Живого пива не буває
Історія, Суспільство 2 Вересня 2019 16:31Mikel

Живого пива не буває

Вся правда і видумки щодо пінного прохолоджуючого напою

Під час літньої спеки часто хочеться холодного пива. Але яке краще вибрати? Яким має бути хороше пиво і на що звертати увагу, купуючи його на розлив?

Видумка 1

Будь-яке розливне – краще

Побутує думка, що розливне пиво живе, пляшкове – мертве. Це омана. Живого пива не існує. У пивоварінні навіть терміну такого немає. Живе пиво – це просто маркетинговий хід. Пиво в кегах, тобто розливне, і пляшкове приблизно однакової якості, питання полягає в тому, консервоване воно чи ні.

Консервоване пиво – це те, яке в магазинах продають у склі або пластику. Неконсервоване – те, яке виробляють у пивоварнях за своїми рецептами. Іноді в магазинах на розлив продають нібито неконсервоване пиво. Запитаєте, як зберігають відкриті кеги? Якщо не в холодильнику (а пиво просто розливають через холодильне обладнання), значить, це пиво таке ж консервоване, як і пляшкове.

Видумка 2

Має зберігатися три-п'ять днів

За стандартом, пиво можна зберігати в холодильнику від 180 до 365 днів. Іноді і два роки, якщо дотримано підвищених технічних умов. Йдеться про пиво з непорушеною упаковкою. Якщо кег відкрили, тоді стільки часу воно, звичайно, не простоїть.

Якщо пробувати пиво, яке впродовж років зберігається в холодильнику, воно не зіпсується. Воно може змінитися за смаком, стати кращим чи гіршим, може визрівати, піти аромат, але не зіпсуватися.

Часто пиво, яке продають у супермаркетах, стоїть не в холодильнику, а просто на полиці. Їм ви не отруїтися, але стояти воно там може дуже довго, тому дивіться на термін придатності. І звертайте увагу, чи не потрапляють на пляшки прямі сонячні промені. Алкоголь цього не любить.

Неконсервоване пиво зберігають від 7 до 45 днів. Кеги обов'язково повинні стояти в холодильниках! У дегустаційних залах їх можуть продемонструвати.

Видумка 3

У складі пива не повинно бути підсолоджувачів, барвників і ароматизаторів

Консерванти і якісь добавки містяться у 99% пива, яке продають у магазинах і рекламують у засобах масової інформації. Наявність різних добавок у складі свідчить про те, що пиво виготовили на великому заводі. Але це не означає, що воно неякісне, погане або несмачне, або що ним можна отруїтися. Звичайно, без ароматизаторів і підсолоджувачів було б краще, але таке пиво можна знайти лише на деяких пивоварнях, що працюють не в промислових масштабах і варять пиво за власними рецептами.

Видумка 4

Його розводять водою

Не буває розведеного пива. Пляшка води ємністю 0,5 л в магазині може коштувати приблизно стільки ж, скільки півлітра пива. Сенс розводити? І підробляти немає сенсу, оскільки вийде дорожче. До речі, порошкового пива теж не існує з цієї ж причини.

Видумка 5

Пивний напій гірший. ніж пиво

Дурниці. До пивного напою люди ставляться насторожено, бо не знають, що це таке. Пивний напій – це термін радянського ГОСТу, одна з категорій пива.

Звичне всім пиво зроблено з ячмінного або пшеничного солоду, хмелю і води. Якщо до складу додано щось інше, наприклад, житній солод, то за стандартом, житнє пиво переходить у категорію пивного напою. Якщо додаєте в пиво трави чи полуницю – це теж пивний напій.

Пивних напоїв боятися не треба. Краще дивитися на склад, щоб зрозуміти, чому це пивний напій, а не пиво.

Видумка 6

Добре можна визначити за піною

Стійкість піни – один з хороших параметрів пива. Але не можна сказати, що її принципово має бути, наприклад, 3 або 4 см, або що протягом 3-4 хвилин вона не повинна осідати.

Погано, якщо піни взагалі немає чи вона ледве помітна. Це свідчить про те, що в пиві є якийсь дефект. Наприклад, воно може виявитися несмачним, тому що в нього додали поганий солод або додали його замало.

Видумка 7

Найдорожче – найсмачніше

Ціна залежить від кількості хмелю, який додають до пива, і його якості. Кілограм доброго хмелю коштує 50 доларів. Що дешевше пиво, то нижча його собівартість, то гірша якість.

Для пива, яке продають на розлив на пляжі, ціна взагалі не показник. Вона залежить від вартості оренди місця та апетитів торговців.

Видумка 8

Якісне можна визначити за кольором

Колір пива залежить від кольору солоду (тобто ступеня обсмажування зерна) і задумки пивовара. Відтінки можна зробити найрізноманітніші, від світло-світло-жовтого до темно-темно-коричневого. Практично кожна марка пива має свій відтінок. І визначити за кольором, якісне пиво чи ні, не можна, бо колір  на якість не впливає.

Видумка 9

Не повинно бути осаду

Осад може траплятися у нефільтрованому пиві. Для нього це нормально.

Видумка 10

Темне міцніше, аніж світле

А ось і ні. На міцність пива впливає кількість солоду. Світле пиво можна зробити міцним, а темне – легким.

Воно втамовує спрагу?

Навпаки, розпалює. Тому його можна випити кілька літрів і захотіти ще.

Тепле не може бути смачним?

99% пива, яке продають у магазинах, теплим здається несмачним. Краще пити холодним. Відповідна дегустаційна температура – 12-14 градусів.

Чим краще закушувати?

Солоною рибою чи часниковими, гострими сухариками закушують тільки несмачне пиво, щоб перебити залишки в роті неприємного смаку. Якщо пиво хороше, його хочеться смакувати, під нього добре підуть будь-які страви – стейки, креветки та інші нейтральні закуски.


Трохи історії. Древнє пиво скидалося на кашу

Про те, як наші предки винайшли цей хмільний напій, чому він був для них такий важливий і до яких інших спиртних відкриттів прийшло людство, можна  прочитали в книзі Марка Форсайта: «Коротка історія пияцтва від кам'яного віку до наших днів».

Шумери вважали спиртне краще, ніж хліб

Чи не найдавніша будівля на нашій планеті - храмовий комплекс Гебеклі-Тепе на території сучасної Туреччини. Там є величезні ванни, на дні яких знайдено хімічні сполуки оксалати. Вони з'являються, коли ячмінь змішують з водою, - можна припустити, що в них готували пиво.

Пиво було неймовірно важливим для наших предків, які жили 11 тисяч років тому. Мало того, заради пива вони і почали займатися землеробством. Тому що пиво легше готувати, ніж хліб (його не треба випікати); тому що при зброджуванні злаків утворюються життєво необхідні вітаміни групи В; тому що пиво простіше зберігати; тому що спирт у пиві знезаражує воду… І так далі - знайдеться багато цілком серйозних причин, за якими пиво краще, ніж хліб.

Якби ми потрапили в трактир в місті Ур на території сучасного Ірану 2000 року до н. е., то побачили б повій біля входу, прикрашених перловим намистом (перли тоді були недорогими), і полчища мух всередині: пиво варили безпосередньо в трактирі, і запахи там були досить різкі. Незважаючи на присутність жриць любові, вхід всередину цим дівчатам забороняли; як і справжніх жриць – «божих дружин» - їх за відвідування корчми засуджували до спалення. Але при всьому цьому володіла трактиром завжди жінка.

Як пише Форсайт, «Асортимент пива у шумерів був досить широкий - ячмінне пиво, темне, світле, червоне, з медом й іншими приправами, суміш міцного пива з вином, фільтроване пиво». Пили пиво обов'язково через соломинку, тому що шумерське пиво більше схоже на пінну ячмінну кашу з шапкою гущі. Соломинка дозволяла дістатися крізь цю шапку до жаданої рідини.

Дієта ченця: пляшка вина в день

У Темні століття, коли по Європі бродили варвари, процвітали монастирі: вони були далеко від міст і сприймалися як безпечні укриття. Крім того, там можна було спокійно робити вино. У VI столітті святий Бенедикт створив кілька монастирів і детально розписав у статуті, що можна, а чого не можна робити монахам. Пити було можна - хоча і в міру: «вважаємо, що для кожного досить буде на день хеміни вина». Хеміна - це приблизно сучасна пляшка. Бенедикт залишав за настоятелем право в разі літньої спеки або непосильної праці дозволяти монахам пити і більше.

На зорі цивілізації люди розуміли: спирт знезаражує воду. В середні віки ситуація з питною водою кращою не стала. Її добували, в основному, з річок, а там, крім мікроорганізмів, водилися черви і п'явки. В одній хроніці людині, яка напилася води, рекомендували негайно зробити ковток гарячої овечої крові, щоб нейтралізувати всю спожиту всередину гидоту. З вином і елем цієї проблеми не виникало. Правда, вино тоді, як і зараз, коштувало дорожче - що робити, замість «хеміни вина» часто доводилося задовольнятися галоном елю на день (галон - це близько чотири літри). Не дивно, що монахи часом «розмивали слова молитов своїх вином», і бувало, що їх нудило прямо на святому причасті (у всякому разі, існувала спеціальна покута для таких випадків - 60 днів строгого посту).

Степан КРАЙНЯК

Схожі статті
Монетизуй свій талант з OnPress.info ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ