Прес-релізи 29 Вересня 2020 18:44Марина Сейлор

Відсутність зуба – це лише косметичний дефект чи щось більше?

Втрата зуба: коли і у кого може виникнути?

Втрачати зуби природньо. Але тільки коли розмова йде про заміну молочних зубів на постійні. 

Хоча і у подальшому житті ніхто з нас не застрахований від втрати корінних постійних зубів.

Причиною цього можуть бути вроджені вади (часткова або повна відсутність зачатків зубів - адентія), травматичне ушкодження, хронічний запальний процес в ротовій порожнині (погана гігієна, каріозні зуби, пародонтит, кісти, тріщини кореня зуба), вікові зміни. 

До чого призводить втрата зуба?

Для багатьох з нас відповідь є очевидною - буде косметичний дефект, посміхатися незручно та й під час розмови помітно. 

Та чи є ще якісь наслідки?

Менш очевидні з них - це порушення мовлення. Авжеж це стосується не всіх зубів. Наприклад, наявність передніх зубів більш важлива для гарної вимови.

А якщо зуб останній у ряді? І непомітно, і розмови не псує. Чи є глибші негаразди, спровоковані відсутністю зубів?

На жаль є. І навіть декілька. Місцеві зміни: викривлення зубного ряду та атрофія тканин щелепної кістки. 

Викривлення зубного ряду може виникати через посилену рухливість зубів, їх зсув (адже тепер є вільний простір, тож можно розміститися не так щільно один до одного, нахилитися у бік вільного місця).

Атрофія  кістної тканини (зменшення її в обсязі) виникає через те, що на ділянку без зуба більша немає навантаження під час жування і вона отримує менше живлення. Тому кісткова тканина потроху стає тоншою (зазнає атрофічних змін).

Чи може втрата зуба призвести до системних змін в організмі людини?

Відсутність зуба порушує процес травлення з самого його початку у ротовій порожнині. Їжа повинна бути добре подрібнена, а при відсутності зуба жувальна функція порушується. Недостатньо подрібнена їжа потрапляє до шлунку, несе навантаження на органи шлунково-кишкового тракту, повільніше перетравлюється. 

Такий хронічний процес, що триває місяцями або роками, може призвести до хронічних захворювань органів травлення (гастрит, коліт, спазми у животі, метеоризм та ін.).

Що робити, якщо ви втратили зуб?

Найголовніше, якомога скоріше звернутися до лікаря стоматолога. Оцінивши ситуацію, він може дати відповідь чи можливо відновити зуб і яким саме чином?

Якщо втрачена невелика частка зубу, її можна відновити різними методами (пломбування, встановлення коронки). 

Якщо терапевтичне лікування неможливе, стоматолог запропонує встановлення імпланту. 

Імплант є по своїй суті трансплантатом - штучним зубом, що буде вживлено замість відсутнього. І хоч це і не справжній зуб, він буде виконувати всі функції справжнього та запобігати проблемам, що виникають під час втрати зубів.  Імплант є максимально естетичним та не відрізняється від ваших постійних зубів. 

Імплантація показана у випадках, коли:

  • відсутній один зуб;
  • відсутні кілька зубів у ряд;
  • відсутні останні зуби у ряді;
  • відсутні всі зуби повністю (через вроджену або набуту вади, внаслідок травми);
  • є алергічні реакції на матеріали з яких виготовлені протези;
  • зруйнований мостоподібний протез. 

Імплантація зубів незамінне надбання сучасної стоматології, що вирішило багато проблемних питань пацієнтів. 

Під час розмови про імплантацію виникає картинка, ніби лікар-стоматолог видаляє пошкоджений зуб за декілька хвилин та одразу замінює його на новий. 

Практично так все і відбуватиметься, але потребує більше часу.

Успіх імплантації залежить від якісної підготовки та обстеження перед процедурою. Тому попередньо повинні бути проведені оцінка стану кісткової тканини в місці встановлення імпланту, перевірено розташування коренів сусідніх зубів, проліковано хронічну інфекцію у ротовій порожнині. 

Індивідуально до кожного пацієнта лікар обирає систему для імплантації. Відрізняються вони конструкцією та матеріалами, з яких виготовлені. Головним компонентом будь-якого етапу завжди лишається висока кваліфікація лікаря-імплантолога.

Джерела:

  1. С. А. Гранько, Д. В. Данилова, Л. В. Белодед / Диагностика начальных кариозных поражений твердых тканей зубов / Современная стоматология, 2017. № 4, стр.59-62. 
  2. ІМПЛАНТАЦІЯ ПРИ ПОВНІЙ ВІДСУТНОСТІ ЗУБІВ (ПОВНІЙ АДЕНТІЇ)
  3. А.В. Борисенко / Практична пародонтологія, Київ, 2011. - 472 с.
  4. Ю.Г. Кононенко, М.М. Рожко / Клінічний довідник лікаря стоматолога загального профілю. Клініка, діагностика, методи лікування, Київ «Medbooks», 2012. - 348 с.
Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ