Відсутність зуба – це лише косметичний дефект чи щось більше?
Втрата зуба: коли і у кого може виникнути?
Втрачати зуби природньо. Але тільки коли розмова йде про заміну молочних зубів на постійні.
Хоча і у подальшому житті ніхто з нас не застрахований від втрати корінних постійних зубів.
Причиною цього можуть бути вроджені вади (часткова або повна відсутність зачатків зубів - адентія), травматичне ушкодження, хронічний запальний процес в ротовій порожнині (погана гігієна, каріозні зуби, пародонтит, кісти, тріщини кореня зуба), вікові зміни.
До чого призводить втрата зуба?
Для багатьох з нас відповідь є очевидною - буде косметичний дефект, посміхатися незручно та й під час розмови помітно.
Та чи є ще якісь наслідки?
Менш очевидні з них - це порушення мовлення. Авжеж це стосується не всіх зубів. Наприклад, наявність передніх зубів більш важлива для гарної вимови.
А якщо зуб останній у ряді? І непомітно, і розмови не псує. Чи є глибші негаразди, спровоковані відсутністю зубів?
На жаль є. І навіть декілька. Місцеві зміни: викривлення зубного ряду та атрофія тканин щелепної кістки.
Викривлення зубного ряду може виникати через посилену рухливість зубів, їх зсув (адже тепер є вільний простір, тож можно розміститися не так щільно один до одного, нахилитися у бік вільного місця).
Атрофія кістної тканини (зменшення її в обсязі) виникає через те, що на ділянку без зуба більша немає навантаження під час жування і вона отримує менше живлення. Тому кісткова тканина потроху стає тоншою (зазнає атрофічних змін).
Чи може втрата зуба призвести до системних змін в організмі людини?
Відсутність зуба порушує процес травлення з самого його початку у ротовій порожнині. Їжа повинна бути добре подрібнена, а при відсутності зуба жувальна функція порушується. Недостатньо подрібнена їжа потрапляє до шлунку, несе навантаження на органи шлунково-кишкового тракту, повільніше перетравлюється.
Такий хронічний процес, що триває місяцями або роками, може призвести до хронічних захворювань органів травлення (гастрит, коліт, спазми у животі, метеоризм та ін.).
Що робити, якщо ви втратили зуб?
Найголовніше, якомога скоріше звернутися до лікаря стоматолога. Оцінивши ситуацію, він може дати відповідь чи можливо відновити зуб і яким саме чином?
Якщо втрачена невелика частка зубу, її можна відновити різними методами (пломбування, встановлення коронки).
Якщо терапевтичне лікування неможливе, стоматолог запропонує встановлення імпланту.
Імплант є по своїй суті трансплантатом - штучним зубом, що буде вживлено замість відсутнього. І хоч це і не справжній зуб, він буде виконувати всі функції справжнього та запобігати проблемам, що виникають під час втрати зубів. Імплант є максимально естетичним та не відрізняється від ваших постійних зубів.
Імплантація показана у випадках, коли:
- відсутній один зуб;
- відсутні кілька зубів у ряд;
- відсутні останні зуби у ряді;
- відсутні всі зуби повністю (через вроджену або набуту вади, внаслідок травми);
- є алергічні реакції на матеріали з яких виготовлені протези;
- зруйнований мостоподібний протез.
Імплантація зубів незамінне надбання сучасної стоматології, що вирішило багато проблемних питань пацієнтів.
Під час розмови про імплантацію виникає картинка, ніби лікар-стоматолог видаляє пошкоджений зуб за декілька хвилин та одразу замінює його на новий.
Практично так все і відбуватиметься, але потребує більше часу.
Успіх імплантації залежить від якісної підготовки та обстеження перед процедурою. Тому попередньо повинні бути проведені оцінка стану кісткової тканини в місці встановлення імпланту, перевірено розташування коренів сусідніх зубів, проліковано хронічну інфекцію у ротовій порожнині.
Індивідуально до кожного пацієнта лікар обирає систему для імплантації. Відрізняються вони конструкцією та матеріалами, з яких виготовлені. Головним компонентом будь-якого етапу завжди лишається висока кваліфікація лікаря-імплантолога.
Джерела:
- С. А. Гранько, Д. В. Данилова, Л. В. Белодед / Диагностика начальных кариозных поражений твердых тканей зубов / Современная стоматология, 2017. № 4, стр.59-62.
- ІМПЛАНТАЦІЯ ПРИ ПОВНІЙ ВІДСУТНОСТІ ЗУБІВ (ПОВНІЙ АДЕНТІЇ)
- А.В. Борисенко / Практична пародонтологія, Київ, 2011. - 472 с.
- Ю.Г. Кононенко, М.М. Рожко / Клінічний довідник лікаря стоматолога загального профілю. Клініка, діагностика, методи лікування, Київ «Medbooks», 2012. - 348 с.