Політика 17 Жовтня 2017 7:11Mikel

В РИМСЬКІЙ ІМПЕРІЇ НЕ СМІЯЛИСЯ З ЮДЕЇВ – І ОСЬ ЧОМУ

Смієтеся з мами Картмана з «Південного парку» і заборони на свинину? У Стародавній Юдеї вас проштрикнули би кинджалом і викинули на звалище – нечистий труп не міг лежати на цвинтарі поруч з віруючими. Секта сікаріїв наводила жах на римлян і своїх сусідів.

В 1 столітті нашої ери юдеї сповна відчували принади римської окупації. Їх зобов’язали щодня здійснювати жертвопринесення з молитвами за здоров’я імператора, передати ключі від єрусалимського Храму римським жерцям, сплачувати спеціальний податок і чималу данину. Звучить не смертельно, якщо забути про філософію юдаїзму. Визнання панування над собою когось, окрім Бога і намісника Бога [помазаного царя], було неприпустимим для священиків і релігійних радикалів.

Конфлікт ускладнювався боротьбою за владу і гроші: призначення світської влади, управління збором податків і скарбницею синедріону. Навіть якщо юдеям вдавалося потрапити до місцевої адміністрації, вони не могли бути достатньо ефективними через свої релігійні табу.

СТАРОДАВНЯ ПАРТИЗАНЩИНА

Перші згадки про дії релігійних фанатиків відносять до 40-50-х років нашої ери. Тоді на ринку від рук сікаріїв [лат. sicarii – «кинджальники»] загинув первосвященик Йонатан. Це стало фірмовою тактикою угруповання: радикали вибігали з натовпу на торговицях, під час проповідей або біля фонтанів і раптово завдавали жертвам десятки ударів ножами або короткими мечами. Так вбивали тих, хто виступав за співіснування з Римом.

Сікарії вірили у воскресіння і переселення душ, а на землі воліли побудувати теократичну деспотію, де жерці керуватимуть купцями, воїнами і селянами.

Сіка – короткий меч або кинджал з лезом довжиною 40-45 см, який використовували фракійці і даки, а також гладіатори в Стародавньому Римі. Джерело: Xenophon / CC BY-SA 3.0 / Wikipedia

ПОВСТАННЯ ПРОТИ РИМУ

Більшість з 200 тисяч жителів Єрусалима були членами однієї з чотирьох сект: садукеї – первосвященики, члени синедріону і найбагатші городяни; єссеї – аскети і пацифісти; фарисеї – миролюбні центристи; зелоти – революціонери і націоналісти. Сікарії були бойовим крилом зелотів.

До початку Першої юдейської війни проти римлян радикали поповнили свої лави змовниками, розбійниками, кількома видатними священиками і ораторами. Вдень вони проповідували відмову від жертвопринесень імператору, встановлення його статуй в храмах, призначення священиків серед колабораціоністів. Ночами нападали на збирачів податків і викрадали казенні гроші.

Бунт спалахнув в 66 році, коли прокуратор Гессій Флор вилучив з Храму коштовності нібито в рахунок недоплачених жителями Єрусалима податків. Сікарії першими почали вуличну війну і взяли в облогу колишній царський палац. Кинджальники розосередилися містом, знищуючи одноплемінників, яких вважали ворогами. Римському гарнізону дали гарантії безпеки, але коли легіонери склали зброю – безжально вбили їх кинджалами і списами, а трупи протягли вулицями.

Повстанці відбили два штурми [під час відступу крізь вузький перевал римляни втратили майже 6 тисяч солдатів], але загрузли в боротьбі за владу і до кінця війни не спромоглися сформувати польову армію.

Біблійний розбійник Варавва вважається бунтівником проти римського правління. Теоретично він міг бути сікарієм. Ілюстрація з Біблії під редакцією Charles F. Horne і Julius A. Bewer 1910 року. Джерело: Wikipedia

Як це зазвичай трапляється, революція була здійснена руками зелотів, але владу в Юдеї змогли перехопити фарисеї і садукеї на чолі з первосвящеником Анною. Два роки країна насолоджувалася свободою і відносним спокоєм. В 68 році з каральною операцією прибули римські легіони. Вони швидко повернули собі всі землі, окрім столиці Єрусалиму.

Потужна фортеця з великими запасами продовольства могла триматися роками, але єдність жителів підірвали внутрішні чвари.

ВСІ ПРОТИ ВСІХ

В провалі оборони зелоти звинуватили помірні фракції і почали терор. Повстання проти римських окупантів перетворилося на громадянську війну – натовпи юдеїв різали одноплемінників з інших сект. Втратили майно і рідних біженці з Галілеї, куди вже вторглися три каральних легіони. Вони вбивали будь-кого, хто смів обмовитися про можливість перемир’я.

Вулицями блукали пророки, передвіщаючи прокляття і близький кінець світу. Щоби радикалізувати повстання, сікарії підпалювали запаси їжі і отруювали колодязі. Були вбиті лідери і сотні рядових членів сект садукеїв і фарисеїв.

Облога і руйнування Єрусалима римлянами, картина Девіда Робертса, 1850 рік. Джерело: Вікіпедія

ПАДІННЯ ХРАМУ

В 70 році римляни під керуванням Тита, сина імператора Веспасіана, почали планомірну облогу Єрусалима. До міста підійшли 40 тисяч воїнів без урахування рабів і слуг. Облога заслуговує окремої розповіді. Тарани прогризли три стіни, і протягом шести місяців легіонери брали квартал за кварталом. Палало місто і Храм, полонених прибивали до хрестів в диких позах. Єрусалим впав, жителів продали в рабство. Тит взяв в місті скільки золота, що воно вдвічі впало в ціні по всій імперії.

Вцілілі зелоти і сікарії відійшли у стародавню фортецю царя Ірода. Масадабула вирубана з білого каменю у високій скелі посеред пустелі. Там вони прийняли останній бій. Коли римляни змогли зруйнувати зовнішні кам’яні укріплення і підпалити спішно зведену внутрішню стіну з дерева, надії не залишилося.

Тисяча захисників з рідними покінчили життя самогубством. Дружини вбили дітей, чоловіки – дружин. Обрані за жеребом десять чоловіків перерізали горло іншим, спалили все припаси і кинулися на мечі. Римляни знайшли всередині Масади лише згарище і трупи.

Знайдені в Масаді глиняні черепки з іменами. Вважається, що вони використовувалися для жеребкування. Джерело: Eliot / Flickr / CC BY 2.0
Вид на Масаду з повітря. Фото: Godot13 / CC BY-SA 4.0
Скульптурне відтворення первісного вигляду Масади. Джерело: Episcopal Diocese of Southwest Florida / Flickr
Угруповання радикалів було знищено. Нечисленні вцілілі сікарії втекли до Єгипту. Всього за час громадянської війни і каральних операцій Риму загинули або померли від голоду близько мільйона осіб. Але навіть зараз, через дві тисячі років, деякі екстремістські течії юдаїзму називають себе «сікарікін». Вони борються проти сучасної держави Ізраїль і навіть планували вибухи біля мечеті Аль-Акса.

Відлуння далекої ненависті досі звучить на Близькому Сході.

Схожі статті