В лапах ФСБ: з росіянином в Україні стався прецедент, — журналіст
Політика 14 Вересня 2018 19:40Марина Сейлор

В лапах ФСБ: з росіянином в Україні стався прецедент, — журналіст

Член руху опору російській окупації Чечні та Інгушетії Тимур Тумгоєв, який воював у складі 8-й бату УДА «Аратта» (за іншими даними збирався воювати, але не встиг), був затриманий в Харкові українськими силовиками і переданий ФСБ Росії. Чи треба видавати державі-агресору людей, звинувачених ФСБ, і дотримуватися попередніх угод з Росією під час війни?

Це складна неоднозначна тема, важко коментувати, не володіючи глибиною інформації.

Однозначно не можна видавати своїх громадян за будь-яких підстав, навіть якщо є вмотивовані підстави. Що стосується громадян Росії, то треба зважати на те, що деякі громадяни Росії, які є опонентами кремлівському режиму Путіна і абсолютно стаціонарно воюють в лавах українських добровольчих формувань — звичайно таких людей треба захищати.

І вже не перший рік існує проблема того, що ці громадяни Росії дуже важко набувають право громадянства чи законне право тимчасового перебування в Україні. Хоча ці люди, я впевнений, повинні мати імунітет і певний мораторій на будь-які зазіхання з боку Росії на те, щоб їх передавали.

З іншого боку конкретно в цьому випадку треба більш детально дивитися на особистість конкретно цієї людини, чи не був він засланим казачком, чи не було в нього якоїсь іншої мети.

Якщо б така мета була, яка би суперечила інтересам України і нашій національній безпеці, СБУ би вже про це заявила. Якщо цього не відбулось, то це викликає питання до СБУ або до інших органів безпеки, які займалися цим питанням, контррозвідки тощо, чи здатні ми захистити своїх захисників. Не дивлячись на те, що вони громадяни Росії. В цьому випадку немає значення.

Я не готовий сказати конкретно щодо цього випадку. А взагалі це дивує неприємно. Бо тепер хтось інший не буде почувати себе певно — а що буде завтра з ним? Може завтра ми ще когось видамо Росії.

Крім цього, зараз немає якогось прозорого майданчику щодо домовленостей по обміну. Цей процес дуже політизувався. Якщо раніше були волонтерські групи, були більш закриті середовища серед волонтерів, які більше знали про цей процес.

Зараз ми бачимо, що їх поставили в сторінку, і тепер цим займаються тільки спецслужби. А тому ми мало знаємо, що там відбувається всередині. Саме тому я зараз не готовий сказати деякі деталі, бо просто ними не володію. Тому через те, що цей процес став заполітизованим і закритим, дуже важко його коментувати. І саме тому у нас з вами виникають додаткові питання.

Будь-який процес по обміну заручниками так чи інакше завжди буде політизованим. Бо будь-який заручник — це політичний актив, інструмент, важіль для вирішення певних питань між сторонами. Тому не треба забувати, що кожен заручник — це перш за все доля людини, у якої є родина, є близькі. Люди, стаючи заручниками, вже перестають бути суб’єктами свого життя і стають об’єктам цього процесу.

Ми не маємо повторювати Росію, Путіна, слідувати його принципам. Тому я би звертав увагу і на міжнародні конвенції, і на права людини, на те, що не можна з політичних міркувань когось видавати чи кимось жертвувати. Бо доля кожної людини, як зазначено в усіх міжнародних конвенціях, в тому числі Женевській — цей найвища цінність.

Роман Бочкала

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ