Пасха – одне з найважливіших свят в житті віруючих. Його традиційно відзначають з покоління в покоління. Часто ми слідуємо звичним ритуалам, не замислюючись про їх значеннях і символіку. Давайте познайомимося зі звичними великодніми атрибутами ближче.
Світле свято Великодня в християнстві символізує Воскресіння Ісуса Христа, перемогу життя над смертю. З давньоєврейської мови Великдень перекладається як «позбавлення». Дата святкування прив'язана до місячного календаря і змінюється з року в рік.
Святкові приготування
Готуватися до Великодня слід завчасно. Після Масляного тижня настає Великий піст. Це важливий період в житті віруючих. Протягом 48 днів тіло і душа готуються до таїнства Пасхи. Останній тиждень посту символізує крайні дні життя Ісуса Христа. Це Страсний або великий тиждень зі своїми традиціями, дотримуватися яких необхідно по днях:
- У понеділок приступають до прибирання будинку. Позбавляються від непотрібних і старих речей, здійснюють подаяння жебраком.
- У вівторок виділяють час на закупівлю продуктів для підготовки святкового столу. Найчастіше це робили на ярмарках.
- У середу дотримуються найсуворішого посту та закінчують домашні святкові приготування.
- У Чистий четвер прийнято вмиватися до сходу сонця, щоб очиститися водою. Починаються готувати ритуальні страви до святкування Воскресіння Господнього: великодню випічку та фарбовані яйця.
- У Страсну п'ятницю не проводять церковну службу, не прийнято віддаватися веселощам і розгулу. Це день покаяння в тиші та спокої. Готувати, прибирати і займатися іншими домашніми справами не можна.
- У суботу закінчуються приготування страв для святкового столу. Віруючі збирають великодній кошик і відправляються на всеношну службу в церкву. Після обряду люди обмінюються традиційним привітанням «Христос Воскрес» – «Воістину Воскрес».
Традиційні символи
Зазвичай до Великодня готують включають сирну паску, паски із здобного тіста, фарбовані яйця. Необхідно заздалегідь ознайомитися зі списком інгредієнтів і підготувати якісні складові для святкової трапези. Ви можете використовувати різні рецепти паски: з родзинками, курагою, цукатами, різноманітними добавками та прикрасами. При підготовці тіста потрібно дотримуватися тиші та милостивого стану духу, виключити різкі звуки і негативні емоції. Як десерт приготуйте сирну паску зі сметаною, ваніллю, маслом і родзинками.
Невід'ємним атрибутом Великодня є крашанки. Можна розфарбувати яйця вручну або придбати спеціальні барвники. Також можна приготувати класичні «писанки» червоного кольору, які вважаються символом воскресіння Христа.
Приготовані страви необхідно розставити на столі так, щоб у центрі знаходилась паска в оточенні фарбованих яєць. Інші наїдки доповнять святкове меню і порадують присутніх за столом членів сім'ї приємним смаком і апетитним виглядом.