Каталог М102 25 Грудня 2018 19:52slovotkach

Як відрізнити професіонала від дилетанта. Олег Мальцев

Більшість людей вважають, що вони знають, як правильно вибирати фахівця для вирішення якоїсь задачі або проблеми. Однак, як показує практика, безліч людей припускають помилки при виборі потрібного фахівця, в результаті чого втрачають свої сили, час і кошти в порожню. Не кажучи вже про зайві нервування і переживання. У деяких випадках неправильний вибір обертається куди більш плачевними наслідками, аж до летального результату.

Чому так відбувається? Як правило, людина звертається до фахівців, коли вона не може самостійно вирішити питання в силу відсутності відповідних знань і навичок. З цієї ж причини вона не в силах і оцінити професійні якості експерта, до якого вона звертається, тому найчастіше вибирає його просто за принципом «подобається / не подобається».

У такій ситуації можна було б запросити для оцінки професійних якостей фахівця стороннього консультанта. Але тут знову ж таки знову ми потрапляємо в ту ж дилему – наскільки компетентним виявиться сам консультант.

Щодо даної проблематики, ви можете знайти сотні рекомендацій в Інтернеті, і сотні думок, але більшість з них будуть стосуватися лише окремих конкретних випадків (як правильно вибрати лікаря, психолога, юриста і т.д.). У даній статті ми наведемо універсальні рекомендації, розроблені українським вченим, академіком УАН Олегом Вікторовичем Мальцевим в ході наукових досліджень і багаторічної роботина ринку професійних послуг.

Отже, подивимось, як відрізнити професіонала від дилетанта:

  1. На відміну від дилетанта професіонал знає «навіщо» і «чому» він займається своєю справою. Якщо людина не може це пояснити, у нього немає духовних причин займатися конкретною діяльністю, перед вами дилетант.
  2. Якщо людина спеціалізується на окремих питаннях, її можна попросити навести кілька прикладів, як вона справлялася з подібними завданнями.
  3. Слід попросити фахівця описати, як він бачить вирішення вашої задачі, як він буде діяти, а також чи може він надати ще один спосіб вирішення.
  4. Необхідно поцікавитися у фахівця, чи знадобляться йому помічники при вирішенні задачі, чи буде він когось притягати з колег з боку. Якщо в цьому випадку ви отримаєте негайну позитивну відповідь, то найімовірніше перед вами дилетант. Тому як професіоналу як мінімум необхідно буде подзвонити, уточнити інформацію (може люди поїхали у відрядження, у відпустку, і т.п.).
  5. Дилетант завжди відразу говорить, що він все зробить. Професіонал, вам скаже, що поки він не розбереться у справі, ніяких рекомендацій давати не буде.
  6. Запитайте цієї людини - скільки вона особисто хоче отримати за вирішення задачі. Запитайте, як вона буде розраховувати витрати.
  7. Попросіть фахівця намалювати технологічну схему помилок і невдач. Задайте йому питання, як він буде діяти, якщо наприклад, на першій стадії реалізації задачі, ви зазнаєте невдачі, і т.д. Якщо він не здатний відповісти на ці питання, то він не впорається із завданням.
  8. Будьте уважні до того, як виглядає ваш співрозмовник. Знаменитий Харві Маккей говорив: «Ніколи не купуйте там, де висять аксельбанти». Якщо людина перед вами обвішана нарочито дорогими атрибутами (телефон, машина, і т.д.), вас запрошують в надзвичайний офіс, обсипаний мало не діамантами, то все це зроблено заздалегідь з одною лише тільки метою – справити враження, і укласти угоду на довірі.

Цей перелік питань прояснює дуже багато при виборі фахівця, консультанта, або партнера по бізнесу. Як бачите, завжди є ознаки, які дозволяють відрізнити дилетанта від професіонала. Ці ж питання слід задати і самому собі, перш ніж з кимось зустрічатися, щоб не опинитися в незручній ситуації.

Крім цих критеріїв, існують і багато інших вимірників і інструментів прикладної науки, які були реставровані і створені вченим О.В. Мальцевим, що дозволяють відповісти на питання - хто перед вами, як буде вести себе людина в тій чи іншій ситуації, і як правильно діяти. З ними більш детально ви можете ознайомитися на сайті «Академія прикладних наук».

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ