поверхні стволової коробки є ручка для перенесення.

Найважливішою складовою проекту «Поршень» є розробка боєприпасів для гранатомета. Для вирішення цього завдання до проекту було залучено Державне підприємство «Павлоградський механічний завод». Для РГ-1 фахівцями заводу розроблялись (або вже розроблені?) три типу пострілів калібру 30 мм: осколковий - для ураження живої сили; кумулятивний - для стрільби по легкоброньованим цілям і, так званий, практичний постріл, для проведення навчальних стрільб. Планувалось, що надалі спектр боєприпасів для РГ-1 може бути розширений, включивши в себе димові гранати або гранати несмертельної дії, споряджені сльозогінним газом.

Незважаючи на те, що поки дані про боєприпаси під РГ-1 у вільному доступі відсутні, можна з великим ступенем ймовірності припустити, що їх бойові характеристики будуть перевершувати характеристики пострілів ВОГ-17 для АГС-17.

Станом на весну 2017 року гранатомет не виробляється серійно. Кілька дослідних зразків РГ-1 проходять військові випробування на фронті і використовуються десантниками однієї з аеромобільних бригад в боях на Авдіївській промисловій зоні.

 

Тактико-технічні характеристики автоматичного гранатомета РГ-1 «Поршень»

 

Скорострільність - 30 пострілів  / хвилину.

Ефективна дальність стрільби - 1000 метрів

Маса - 10 кг

Довжина - 905 мм

Довжина стволу - 300 мм

Початкова швидкість гранати - 185 м / с

Схожі статті