Важлива знахідка: серед документів НКВС знайшли артефакт – шматочки хліба часів Голодомору
Політика 20 Листопада 2018 19:12Марина Сейлор

Важлива знахідка: серед документів НКВС знайшли артефакт – шматочки хліба часів Голодомору

Унікальний експонат фігурував у справі Олексія Сорокіна – як доказ "злочину проти партії та уряду"

Шматочки хліба часів Голодомору 1932-33 років знайшли серед архівних документів у Києві. Унікальну знахідку виявили під час опрацювання позасудових справ реабілітованих, які датуються 1918-50 роками. Хліб зберігся у кримінальній справі стосовно Олексія Сорокіна. Хто цей чоловік та навіщо приберігав ці шматочки – далі:

Шматочки хліба, яким уже понад 80 років. Таку знахідку в Україні виявили вперше, вивчаючи архівні кримінальні справи реабілітованих українців. Серед них – Олексія Сорокіна. Саме в його справі, як "речовий доказ", було знайдено хліб років Голодомору, який чоловік загорнув у свої записки.
"Здесь храниться образчик хлеба, какой ели крестьяне весной 32-го года. Мы, киевляне, пока еще имели хлеб и сравнительно не пухнем с голоду, хотя и недоедаем страшно. Такой образчик хлеба я оставил моим детям как образец и для назидания. Как страшен голод. Ужас", – зачитує записку 1932-го року директор Центрального держархіву громадських об'єднань України Ольга Бажан.

Олексій Сорокін з Полтавщини, народився у 1877 році. В анкеті кримінальної справи зазначено, що чоловік працював учителем, а пізніше регентом церковного хору. З дружиною та дочкою пережили Голодомор у Києві. А вже у 1941-му Олексія Сорокіна заарештували за антирадянські погляди та заслали спершу до Новосибірська, а потім до Красноярського краю. Хліб у його справі фігурував як доказ злочину проти партії та уряду. Це стає відомо із запису його допиту.

"Следствие располагает данными, что вы хранили эти экспонаты с контрреволюционной целью, используя их как наглядное пособие для контрреволюционной агитации против советской власти", – зачитує документ Ольга Бажан і додає: "І от саме в цих рядках можна побачити таке опосередковане визнання владою своєї вини. Вони розуміли, що саме ці речові докази можна використовувати в агітації проти злочинів".

Після заслання до Красноярського краю жодних відомостей про Олексія Сорокіна немає. Але шматочки хліба, які він наважився зберегти, стануть пам'яткою реалій життя в умовах Голодомору 1932-33 років.

"Зараз те, що відбувається в країні, і як на нас наступає агресор, який починає нам розказувати, що нічого такого немає. Але в нас є документи, і ми завжди можемо побачити і пересвідчитися в тих фактах, в тих подіях, які мали місце на території України", – наголошує голова Держархівслужби Тетяна Баранова.

Шматочки хліба згодом передадуть на експертизу, щоби точно визначити його інгредієнти. А поки, впродовж тижня, їх, як і записки та решту документів справи Олексія Сорокіна, експонуватимуть у читальному залі Центрального державного архіву громадських об'єднань України, передає "5 канал".

Джерело: https://oleg-leusenko.livejournal.com/10621082.html
Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ