Війна, Україна 31 Березня 2020 14:44Mikel

Український спецназ: 801-й окремий загін боротьби з підводними диверсійними силами та засобами

У складі Сил спеціального призначення України крім 73 Морського центру спеціальних операцій є і унікальний підрозділ у вигляді 801 загону спеціального призначення. Сформований відразу після поновлення Незалежності України в 1991 році у складі Військово-морських Сил України бійці загону займались пошуком та знищенням диверсійних баз, схованок, засобів радіоелектронної розвідки, вони захищали акваторій, кораблів та місць їх стоянок, гідротехнічних споруд від ворожих морських диверсантів. Окремо вони відпрацьовували захоплення і звільнення кораблів.

Ще з радянських часі підготовка «ластоногих» (так називають їх у військах) надзвичайно складна. Вона включає в себе підводну ходьбу, стрибки з швидкохідного катера в море, захоплення плаваючих засобів в різних умовах, знищення особового складу противника, специфіка поведінки зі зброєю в морських умовах.

До анексії Криму та початку війни на Донбасі підрозділ брав активну участь у міжнародних навчаннях «Сі Бриз», а також антипіратських операціях «Океанський щит» та «Аталанта». Так, в Аденській затоці  801-й загін на борту флагманського фрегату ВМСУ «Сагайдачний» неодноразово охороняв кораблі та займався звільненням заручників.

Саме на борту «Сагайдачного» знаходилась частина бійців загону під час захоплення Росією Криму. В пункті постійної дислокації частину здав сам командир (це не дивно – у нього в кабінеті висів портрет Путіна і він підтримував ідеї «руського миру»).

Ще більш огидно зробила основна частина бійців, яка повернулась до Одеси на борту «Сагайдачного», дочекалась отримання великої суми в доларах за відрядження і після цього уїхали до Криму.

Відпрацювання взаємодії з морською авіацією

В підсумку в Одесу вийшли всього 7 бійців. Звичайно, що спочатку було все дуже важко, адже доводилося вирішувати побутові проблеми. Довелося жити в орендованих квартирах разом з сім’ями. На це витрачали всю свою зарплатню. Тим же, хто не мав сім’ї, запропонували жити на пришвартованих до берега кораблях в жахливих умовах. Першими, хто почав допомагати бійцям, були кримчани, які самі виїжджали з окупованого півострова.

Українські волонтери взялися допомагати «ластоногим», особливо група Combat-ua, які придбали перші тепловізори та автомобіль.

Однак бойові дії на Донбасі потребували підготовлених бійців і все восени 2014 року 801-й кинули в бій. Так як за профілем завдань не було, то його придали до морської піхоти в якості військової розвідки. Діяли вони виключно на маріупольскому напрямку.

2 березня 2015-го розвідгрупа 801-го батальйону заїхала до села Пищевик, де зіштовхнулася з російськими бойовиками. В бою один військовик загинув — старший сержант Олександр Стрелюк, другий помер дорогою до лікарні — мічман Олег Стороженко. Ще двоє були поранені, один важко. Як згадують бійці загону, було досить дивно, що цій групі не вислали прикриття, яке завжди було, коли виконували подібні завдання. Гарячими слідами військові звинувачували керівництво в гибелі своїх побратимів, яке безвідповідально віднеслося до проведення цієї спеціальної операції.

Після того як вони виказали все, що думають про своє командування, в них одразу почалися проблеми з виїздами на спецоперації. Командири поступово зменшили кількість їх бойових виходів. Зрештою «ластоногих» повернули в Одесу для відновлення боєздатності.

В 2015 році морських спецпризначенців повернули в сектор «М» для виконання своїх безпосередніх завдань. Вони мали знешкоджувати морських диверсантів в прибережній зоні цього сектору. Бійці також проводили інженерні роботи та розмінування.

В січні 2018 року було проведено навчання загону в акваторії Одеського порту у навчально-тренувальному центрі «Лісозаводськ» за участі санітарного катера «Сокаль». Було продемонстровано досвід виявлення підводного вибухового пристрою з його знешкодженням, а також штурмові дії зі звільнення заручника, який перебуває на борту судна.

 

Матеріал підготовлено редакцією onpress.info за материалами видання «Тиждень» (https://tyzhden.ua/)

Схожі статті