Політика 23 Січня 2018 19:29Марина Сейлор

Від сидіння в донецьких і луганських ресторанах і до смертей: як змінилась місія ОБСЄ на Донбасі, — експерт

Я досі отримую звіти ОБСЄ, тому інформаційний моніторинг ситуації на Донбасі бачу впродовж 24-ох годин. Він стосується ситуації в зоні розмежування, окупованої території і території, яка прилягає до сірої української зони. Окрім звітів постійно надсилають окремі інформаційні повідомлення.

Перше. За моїми переконаннями місія ОБСЄ збережеться, тому що на сьогодні це єдиний міжнародний корпус, який здійснює хоч якийсь моніторинг. У зв’язку з тим, що на окупованій Росією території обмежуються її діяльність, місія не може виконати свої функції, відповідно до мандату ОБСЄ. Просто не має такої можливості. Але у випадках збройних конфліктів представники місії можуть спілкуватися по телефону із військовими відомствами Генштабу РФ і України.

Як правило, місія ОБСЄ дуже добре знає, що відбувається з українського боку. Водночас дуже погано проінформована, що відбувається з того боку. Торік на окупованих територіях гинули представники місії ОБСЄ, обстрілювали їх автомобілі. Кілька разів намагались прийняти рішення про збільшення місії, але так і не вдалося набрати повний штат. Це насправді людське відношення європейців до того, що відбувається. Безпеку місії забезпечити неможливо в силу поведінки колабораціоністів та російської армії на окупованих територіях.

Міжнародне співтовариство віддає належне ОБСЄ в тому числі і у вирішенні конфлікту на Донбасі. Але внутрішня організація ОБСЄ така, що вона не може серйозно вплинути на ситуацію. І хоч здобутки місії достатньо скромні, на даному етапі відмовлятися від неї – це робити величезну помилку. При цьому її можна критикувати, висловлювати свої позиції по роботі на окупованій території і в сірій зоні.

Місію би значно підсилила участь миротворчого континенту і з точки зору безпеки представників місії і впливу на ситуацію.

За останні три роки робота місії ОБСЄ на Донбасі кардинально змінилася. Загадайте від перших розмов про сидіння в донецьких і луганських ресторанах до нинішніх достатньо різких оцінок ситуації через смерть багатьох і рани чималої кількості самих представників місії на Донбасі. З одного боку їм треба дякувати, а з іншого пропонувати, що треба робити, аби вплинути на розв’язання конфлікту.

Роман Безсмертний

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ