Більшість людей вважають, що вони знають, як правильно вибирати фахівця для вирішення якоїсь задачі або проблеми. Однак, як показує практика, безліч людей припускають помилки при виборі потрібного фахівця, в результаті чого втрачають свої сили, час і кошти в порожню. Не кажучи вже про зайві нервування і переживання. У деяких випадках неправильний вибір обертається куди більш плачевними наслідками, аж до летального результату.
Чому так відбувається? Як правило, людина звертається до фахівців, коли вона не може самостійно вирішити питання в силу відсутності відповідних знань і навичок. З цієї ж причини вона не в силах і оцінити професійні якості експерта, до якого вона звертається, тому найчастіше вибирає його просто за принципом «подобається / не подобається».
У такій ситуації можна було б запросити для оцінки професійних якостей фахівця стороннього консультанта. Але тут знову ж таки знову ми потрапляємо в ту ж дилему – наскільки компетентним виявиться сам консультант.
Щодо даної проблематики, ви можете знайти сотні рекомендацій в Інтернеті, і сотні думок, але більшість з них будуть стосуватися лише окремих конкретних випадків (як правильно вибрати лікаря, психолога, юриста і т.д.). У даній статті ми наведемо універсальні рекомендації, розроблені українським вченим, академіком УАН Олегом Вікторовичем Мальцевим в ході наукових досліджень і багаторічної роботина ринку професійних послуг.
Отже, подивимось, як відрізнити професіонала від дилетанта:
- На відміну від дилетанта професіонал знає «навіщо» і «чому» він займається своєю справою. Якщо людина не може це пояснити, у нього немає духовних причин займатися конкретною діяльністю, перед вами дилетант.
- Якщо людина спеціалізується на окремих питаннях, її можна попросити навести кілька прикладів, як вона справлялася з подібними завданнями.
- Слід попросити фахівця описати, як він бачить вирішення вашої задачі, як він буде діяти, а також чи може він надати ще один спосіб вирішення.
- Необхідно поцікавитися у фахівця, чи знадобляться йому помічники при вирішенні задачі, чи буде він когось притягати з колег з боку. Якщо в цьому випадку ви отримаєте негайну позитивну відповідь, то найімовірніше перед вами дилетант. Тому як професіоналу як мінімум необхідно буде подзвонити, уточнити інформацію (може люди поїхали у відрядження, у відпустку, і т.п.).
- Дилетант завжди відразу говорить, що він все зробить. Професіонал, вам скаже, що поки він не розбереться у справі, ніяких рекомендацій давати не буде.
- Запитайте цієї людини - скільки вона особисто хоче отримати за вирішення задачі. Запитайте, як вона буде розраховувати витрати.
- Попросіть фахівця намалювати технологічну схему помилок і невдач. Задайте йому питання, як він буде діяти, якщо наприклад, на першій стадії реалізації задачі, ви зазнаєте невдачі, і т.д. Якщо він не здатний відповісти на ці питання, то він не впорається із завданням.
- Будьте уважні до того, як виглядає ваш співрозмовник. Знаменитий Харві Маккей говорив: «Ніколи не купуйте там, де висять аксельбанти». Якщо людина перед вами обвішана нарочито дорогими атрибутами (телефон, машина, і т.д.), вас запрошують в надзвичайний офіс, обсипаний мало не діамантами, то все це зроблено заздалегідь з одною лише тільки метою – справити враження, і укласти угоду на довірі.
Цей перелік питань прояснює дуже багато при виборі фахівця, консультанта, або партнера по бізнесу. Як бачите, завжди є ознаки, які дозволяють відрізнити дилетанта від професіонала. Ці ж питання слід задати і самому собі, перш ніж з кимось зустрічатися, щоб не опинитися в незручній ситуації.
Крім цих критеріїв, існують і багато інших вимірників і інструментів прикладної науки, які були реставровані і створені вченим О.В. Мальцевим, що дозволяють відповісти на питання - хто перед вами, як буде вести себе людина в тій чи іншій ситуації, і як правильно діяти. З ними більш детально ви можете ознайомитися на сайті «Академія прикладних наук».