Авторські статті 21 Грудня 2018 21:39Mikel

«Загублені» реліквії Чернігова: меч з Чорної Могили

Один з найвідоміших мечів Стародавньої Русі - це так званий каролінгський меч з кургану Чорна могила. Трохи про сам курган.

Чорну могилу розкопував у 1872-73 роках професор історії російського права Дмитро Самоквасов, який фактично став одним з перших археологів Російської імперії. У 1875 році він представив результати своїх трирічних робіт на засіданні III Археологічного з'їзду в Києві.

Висота кургану «Чорна могила» з чотириповерховий будинок - 11 метрів, а його площа перевищує 300 квадратних метрів. Утім, речі, покладені до кургану, розташовані дуже компактно – радіус їх розміщення трошки більше трьох метрів. Речей багато: зброя, обладунки та побутові предмети (про них ми ще розповімо у наступних матеріалах).

Чиї мечі зберігала Чорна могила? Судячи з предметів, котрі містяться в кургані, там була похована дуже впливова людина свого часу. Не кожен  дружинник міг дозволити собі позолочений шолом і такого масштабу курган. Тому вважається, ніби-то в кургані похований засновник Чернігова Князь Чорний. Але це бездоказово. Реального підтвердження епічним сказанням про його життя та подвиги не знайшлося, хоча одна з вулиць, поруч з курганом, і носить його ім'я.

Є версія, що легенда про Князя Чорного виникла вже після того, як з'явився курган - так як назва є, курган є, а персонажа немає.

До речі, персонаж цей цілком міг бути варягом, оскільки під час розкопок знайшли статуетку, що зображає давнє скандинавське божество.

І якими б не були загадки (розгадки), треба згадати, що в кургані похована не одна людина, а три: два чоловіки – старший, молодший та жінка. Княжого вони роду чи ні - достеменно невідомо, і тому ми утримаємося від ярликів «князь», «княгиня», «княжич».

Кожному чоловічому скелету відповідає свій шолом, а ось купа самої різної зброї лежала тільки у решток старшого з чоловіків. Найцікавіше з них - мечі. Їх було два і про один з них ми розповімо.

Цей меч належить до так званого «каролінгського» типу меча, який мав розповсюдження  в Європі в Ранньому Середньовіччі - в IX - XI століттях. Датування умовне, мечі каролінгського типу зустрічалися й раніше. Вони поділяють на кілька типів. Це зовсім не означає, що їх робили по якимось стандартам.

Навпаки, ознаки цих типів були виведені «постфактум» фахівцями вже в наш час. Тобто, якщо взяти сто знайдених в різний час мечів, то в чомусь вони будуть близькі або хоча б схожі. Ось вам і система, якщо говорити вже зовсім просто.

Меч з Чорної могил і відомий радянський і російський зброєзнавець Анатолій Кірпічніков відносить до спеціального типу - «особливий» - і датує 959-960 роками. Його колега Еварт Окшотт говорив, що такі з'явилися мечі в другій половині Х століття. А це значить, що чернігівський меч один з перших зразків свого типу.

Одним з характерних ознак мечів цього типів вважаються відігнута в різні боки гарда та навершшя специфічної форми. До цього мечі робили з прямою гардой та прямим навершшям. В результаті кисть руки фіксувалася в бою, особливо в момент удару. Це було актуально для бою в пішому строю.

Але прийшло Х століття й в битвах всіх масштабів дуже зросло значення кінноти. Тому виникла гостра необхідність розкріпачити кисть руки. Фактично каролінгський меч не був призначений для колючих ударів - його стихія розмашисті рублені удари, а не точкові - колючі.

Ну і щоб ви представляли меч з Чорної могили не тільки по картинках, наведемо його параметри:

Загальна довжина меча 105 см,

довжина клинка - 90 см.

висота рукояті 15.4 см.

ширина клинка у перехрестя 5.3 см.

ширина самого перехрестя 12.2 см.

висота перехрестя 1.9 см.

ширина стрижня рукояті 2.6 см.

ширина навершшя 8.7 см.

висота навершшя 5.5 см.

Тепер давайте розглянемо меч детальніше. Ви напевно вже помітили, що повна довжина меча вказана понад метр, а на фото представлений уламок? Згадка про повну довжину меча зустрічається у Самоквасова, який розкопав цей меч і у Кірпічникова, який про нього писав в першому томі "Давньоруської зброї".

На фото купи зброї з Чорної могили, зробленого для книги Самоквасова, меч довгий. А ось на фотографіях з Державного історичного музею в Москві, де він зберігається зараз, клинок обламаний. Мабуть, меч не пережив тривалого перебування поза кургану.

Якщо уважно подивитися, то можна побачити клеймо, котре залишив на клинку його автор. Клеймо розчищено, правда не повністю. Можливо, його б очищали і далі, але меч обламаний, тому цілком його не прочитати в будь-якому випадку.

Як підсумок, варто сказати, що цей меч як практично всі речі з розкопок Чорної Могили нині знаходиться в експозиції Державного історичного музею в Москві. І шансів повернути його до Чернігова вкрай мало.

Михайло Жирохов, історик

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ